} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy testy antygenowe działają?

Fora internetowe huczą, że nie można ufać testom na koronawirusa. Czy kasetkowe testy antygenowe, których wynik znamy w 15 minut, mogą być równie skuteczne jak testy qRT-PCR realizowane w profesjonalnym laboratorium?
testy antygenowe
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Już tak. 

  • Przeprowadziliśmy sondę wśród lekarzy różnych specjalności. Nie wszyscy uważają, że testy antygenowe są skuteczne – mówi Marcin Weksler z TestujCOVID.pl. – Uważam, że to była prawda, ale do sierpnia 2020 roku. Teraz postęp technologii w medycynie sprawił, że kasetkowe testy antygenowe mają czułość powyżej 90%. 

Marcin Weksler odpowiada za sprowadzanie do Polski nowych technologii, które usprawniają wczesną diagnostykę.

- Kontaktuję się z firmami medycznymi w Izraelu, Anglii, Ameryce, i to, jak te firmy przyspieszyły, jest wręcz imponujące. Pandemia sprawiła, że projekty, które były w szufladach albo w głowach inżynierów, są teraz odważnie realizowane. I okazuje się, że działają. To nie jest łatwy moment. Wiele osób choruje na koronawirusa, jednak medycyna może w przyszłości określić ten czas jako przełom we wczesnej diagnostyce jako takiej. 

Sytuacja zmienia się diametralnie. Minister Zdrowia zrównał test antygenowy z testami PCR. Teraz już nawet zespoły karetek na podstawie wyniku testu antygenowego same decydują, czy jadą z pacjentem do szpitala covidowego, czy tzw. czystego. 

- To zmiana jakościowa. Testy przesiewowe są szybkie, dość tanie i łatwo dostępne  – uważa Weksler. – Gdy firma API Pharma USA LLC zagwarantowała możliwość dostaw testów antygenowych do Polski, to był to sukces. Jest jednym z bardziej doświadczonych producentów testów w USA. Jej zapewnienie dużo nam daje, ponieważ wkrótce tych testów na rynkach może nie wystarczyć dla wszystkich. Świat zaczyna z nich korzystać na masową skalę. 

Testy antygenowe API Covid-Rapid Antigen przeszły dodatkowe badanie kliniczne na SOR-ze i w II Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Weksler: - USK jest ogromnym szpitalem. Dziennie wykonuje ok. 1000 testów PCR. Wiedziałem, że czekając od kilku do kilkunastu godzin na wyniki testów genetycznych, lekarze musieli wstrzymywać zabiegi lub wykonywać je w reżimie COVID, czyli w pełnym zabezpieczeniu.

Zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Mariusza Zimmera przeprowadził testy kliniczne na Oddziale Ginekologii, gdzie codziennie muszą stawiać czoła wielu trudnym sytuacjom. 

- Na 100 testów, które porównaliśmy z PCR, tylko jeden miał inny wynik – relacjonuje prof. Mariusz Zimmmer. – To wręcz znakomita czułość, znacznie wyższa niż deklaruje producent. Mało tego, okazało się, że w kilku przypadkach test PCR był nierozstrzygający, a test antygenowy dał wynik szybciej. Tak czułe, nowoczesne testy antygenowe to tama, która pozwoli przetrwać szpitalom i lekarzom. Wiedza, że pacjentka jest COVID+ lub COVID- jest absolutnie kluczowa, nie tylko dla lekarzy, ale też położnych, salowych, noszowych i samych pacjentek. W kwietniu takich testów jeszcze nie było. Teraz są dostępne i będę się starał, żeby w moim szpitalu ich nie zabrakło. 

szybkie testy antygenowe

Reklama

Jaka będzie rola testów antygenowych? 

Marcin Weksler z TestujCOVID.pl: - Pacjenci będą spotykać się z testami antygenowymi coraz częściej. Nie tylko w karetkach i na SOR-ach, ale też na oddziałach położniczych, a przede wszystkim w prywatnych klinikach medycznych i w firmach, które chcą skuteczniej zapobiegać powstawaniu ogniska koronawirusa. Testy antygenowe pozwalają na kontynuowanie diagnostyki. Istnieje wiele chorób, których objawem jest kaszel lub biegunka, nie tylko COVID-19. Wykonując szybki test, wiemy, czy możemy pacjentce pobrać biopsję z piersi, bo ma po prostu alergię, czy też pacjentka powinna się izolować, gdyż ma koronawirusa. Tysiące takich sytuacji dziennie może wprost ratować życie. Wiemy przecież, że przy diagnostyce raka czas ma kolosalne znaczenie. 

Reklama

Jak wykonać test antygenowy?

Osoby, które były już testowane na koronawirusa, wiedzą, że włożenie wymazówki głęboko do nosogardła jest bardzo nieprzyjemne. Pacjenci się krztuszą, łzawią. Test antygenowy API Covid-Rapid Antigen można pobrać płytko z nosa, nie wiąże się z tym żaden dyskomfort.

Następnie wymazówka jest moczona w probówce w kilku kroplach specjalnego płynu, który oddziela kwas nukleinowy od proteiny-N (proteina-N to białko, które w genomie wirusa występuje w największym stężeniu i to właśnie na nią reaguje test antygenowy). Tak powstały roztwór wlewamy na kasetkową płytkę. Patrzymy jak pasek testowy najpierw barwi się na specyficzny czerwony kolor (to efekt zastosowania trwałej nanomolekuły złota zamiast barwnika), a później wypatrujemy kresek. Jedna kreska na górze oznacza brak wirusa, dwie kreski świadczą o tym, że pacjent jest w zaawansowanej fazie choroby i powinien się jak najszybciej udać na izolację. 

testy antygenowe na koronawirusa

Reklama

Gdzie można kupić test antygenowy API Covid-Rapid Antigen?

Informacje dotyczące testów API Covid-Rapid Antigen znajdują się na stronie: TestujCOVID.pl. Test antygenowy jest produktem medycznym, którego, zgodnie z prawem, nie można sprzedawać w aptece. Testy mogą zamówić lekarze wszystkich specjalności, także lekarze zakładowi. Sprzedawane są w opakowaniach po 25 sztuk.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Kreatynina podwyższona - czy to powód do niepokoju? O czym świadczy zbyt wysoki poziom kreatyniny?
Badanie kreatyniny
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Ginekolog dla mężczyzn
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Dziecko w czasie badania nosa
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Test na przeciwciała w labolatorium
Test na przeciwciała - jak, kiedy i gdzie go zrobić? Wyniki i cena
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!