Najzdrowsze miejsce w internecie

Choroby przenoszone przez domowe szkodniki. Czy jest się czego bać?

Są wokół nas, mimo że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Walczymy z nimi, ponieważ wiążą się z brudem, wywołują obrzydzenie i przede wszystkim przenoszą choroby. Szkodniki – czy rzeczywiście są tak niebezpieczne?
Spis treści

Jakie stworzenia niosą zagrożenie?

Nie lubimy ich. Wyrządzają szkody, zjadają zapasy, potrafią ukryć się w najmniejszych zakamarkach domu i trudno sobie z nimi poradzić. Szkodniki żyją przy nas i dzięki nam, wykorzystując nasze domy do tego, by zdobywać pożywienie oraz poszukać kryjówki.

Niestety, szkodniki mogą również przenosić chorobotwórcze drobnoustroje, które z łatwością przedostają się do organizmu człowieka. Na jakie stworzenia należy uważać? Czym grozi nam kontakt z nimi?

Roztocza są wszędzie

Najmniej widocznym zagrożeniem są dla nas roztocza – pajęczaki, które uwielbiają ciasne zakamarki pełne kurzu. W mieszkaniu mogą żyć całe ich populacje. Szkodliwe są dla nas ich odchody, które wchodzą w skład kurzu i innych pozostałości, takich jak włosy czy naskórek. Dlatego chętnie zamieszkują tapicerowane meble, dywany, zasłony. Posiadają mnóstwo alergenów, które mogą uczulać.

By ograniczyć ich występowanie, należy zwrócić szczególną uwagę na porządek, w szczególności wiosną i latem, gdy ich populacja znacznie się zwiększa. Rozpoczynając okres grzewczy, pamiętaj również o czyszczeniu kaloryferów, w których kryją się roztocza.

Niepokojące karaczany

Owadami, które chętnie zamieszkują nasze domy, są karaczany. W Polsce występuje 16 gatunków tych owadów, które potocznie zwykliśmy nazywać karaluchami. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko i są wszystkożerne, dlatego tak bardzo lubią domowe warunki. Wpływ na ich rozrost mają złe warunki sanitarne oraz mieszkaniowe.

Karaczany przenoszą wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak grzyby, pierwotniaki i bakterie, które mogą wywołać choroby u ludzi – między innymi salmonellozę, czerwonkę, tężec, toksoplazmozę. Ma to związek ze środowiskiem, w którym żyją. Mimo to nie można jednoznacznie określić, czy bezpośredni kontakt z karaczanami prowadzi do choroby.

Wszędobylskie prusaki

Podobnym do karakanów owadem jest prusak (zwany też karakonem). Rozmnaża się znacznie szybciej niż karakan, żyje natomiast w miejscach wilgotnych. Populację prusaków można spotkać w szpitalach, lokalach gastronomicznych oraz domowych łazienkach.

Prusaki mogą zanieczyścić produkty spożywcze przenoszonymi przez siebie grzybami lub pleśniami, doprowadzając do szybszego psucia się pożywienia. Odgrywają również rolę w przenoszeniu pasożytów oraz chorobotwórczych bakterii gruźlicy lub biegunki. Oprócz tego, jak większość owadów tego typu, mogą powodować alergię.

Gryzonie wśród ludzi

Za szkodniki domowe uważa się także myszy oraz szczury. Pierwsze z nich wyrządzają więcej szkód, drugie natomiast wciąż kojarzą się z dżumą. Gryzonie lubią przebywać blisko ludzkich siedzib, w których znajdą zarówno schronienie, jak i pożywienie.

Dlaczego należy je zwalczać? Nie tylko z powodu szkód, jakie wyrządzają. Szczury i myszy przenoszą groźne dla człowieka choroby odzwierzęce. Poza tym mogą mieć kontakt z żywnością, przenosząc pasożyty i bakterie, które wyniosły na przykład z kanalizacji. Pod tym względem bardziej „chorobotwórcze” są szczury – przenoszą drobnoustroje odpowiedzialne za salmonellozę, dur brzuszny, włośnicę oraz schistosomatozę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Gwiazda betlejemska
Przeczytaj artykuł
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Przeczytaj artykuł
Legionella - objawy zarażenia. Jak się jej pozbyć?
Bakterie legionella
Podobne artykuły
Kwiaty w sypialni
Kwiaty do sypialni - jakie wybrać na dobry sen i dlaczego?
Przyrządy służące do pozbycia się moli spożywczych
Jak pozbyć się moli spożywczych?
Suche powietrze w pokoju
Suche powietrze w pokoju – jak nawilżyć? Objawy
Ekologiczny płyn, patyczki do uszu i waciki leżące na stole
Które ekologiczne środki warto mieć w swoim domu?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?