To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Ból kolana po bieganiu - dlaczego bolą kolana po bieganiu?

Ból kolana po bieganiu oraz w trakcie treningu potrafi być bardzo uciążliwy i zniechęcić do aktywności fizycznej. Bardzo częstą dolegliwością jest tzw. kolano biegacza, które wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Aby mu zapobiegać należy pamiętać zarówno o przyczynach fizjologicznych, jak i błędach treningowych. W ich wyeliminowaniu pomoże sprawdzony fizjoterapeuta.
Bolące kolano po bieganiu
Źródło: 123RF
Spis treści

Bieganie obecnie jest bardzo popularne i staje się pasją wielu osób. Należy jednak pamiętać, że tak jak każda dziedzina sportowa niesie za sobą ryzyko kontuzji. Najczęściej występującym powikłaniem jest tzw. kolano biegacza. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i stopniowo zwiększać intensywność treningu. 

Reklama

Przyczyny bólu kolana po bieganiu

Przyczyn bólu kolan po bieganiu można upatrywać w nieprawidłowościach fizjologicznych oraz błędach treningowych. Do pierwszej grupy należą:

 • przykurcze więzadłowe,
 • brak równowagi mięśniowej,
 • wady budowy kolana,
 • siedzący tryb życia – zbyt długie zginanie kolan,
 • noszenie obcasów – wymuszanie nienaturalnej pozycji kolan.

Natomiast do błędów treningowych zalicza się:

 • niedostosowaną intensywność biegu,
 • przetrenowanie,
 • nieodpowiednie obuwie,
 • bieganie po bardzo twardym podłożu,
 • złą technikę biegu.

Aby zapobiegać bólowi kolan należy zwrócić uwagę na obie grupy nieprawidłowości. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą oraz wprowadzenie zmian
w szkodliwych nawykach.

Reklama

Ból kolana podczas biegania

Ból kolan pojawia się nie tylko po bieganiu, ale wiele osób skarży się również na ból kolan podczas biegania.Jeśli pojawia się on tuż po rozpoczęciu biegu świadczy o osłabionych mięśniach. Natomiast dolegliwości, które następują po dłużej chwili sugerują złe ustawienie stopy. 

Bardzo ważne jest, aby z tymi problemami pracować i nie dopuścić do poważniejszej kontuzji. Warto skorzystać z porady fizjoterapeuty, który wskaże ćwiczenia i pomoże osiągnąć właściwą postawę ciała. 

Ból kolana po bieganiu po zewnętrznej stronie 

Ból kolana po zewnętrznej stronie najczęściej pojawia się w tzw. syndromie pasma biodrowo-piszczelowego.Pasmo to jest mocną strukturą łącznotkankową, która umiejscowiona jest 
w zewnętrznej, górnej części uda i biegnie aż do kłykcia bocznego kości piszczelowej.

Ból sprawia bardzo mocno unerwiona i unaczyniona tkanka łączna znajdująca się pomiędzy pasmem mięśni a kością, która jest drażniona przez kontakt stopy z podłożem.

Ból kolana przy bieganiu dotyczy bardziej długodystansowców, niż sprinterów ze względu na mniejszy kąt zgięcia stawu kolanowego w momencie uderzenia piętą o podłoże. 

Ostry bólpojawia się zazwyczaj w tym samym momencie treningowym – po przebiegnięciu danego dystansu. 

Leczenie wymaga odpowiedniej diagnostyki techniki biegu. Tylko po odnalezieniu przyczyny fizjoterapeuta będzie mógł dobrać odpowiednie ćwiczenia i fizjoterapię.

Reklama

Ból kolana po bieganiu po wewnętrznej stronie

Ból kolana po bieganiu po wewnętrznej stronie najczęściej jest spowodowany przeciążeniami, które są częstą dolegliwością sportowców, również biegaczy. 

Dodatkowo ból mogą sprawiać następujące nieprawidłowości:

 • zespół fałdu błony maziowej – podrażnienie, przeciążenie i stan zapalny powodują dolegliwości bólowe, najczęściej występuje u osób, które często zginają i prostują staw kolanowy,
 • urazy rzepki np. zwichnięcie lub rozmiękanie,
 • urazy łąkotki,
 • przeciążenie tzw. gęsiej stopki – czyli przyczepu mięśni odpowiedzialnego za zginanie i prostowanie kolana.

W przypadku bólu kolana zarówno w trakcie, jak i po bieganiu niezbędna jest konsultacja lekarska, gdyż kontunuowanie treningów mimo dolegliwości może prowadzić do poważnych kontuzji i powikłań. 

Reklama

Jak się objawia kolano biegacza?

Kolano biegacza to często występująca kontuzja u biegaczy oraz innych sportowców. W ten sposób określa się zespół dolegliwości bólowych stawu rzepkowo-udowego. Ból spowodowany jest licznymi przeciążeniami. Pojawia się nagle z przodu kolana w okolicach rzepki i nasila się trakcie aktywności fizycznej.

Bólowi towarzyszy również „trzeszczenie” i „przeskakiwanie” w kolanie. Często widoczny jest również obrzęk stawu. 

Reklama

Jak leczyć kolano biegacza?

Bez interwencji lekarskiej kolano biegacza nie jest w stanie się samo zagoić, dlatego nie warto zwlekać z konsultacją. Specjalista przeprowadzi wywiad, badanie palpacyjne oraz jeśli uzna za konieczne zaleci diagnostykę obrazową np. rezonans magnetyczny.

Podstawą leczenia jest zaprzestanie biegania, by odciążyć staw. Kolejnym krokiem jest właściwie dobrana rehabilitacja składająca się z ćwiczeń, terapii manualnej oraz fizykoterapii. Często konieczna jest również farmakoterapia

Jeśli jednak fizjoterapia nie przynosi efektów może być niezbędna interwencja chirurgiczna. Operacja na kolano biegacza to artroskopia

Należy pamiętać, że najważniejszą zasadą jest, aby zapobiegać, a nie leczyć, dlatego nie można zapominać o odpowiednich ćwiczeniach wzmacniających i właściwym natężeniu treningów. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kontuzje
Zwichnięcie - przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest i jak długo boli?
Mężczyzna opiera nogę w niebieskim gipsie po zwichnięciu o stolik kawowy
Zwichnięcie stawu barkowego - ćwiczenia, leczenie
Uraz stawu barkowego
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Podobne artykuły
Biegacz odczuwa ból z powodu naderwanego mięśnia
Naderwanie mięśnia – objawy i leczenie. Ile trwa kuracja?
Piłkarze
Stopa piłkarza - na co cierpią stopy piłkarzy?
Mężczyzna w czasie rehabilitacji
Łokieć tenisisty - objawy, ćwiczenia, leczenie domowe
Ćwiczenia na naciągnięty mięsień
Naciągnięty mięsień: objawy w różnych miejscach. Jak leczyć?
Skręcenie kostki, kolana, stopy - leczenie, pierwsza pomoc

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!