Najzdrowsze miejsce w internecie

Mięśnie klatki piersiowej (anatomia) - budowa klatki

Mięśnie klatki piersiowej to centralna grupa mięśni człowieka. Anatomia mięśni klatki piersiowej obejmuje: mięsień piersiowy większy, mięsień piersiowy większy, mięsień podobojczykowy i mięsień zębaty przedni.
Grupa mięsni kręgowców w klatce piersiowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Mięśnie klatki piersiowej - anatomia

Klatka piersiowa posiada trzy grupy mięśni: mięśnie powierzchowne przyczepiające się do kośćca okolicy barku i ramienia, mięśnie głębokie tworzące właściwą ścianę klatki piersiowej oraz przeponę oddzielającą jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej.

Do grupy powierzchownych mięśni klatki piersiowej należą:

  • mięsień piersiowy większy (musculus pectoralis major),
  • mięsień piersiowy mniejszy (musculus pectoralis minor),
  • mięsień podobojczykowy (musculus subclavius)
  • mięsień zębaty przedni (musculus serratus anterior).

Mięsień piersiowy większy i mięsień piersiowy mniejszy

Najbardziej powierzchownym mięśniem klatki piersiowej jest położony w części przedniej mięsień piersiowy większy. Jest to najsilniejszy mięsień, który opuszcza i przywodzi ramię. Ma on w przybliżeniu trójkątny kształt. Składa się z trzech części: obojczykowej (musculus pectoralis major pars clavicularis) – rozpoczynającej się na obojczyku, mostkowo-żebrowej (musculus pectoralis major pars sternocostalis) – rozpoczynającej się na przedniej powierzchni mostka oraz chrząstek żebrowych II-VI oraz z części brzusznej (musculus pectoralis major pars abdominalis) zaczynającej się na blaszce przedniej pochewki mięśnia prostego brzucha.

Cały mięsień kończy się na grzebieniu guzka większego kości ramiennej. Mięsień piersiowy większy jest najsilniejszym mięśniem, który opuszcza i przywodzi ramię. Pociąga on także łopatkę do przodu, przyciąga ramię przyśrodkowo i do przodu, opuszcza podniesione ramię oraz obraca je do wewnątrz. Mięsień piersiowy mniejszy położony jest pod mięśniem piersiowym większym. Łączy łopatkę z II, III, IV i V żebrem. Jego czynność polega na obniżaniu obręczy kończyny górnej, jest on także dodatkowym mięśniem wdechowym.

Przy ustalonych ramionach obydwa mięśnie piersiowe większe są dodatkowymi mięśniami oddechowymi, wspomagającymi wdech. Dlatego w czasie duszności człowiek odruchowo opiera się przednimi kończynami o łóżko, biurko lub inny stabilny przedmiot.

Reklama

Mięsień podobojczykowy

Trzeci z mięśni powierzchownych klatki piersiowej czyli mięsień podobojczykowy jest krótkim mięśniem rozpiętym między obojczykiem, a I żebrem. Mięsień zębaty przedni (musculus serratus anterior) jest płaskim, czworokątnym mięśniem położonym na bocznej ścianie klatki piersiowej. Rozpoczyna się on zwykle dziesięcioma zębami na powierzchni dziewięciu górnych żeber i biegnie ku tyłowi, kończąc się na brzegu przyśrodkowym łopatki. Jest to jeden z większych mięśni ciała. Obniża bark, a także odpowiednio modyfikując ułożenie łopatki umożliwia uniesienie ramienia.

Do mięśni głębokich, czyli właściwych, klatki piersiowej zaliczamy min. mięśnie międzyżebrowe, które jako krótkie mięśnie łączą dwa sąsiednie żebra. Anatomicznie zostały podzielone na dwie grupy: zewnętrzne wspomagające proces wdechu oraz wewnętrzne - proces wydechu.

Przepona

Przepona (diaphragma) jest kopulastym mięśniem oddzielającym jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. W jej centrum znajduje się środek ścięgnisty, pozostała część zbudowana jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Pomiędzy włóknami mięśniowymi widoczne są liczne otwory przez które przenikają różne struktury anatomiczne m.in. przełyk, aorta, żyła główna dolna, pnie współczulne, a także inne, mniejsze naczynia i nerwy. Przepona jest głównym mięśniem wdechowym – jej skurcz skutkuje obniżeniem kopuły, co w konsekwencji powoduje zassanie powietrza do wnętrza płuc.

Czytaj również:

Bibliografia

  • Jorittsma W.: „Anatomia na żywym człowieku. Wstęp do terapii manualnej”. Urban&Partner, Wrocław, 2004,
  • Błaszczyk W.: „Biomechanika kliniczna. Podręcznik dla studentów medycyny i fizjoterapii”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004,
  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006,
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Budowa mięśniowa kobiet i mężczyzn - różnice
Mięśnie brzucha (anatomia) - dolne, skośne, proste
Mięśnie grzbietu (kręgosłupa) - anatomia, rodzaje
Mięsień naramienny i ramienny (biceps, triceps) - anatomia
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!