Znajdź lek

Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry

Działanie

Lek wykrztuśny. Gwajafenezyna jest eterem gwajakolu i glicerolu. Wykazuje działanie zwiększające wydzielanie (objętość oraz rodzaj wydzieliny), a także ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny i w znacznym stopniu zmniejszające częstość kaszlu. W badaniu u pacjentów z przeziębieniem wykazano znaczne zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego uczuciem obkurczenia dróg oddechowych. Po podaniu doustnym gwajafenezyny w dawce 600 mg maksymalne stężenie we krwi wyniosło 1,4 mg/ml, a T0,5 w końcowej fazie eliminacji - 1 h. Przemiany metaboliczne gwajafenezyny obejmują hydrolizę i utlenianie. Główne produkty metabolizmu u ludzi: O-demetylogwajafenezyna oraz hydroksygwajafenezyna. U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek wydalanie gwajafenezyny jest spowolnione.

Wskazania

Działanie rozrzedzające śluz i ułatwiające wykrztuszanie w kaszlu w przebiegu przeziębień i chorób grypopodobnych oraz ostrego zapalenia oskrzeli.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na gwajafenezynę, lewomentol lub na pozostałe składniki leku.

Środki ostrożności

Lek należy stosować wyłącznie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, z miastenią ciężką rzekomoporaźną, z przewlekłym lub uporczywym kaszlem w przebiegu astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc bądź z powodu palenia tytoniu oraz z ciężkimi chorobami żołądka i jelit. Lek zawiera sacharozę, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą i nie stosować u pacjentów rzadką, dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ponadto zawiera sód, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów na diecie z kontrolowaną zawartością sodu oraz 5% alkohol (0,63 g/15 ml), co należy wziąć pod uwagę u pacjentów z chorobą wątroby, alkoholową, padaczką, organiczną chorobą mózgu, kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci. Brak zaleceń dotyczących dawkowania oraz wyników badań dotyczących stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 14 lat, dlatego też stosowanie leku w tej grupie wiekowej nie jest zalecane.

Ciąża i laktacja

Jako środek ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku w ciąży i podczas karmienia piersią. Bezpieczeństwo stosowania gwajafenezyny w ciąży i podczas karmienia piersią nie zostało całkowicie określone. Dane otrzymane z umiarkowanej liczby (1000 kobiet w ciąży) zastosowań leku w okresie ciąży nie wskazują, że gwajafenezyna wywołuje wady rozwojowe lub działa szkodliwie na płód/noworodka. Gwajafenezyna przenika do mleka matki.

Działania niepożądane

Rzadko: zaburzenia ze strony układu pokarmowego, w tym nudności, wymioty lub biegunka. Bardzo rzadko: Reakcje nadwrażliwości, takie jak trudności w przełykaniu, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, silne swędzenie z wysypką lub obrzękiem skóry, śpiączka, splątanie, bradykardia, skurcz oskrzeli, duszność, granulocytopenia i wstrząs anafilaktyczny. Tego rodzaju reakcje mogą być poprzedzone przez gorączkę, zawroty głowy, nudności, wymioty, skurcze żołądka, zgagę lub ból. U pacjentów uczulonych na lewomentol mogą wystąpić mogą reakcje nadwrażliwości, w tym duszność.

Interakcje

Lek może nasilać działanie leków uspokajających i zwiotczających mięśnie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku >14 lat: 15 ml co 4 h, maksymalnie 6 dawek (po 15 ml) na dobę. Lek może być stosowany samodzielnie przez pacjentów nie dłużej niż 3-5 dni; jeśli po tym okresie nie nastąpi istotna poprawa, a odkrztuszanie wydzieliny lub uporczywy kaszel utrzymują się, może to sugerować poważniejszą chorobę, należy ponownie ocenić stan pacjenta. Maksymalny czas stosowania leku wynosi 2 tyg. Leku nie stosować przed snem.

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex