} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy aspiryna to cudowny lek na wszystko?

Aspiryna to powszechnie stosowany lek w codziennych dolegliwościach. Okazuje się, że posiada niezwykłe właściwości, które mogą zrewolucjonizować współczesną medycynę. Jednak w pewnych przypadkach aspiryny nie należy przyjmować.
Spis treści

Reklama

Niepozorny lek

Kwas acetylosalicylowy, w medycynie nazywany potocznie aspiryną, posiada znane powszechnie właściwości przeciwbólowe. Aspiryna poradzi sobie z lekkim i średnim bólem głowy, zębów, a także z bólami reumatycznymi. Chętnie stosowana jest również podczas przeziębienia, dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym.

Właściwości kwasu acetylosalicylowego wykorzystuje się w wielu znanych lekach. Jest między innymi dodatkiem leków przeciwbólowych. Są z reguły dostępne bez recepty i przyjmują wiele form, najczęściej można je jednak spotkać w postaci tabletek.

Reklama

Aspiryna poradzi sobie z bólem oraz gorączką

Po kwas acetylosalicylowy sięgamy najczęściej w przypadku bólu głowy lub stawów oraz podczas przeziębienia. Należy pamiętać, że nie można podawać aspiryny dzieciom poniżej 12. roku życia. Podanie leku w przypadku wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych może doprowadzić do groźnego dla życia zespołu Reye’a.

Reklama

Małe dawki jako lek przeciwzakrzepowy

Nie tak dawno odkrytą zaletą aspiryny okazały się właściwości przeciwzakrzepowe. Aspirynę w małych dawkach przyjmują osoby, które mają problemy z sercem. Badania nad lekiem wykazały, że regularne przyjmowanie małych dawek aspiryny wspomaga pracę serca, chroniąc przed chorobami układu krążenia.

Na tym nie kończą się jednak zbawienne dla naszego zdrowia właściwości. Przyjmowanie aspiryny zmniejsza również ryzyko udaru mózgu, zwłaszcza w przypadku kobiet. Aspiryna, dzięki swym właściwościom przeciwzakrzepowym, sprawia, że krew staje się rzadsza i szybciej przepływa przez układ krwionośny.

Reklama

Aspiryna lekiem na raka?

Najnowsze badania nad właściwościami kwasu acetylosalicylowego wskazują, że codzienna, mała dawka aspiryny może uchronić przed rozwojem nowotworów złośliwych oraz związanych z nimi komplikacji. Wciąż trwają badania nad ustalaniem dawki, którą można przyjmować bez obaw o konsekwencje wynikające z przedawkowania leku.

Reklama

Aspiryna profilaktycznie

Coraz bardziej pewne jest natomiast to, w jaki sposób aspiryna oddziałuje na nowotwór. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców udowodniły, że przy dbaniu o regularną dawkę aspiryny w organizmie zmniejsza się ryzyko przerzutów. Czy aspiryna jest zatem lekiem na tyle uniwersalnym, że można go przyjmować profilaktycznie? Lekarze wciąż wstrzymują się przed wydaniem takiego osądu.

Reklama

Po aspirynę sięgaj z umiarem

Wszystko należy traktować z umiarem. Podobnie jest w przypadku aspiryny. Po lek nie mogą sięgać osoby, które mają problemy z żołądkiem. Kwas acetylosalicylowy podrażnia żołądek, doprowadzając do nieprzyjemnych dolegliwości. Aspiryny nie powinny więc przyjmować osoby, którym doskwierają wrzody żołądka, ponieważ może spowodować krwotok wewnętrzny.

Po aspirynę nie powinny sięgać kobiety, u których występują bóle menstruacyjne. Kwas acetylosalicylowy nie poradzi sobie z bólem tego typu, a może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci nadmiernego krwawienia miesiączkowego.

Reklama

Uczulenie na aspirynę

Z aspiryną powinny również uważać osoby chore na astmę. Regularne przyjmowanie leku może zaostrzyć objawy, doprowadzając tak zwanej astmy aspirynowej. Jest ona wynikiem nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy oraz inne tego typu środki przeciwzapalne. Pojawiają się wówczas objawy w postaci duszności, ucisku w klatce piersiowej, zapalenia zatok, obrzęku języka oraz swędzącej wysypki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Leki przeciwwymiotne – bez recepty i na receptę. Rodzaje
Kobieta wymiotuje w toalecie
Interakcje leków - sprawdź jakich leków nie można łączyć
Tabletki
Płyn Lugola - co to jest i jak stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Picie płynu lugola
Podobne artykuły
Lekarz w kitlu
Probiotyk na biegunkę - ile razy dziennie? Jaki wybrać?
Tabletki oraz szklanka z wodą
Tabletki na nietrzymanie moczu – bez recepty i ziołowe
Mężczyzna połyka tabletkę
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Jaki antybiotyk na zatoki? Oto nasze rekomendacje!
Mężczyzna inhaluje się solą fizjologiczną
Sól fizjologiczna do inhalacji - dla dzieci i dorosłych. Czy pomaga?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!