Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Toselix forte

Spis treści

Reklama

Toselix forte - skład

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Ponadto preparat zawiera maltitol ciekły (E 965), aspartam (E 951), parahydroksybenzoesan metylu (E 218) oraz kwas benzoesowy (E 210).

Reklama

Toselix forte - działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje przyzwyczajenia ani nie uzależnienia. Jest dobrze tolerowany. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym.

Reklama

Toselix forte - wskazania

Objawowe leczenie ostrego, nieproduktywnego (suchego) kaszlu.

Reklama

Toselix forte - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Fenyloketonuria.

Reklama

Toselix forte - ostrzeżenia

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Leku nie należy stosować u osób z zaburzeniami czynności ośrodka oddechowego. Ze względu na zawartość maltitolu (E 965) preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu (E 218) lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego (E 210), preparat może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tyg. życia). Lek zawiera aspartam (E 951), źródło fenyloalaniny - może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Brak klinicznych i nieklinicznych danych dotyczących stosowania aspartamu u niemowląt poniżej 12. tyg. życia. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w 1 ml syropu, to znaczy, że uznaje się go za „wolny od sodu”.

Reklama

Toselix forte - ciąża

Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy cytrynian butamiratu i (lub) jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Reklama

Toselix forte - efekty uboczne

Niezbyt często: zawroty głowy. Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Toselix forte - interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Toselix forte - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu (22,5 mg) 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu (22,5 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu (15 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu (7,5 mg) 3 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować diagnozę. Syropu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Toselix forte - uwagi

Lek może wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Sinecod
Levopront
Supremin
Atussan

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!