Dla Ciebie, na zdrowie!

Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi – 14 czerwca

W Polsce mamy blisko 500 tys. honorowych dawców krwi. Według Polskiego Czerwonego Krzyża za honorowego krwiodawcę uchodzi każdy, kto choć raz oddał krew.
Spis treści

Od 2004 roku krwiodawcy z całego świata obchodzą swoje święto 14 czerwca. Światowy Dzień Krwiodawcy to wyraz wdzięczności za ich bezinteresowną pomoc i poświęcenie. Patronat nad obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy sprawują: Światowa Organizacja Zdrowia, Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne oraz Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców. W Polsce Narodowe Centrum Zdrowia jak co roku przygotowało szereg imprez propagujących ideę honorowego krwiodawstwa.

Na Dzień Honorowego Krwiodawcy wybrano datę urodzin austriackiego lekarza patologa i immunologa Karla Landsteinera, który jako pierwszy dokonał podziału krwi na trzy grupy. W 1930 roku otrzymał za swoje badania nagrodę Nobla.

Reklama

Dzień krwiodawców w Polsce

W Polsce pierwszy ośrodek krwiodawstwa powstał w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Rok później Polski Czerwony Krzyż utworzył w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi. W czasie II wojny światowej, kiedy zapotrzebowanie na krew wzrosło, honorowi dawcy masowo oddawali krew dla PCK. Pierwsza stacja przetaczania krwi po wojnie powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi, a z czasem powstawały kolejne w całym kraju. Od kilku lat poza strukturami służby zdrowia i PCK powstają fundacje i stowarzyszenia, które skupiają wokół siebie dawców krwi i propagują tę ideę wśród ludzi na całym świecie. Jedną z nich w Polsce jest Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi KREWNIACY. Twarzą Krewniaków jest aktor Radosław Pazura, który w 2003 roku przeżył ciężki wypadek samochodowy. Aby go ratować, rodzina i znajomi apelowali o oddawanie krwi dla Pazury. Artyści i wiele osób prywatnych wsparli tę akcję. Kiedy aktor wrócił do zdrowia, sam został honorowym dawcą krwi i zaangażował się w działania na rzecz fundacji Krewniacy. Fundacja nie tylko promuje honorowe krwiodawstwo, ale też zbiera fundusze na specjalne autobusy przystosowane do poboru krwi.

W internecie nietrudno znaleźć historie ludzi, którzy przeżyli dzięki transfuzji krwi. Sytuacje, w których krew ratuje życie, są częstsze i mniej abstrakcyjne niż może się z pozoru wydawać - niemal każdy w swoim najbliższym otoczeniu może znaleźć osobę, której transfuzja pomogła wrócić do zdrowia. Krew jest bowiem potrzebna nie tylko rannym w wypadkach, ale także pacjentom operacyjnym i chorym na wiele przewlekłych chorób. – Dzień po teoretycznie nieskomplikowanej operacji, którą przeszłam kilka miesięcy temu, poczułam się źle. Okazało się, że mam spory krwotok wewnętrzny i ponownie trafiłam na stół operacyjny. Udało się zamknąć krwawienie, ale byłam w tak słabej kondycji, że niezbędna okazała się transfuzja. Nie wiem i nigdy się nie dowiem, od kogo pochodziły przetoczone mi krew i osocze, ale to one pomogły mi w krótkim czasie wrócić do zdrowia i zawsze będę czuć ogromną wdzięczność i podziw wobec tych wszystkich wspaniałych, bezinteresownych ludzi, których stać na tak wielki gest, jak honorowe oddawanie krwi, osocza czy szpiku – opowiada 30-letnia Anna. Wszyscy, którzy skorzystali z daru krwi, są zgodni co do tego, że honorowi dawcy są prawdziwymi bohaterami, ratującymi życie innych ludzi.

Zobacz: 5 sytuacji, w których twoja grupa krwi ma znaczenie

Reklama

Kto potrzebuje krwi

Krew jest lekiem, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Co roku liczba dawców rośnie o około 3,6 %, w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6%!

Krwi szczególnie potrzebują:

 • Pacjenci z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii
 • Chorzy na hemofilię
 • Pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza
 • Pacjenci z urazami, po krwotokach i ciężkich oparzeniach - wymagają dostarczenia nawet do 20 jednostek krwi
 • Osoby z wrodzonymi wadami, niedoborem składników krwi (chorobami krwi, niedoborami immunologicznymi)
 • Pacjenci podczas operacji ginekologicznych, chirurgicznych i na otwartym sercu
 • Pacjenci przy przeszczepach narządów lub szpiku kostnego
 • Kobiety po porodzie, kiedy był duży ubytek krwi

Reklama

Kto może oddać krew

 • dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat
 • ciężar ciała nie powinien być mniejszy niż 50 kg
 • temperatura ciała, mierzona pod pachą, nie powinna przekraczać 37oC
 • warunkiem zakwalifikowania badanej osoby do oddania krwi jest dobry stan zdrowia

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ krążenia
Morfologia RBC - czym jest, co oznacza podwyższone i obniżone?
Próbki krwi
Rozrzedzanie krwi - co może pomóc? Dieta, leki i naturalne sposoby
Produkty rozrzedzające krew
Ucisk w klatce piersiowej - jak się go pozbyć? Przyczyny, diagnoza i leczenie
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Próbka z pobraną krwią z grupy 0
Grupa krwi 0 (Rh+ i Rh-) - jak często występuje i dlaczego jest uniwersalna?
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Kobieta z objawami otępienia naczyniowego
Otępienie naczyniowe - etapy, objawy, leczenie i rokowania
Próbka z pobraną krwią z grupy B
Grupa krwi B – czy określa charakter? Jak można ją odziedziczyć

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!