Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Czym są ćwiczenia równoważące i jakie akcesoria się stosuje?

Trening w domu zdecydowanie zyskuje na popularności. Dzieje się tak między innymi przez wzrost świadomości społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia, gdzie ruch i ćwiczenia fizyczne są podstawą zaraz obok zbilansowanej diety. Sprawdź, jaki trening można wykonać w domu i jakie akcesoria warto mieć.
ćwiczenia równoważące
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Czym są ćwiczenia równoważące?

Ćwiczenia równoważące, to ćwiczenia ogólnorozwojowe, które poprawiają balans i równowagę ciała oraz pozytywnie wpływają na poprawę koordynacji i płynności ruchów ciała. Istnieje wiele sposobów na trenowanie równowagi i można to zrobić z wykorzystaniem akcesoriów lub bez nich.

Wiele ćwiczeń bez asortymentu można wykonać np. w jodze, która zawiera wiele asan (pozycji), które doskonale wzmacniają całe ciało i poprawiają równowagę.

Reklama

Dla kogo sprawdzą się ćwiczenia balansujące?

Ćwiczenia balansujące często kojarzą się z gimnastyką albo baletem, gdzie wykonywane są  zaawansowane pozy. Jednak ćwiczenia równoważące nadają się dla każdego. Wiele osób dorosłych ma problem z zachowaniem balansu.

Dzieje się tak głównie z powodu niewielkiej aktywności fizycznej lub nastawieniu na trening ograniczonych partii ciała. Ćwiczenia balansujące mogą wykonywać dzieci na placu zabaw np. wspinając się po ruchomych konstrukcjach z lin. Ćwiczenia balansujące stosowane są także przy rehabilitacji czy profilaktycznie u seniorów. Osoby dorosłe mogą ćwiczyć balans na siłowni czy dedykowanych zajęciach sportowych. 

Reklama

Jakie akcesoria wykorzystać do treningu balansującego?

Akcesoria do treningu balansującego znanleźć można na: https://gipara.com/pl/sklep/

Reklama

Balans Bag™ ulepszony worek do ćwiczeń

Ciekawym przykładem sprzętu do ćwiczeń balansujących jest Balans Bag™. Balans Bag™ dostępny pod gipara.com/pl/sklep/produkty/balans-bag-tm/ to nowoczesny worek z obciążeniem, do którego wypełnienia służy woda. W zależności od ilości wody w Balans Bag™, obciążenie może się zmienić. W worku zmieści się od 1kg płynu do nawet 19kg.

Ćwiczenia balansujące z Balans Bag™ są bardzo intensywne dzięki temu, że woda w środku worka nieustannie zmienia swoją pozycję. Dzięki temu nawet proste ćwiczenia stają się wyzwaniem. Balans Bag™ sprawia, że stabilizacja, siła i wydolność treningu ulega poprawie.

Balans Bag™ składa się z przezroczystej tuby, do której wlewa się wodę. Na opakowaniu znajduje się także miarka, która pozwala na dobór odpowiedniego obciążenia. Na tubę nakłada się specjalny pokrowiec z pięcioma uchwytami, które umożliwiają różnorodne możliwości chwycenia Balans Bag™ podczas ćwiczeń balansujących.

Reklama

Trenażer równowagi (piłka balastowa)

Trenażer równowagi to przyrząd do ćwiczeń, które wygląda jak połowa piłki gimnastycznej, która jest solidnie przytwierdzona do podłoża. Gdy osoba ćwicząca stanie lub usiądzie na trenażerze, przyrząd ugina się pod jej ciężarem.

Na takim trenażerze można wykonywać multum różnych ruchów kończyn, przysiady i inne figury. Każdy najdrobniejszy ruch sprawia, że mięśnie aktywnie pracują nad równowagą. Do trenażera równowagi mogą być przytwierdzone również uchwyty, za pomocą których można również trenować swoją równowagę.

Reklama

Dysk obrotowy

Kolejnym urządzeniem, które doskonale trenuje równowagę, jest dysk obrotowy (twister). Ćwiczenia na dysku wymagają, aby na nim stanąć i poruszać się w prawo i lewo. Jest to dobre ćwiczenie nie tylko na balans, ale które również pomaga wzmocnić mięśnie całego ciała oraz pozbyć się tkanki tłuszczowej z ud czy brzucha.

Na rynku dostępne jest jeszcze wiele różnych przyrządów do ćwiczeń równowagi, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Przed zakupem danego urządzenia warto sprawdzić, jakie ćwiczenia balansujące są polecane przy jego użyciu. Można również sprawdzić, jakie przyrządy są używane na siłowniach czy w klubach fitness i gdy będzie możliwość, je wypróbować. Do poszerzenia wiedzy zapraszamy również na blog: https://gipara.com/pl/sklep/aktualnosci/

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening
Jaki orbitrek wybrać? Magnetyczny, elektromagnetyczny, czy mechaniczny?
Kobieta trenujące na orbitreku
Ćwiczenia przed nartami krok po kroku - zaplanuj trening
Ćwiczenia przed nartami
Trening wysokogórski
Podobne artykuły
Sałatka idealna jako kolacja po treningu
Kolacja po treningu - na redukcji i masie. Przepisy
Wysoki wyskok
Ćwiczenia na wyskok - jak poprawić wyskok? Trening
Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny - jak wpływa na organizm człowieka?
Ćwiczenia pilates
Pilates - na czym polega i jakie przynosi efekty
Bieżnia elektryczna
Bieżnia magnetyczna czy elektryczna – którą warto kupić i dlaczego?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior