POChP - Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Borykasz się z męczącym kaszlem, odkrztuszaniem plwociny i trudnościami z oddychaniem? A może niewielka aktywność fizyczna jest dla Ciebie dużym wyzwaniem? Jeśli jesteś czynnym lub biernym palaczem, a dodatkowo cierpisz, na któreś z wymienionych objawów, być może zmagasz się właśnie z POChP, czyli Przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W tym dziale dowiesz się na czym ona polega, jakie są jej objawy, a także poznasz metody leczenia schorzenia.

POChP – poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia Przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to schorzenie, z którym w Polsce boryka się prawie 10 milionów osób. W tym samym stopniu dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Choroba POChP jest niebezpieczna i powinna być jak najszybciej poddana leczeniu, gdyż polega ona na zmniejszeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, a w najgorszym przypadku nawet do uduszenia się. Jak radzić sobie z tą podstępną chorobą?

POChP – czym jest?

Obturacyjna choroba płuc, jak sama nazwa wskazuje, rozpoczyna się właśnie w płucach. Pierwszymi niepokojącymi objawami są trudności w oddychaniu oraz kaszel, które niestety są często bagatelizowane lub nieprawidłowo diagnozowane. Jej początek ma miejsce w płucach, jednak z czasem zagrożone są także inne narządy w organizmie, a jednym z powikłań choroby może być nadciśnienie płucne.

Na skutek napływu komórek zapalnych w płucach zniszczeniu ulegają ściany pęcherzyków płucnych, co w konsekwencji doprowadza do wzmacniania się stanu, jakim jest duszność wysiłkowa. Wraz z rozwojem choroby nawet wejście na drugie piętro czy dobiegnięcie do tramwaju mogą sprawiać trudności z oddychaniem.

Obturacja – czyli co?

Obturacja płuc to inaczej ich zwężenie, które w konsekwencji doprowadza do problemów z wzięciem głębokiego oddechu lub oddychaniem.

O tym stanie mówić można, gdy w drogach oddechowych dochodzi do wystąpienia niedrożności na skutek częściowego lub całkowitego zablokowania przepływu powietrza właśnie przez te drogi. Do obturacji może dojść w skutek stanu zapalnego, obrzęku czy nadprodukcji śluzu w płucach.

W przypadku POChP zmiany, które zaszły w organizmie są nieodwracalne lub odwracalne jedynie w niewielkim stopniu, gdyż płuca nie wrócą już do swojego pierwotnego stanu, a leczenie ma głównie na celu zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby, a także niwelowania odczuwalnych dolegliwości.

POChP - przyczyny

Choroba obturacyjna płuc ma jedną, główną przyczynę – palenie papierosów. Zarówno czynne, jak i bierne. Schorzenie występuje najczęściej u osób po 40. roku życia, jednak należy wiedzieć, że przez lata może nie dawać ono żadnych, widocznych objawów.

Prócz palaczy na choroby obturacyjne narażone są osoby, które pracują w zanieczyszczonym środowisku, gdyż zagrożeniem dla płuc jest unoszący się w takich miejscach pył, a także substancje chemiczne.

Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy związków, które finalnie trafiają do płuc. Z czasem, gdy dochodzi do ich uszkodzenia przestaje działać samooczyszczanie i substancje nie są usuwane z narządu. Zagnieżdżają się one w drogach oddechowych, a dokładniej w śluzie, który je wyścieła. Wraz z odruchem kaszlu część z nich jest usuwana z organizmu.

POChP – objawy

Objawy POChP mogą różnić się w zależności od zaawansowania stopnia choroby, a do głównych symptomów należą:

  • uporczywy kaszel,
  • duszność,
  • odkrztuszanie plwociny,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • świszczący oddech,
  • problemy z oddychaniem po wysiłku fizycznym (nawet niewielkim).

Leczeniem chorób płuc zajmuje się pulmonolog, dlatego w przypadku zauważenia u siebie powyższych objawów należy niezwłocznie umówić się na wizytę w celu podjęcia leczenia.

POChP – leczenie

Obturacyjne zapalenie płuc wymaga podjęcia jak najszybszego leczenia. Przede wszystkim stosowana jest farmakoterapia, a dokładniej leki wziewne, których zadaniem jest zredukowanie objawów, a tym samym umożliwienie na większą aktywność fizyczną. Niezwykle ważne jest stosowanie inhalatorów zgodnie z zaleceniami, bo tylko w tym wypadku będą skuteczne.

Zadaniem leczenia POChP jest przyjmowanie leków, których zadaniem jest zmniejszenie skurczu oskrzeli, a także rozrzedzających wydzielinę znajdującą się w oskrzelach.

U osób w zaawansowanym stadium choroby, niekiedy leczenie POChP na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Jego zadaniem jest pozbycie się tzw. pęcherzy rozedmowych. Celem operacji jest ułatwienie oddychania, poprzez zwiększenie przypływu powietrza przez drogi oddechowe chorego.

POChP - rehabilitacja

W pierwszej kolejności oczywiście najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny problemu, a więc w większości przypadków – rzucenie palenia papierosów. Warto jednak wiedzieć, że jedną z metod zapobiegającą rozwojowi choroby jest tzw. rehabilitacja POChP. Może przebiegać w warunkach szpitalnych, domowych lub w sanatorium – w zależności od zaawansowania choroby.

Na czym ona polega?

  1. Nauka oddychania – wykonuje się różnorakie ćwiczenia oddechowe, a także trenuje mięśnie oddechowe. Jest to niezwykle ważna umiejętność, która widocznie poprawia jakość życia pacjenta.
  2.  Aktywność fizyczna – jest ona dobiera względem możliwości każdego chorego, jednak to niezwykle ważny aspekt. Należy pamiętać o monitorowaniu swoich możliwości i wykonywaniu takich aktywności, jak: bieganie, marsz czy jazda na rowerze.

Połączenie leczenia farmakologicznego z rehabilitacją znacznie ułatwiają funkcjonowanie pacjenta oraz jego życie z chorobą płuc. Poprawiają jakość życia, a także wpływają na komfort i samopoczucie chorego. Najważniejsze jest ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza prowadzącego chorobę.