Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Elastyczne buty dla dzieci. Czym jest barefoot?

Jakie buty dla dzieci wybrać? Elastyczne. Poznaj ideę barefoot. Dowiedz się, dlaczego chodzenie boso jest zdrowe i dlaczego buty powinny być tak cienkie, lekkie i giętkie, jakby w ogóle nie było ich na stopach.
Buty dla dzieci
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jakie buty dla dzieci?

Wedle utartych przez lata schematów, buty dla dzieci powinny być sztywne, dopasowane, choć jednocześnie nieco za duże, zapewniające dobre podparcie, opinające kostkę, stabilizujące piętę. Pytanie – czy tego typu obuwie naprawdę służy dziecięcym stopom? Czy zapewnia optymalny rozwój?

W ostatnich latach coraz większym uznaniem cieszy się podejście alternatywne, całkowicie odmienne, jakim jest idea barefoot. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego wyrażenie to oznacza „boso”. Teoria ta bazuje na przekonaniu, iż w toku ewolucji, stopy człowieka zostały ukształtowane tak, by utrzymywać bezpośredni kontakt z podłożem i wchodzić z nim w interakcję.

Lekarze ortopedzi oraz fizjoterapeuci wręcz zalecają dzieciom chodzenie boso ponieważ:

  • pozwala to zachować naturalny kształt stopy,
  • wzmacnia mięśnie stopy, zwiększając stabilność w czasie chodzenia i biegania,
  • poprawia ukrwienie,
  • pobudza receptory czucia głębokiego, odpowiedzialne za świadomość położenia własnego ciała i poszczególnych jego części (tzw. zmysł propriocepcji),
  • przyczynia się do tworzenia nowych połączeń neuronowych w mózgu.

Ideę podchwycili projektanci i producenci obuwia dla dzieci. W ten sposób powstały buty barefoot.

Reklama

Czym są buty barefoot?

Buty barefoot oferują wszystko to, co daje chodzenie boso, a jednocześnie chronią przed mechanicznymi urazami, obtarciami, skaleczeniami wynikającym z kontaktu z podłożem. Nazywane są elastycznymi, ponieważ ich podeszwa oraz wkładka są bardzo cienkie, płaskie i giętkie. Dzięki temu doskonale dopasowują się do stópki dziecka, a maluch może się poruszać się tak, jakby nie miał na nogach obuwia.

Często produkty barefoot określa się też mianem minimalistycznych, a to z uwagi na fakt, iż w niewielkim jedynie stopniu modyfikują one naturalny kształt zdrowej stopy. Ich czubek jest znacznie szerszy, aniżeli w przypadku „zwykłych” butów, zazwyczaj bardzo wąskich na końcu, w nienaturalny sposób ściskających nogę, a z czasem ją deformujących.

Kolejną cechą charakterystyczną jest duża lekkość i przewiewność. Dla porównania, tradycyjne obuwie dla dzieci często jest nieproporcjonalnie ciężkie, a przypadku wielu modeli (np. trampek) problemem jest zastosowanie nieprzepuszczających powierza materiałów, takich jak zwykła guma.

Dlaczego buty dziecięce powinny być elastyczne?

W myśl idei barefoot, buty dziecięce nie powinny krępować nóg dziecka, ani modyfikować ich kształtu. Warto je nosić z tego samego względu, z jakiego zaleca się chodzenie boso. Jak podkreślają A. Chajdas i współpracownicy w opracowaniu „Profilaktyka zdrowej stopy małego dziecka”, zakładanie bucików dziecku stawiającemu pierwsze kroki w ogóle nie jest potrzebne.

Chodzenie boso rozwija bowiem mięśnie, pozwala na swobodną pracę palców, rozwija zmysły. Dlatego dziecko powinno jak najwięcej chodzić nieobutą stopą po nierównych powierzchniach  - trawie, piasku, grubym dywanie. Często w tym kontekście przywoływane jest badanie porównawcze dzieci uczęszczających do szkół w Niemczech (obwiązek noszenia butów) oraz RPA (boso).

Okazało się, że uczniowie rzadko zakładający obuwie, mają zdrowsze stopy. Okazały się one między innymi statystycznie szersze, a więc bliższe kształtowi, jaki stworzyła natura.

Reklama

Jak powstają elastyczne buty dla malucha?

Buty dla malucha zaprojektowane w myśli idei barefoot, zazwyczaj są produkowane ręcznie, na niewielką skalę. Jest to niezbędne ze względu na wymaganą precyzję wykonania i stopień skomplikowania tego typu obuwia. Szczególnym wyzwaniem jest wytworzenie niezwykle cienkich wkładek oraz rezygnacja z podeszwy środkowej.

O jakości butów barefoot świadczą też materiały – co do zasady używa się komponentów pochodzenia naturalnego, często certyfikowanych i przyjaznych dla środowiska. W ofercie są między innymi produkty wegańskie, a więc uszyte bez użycia jakichkolwiek komponentów pochodzenia zwierzęcego.

Dystrybucją tego typu produktów zajmują się wyspecjalizowane sklepy. W takich miejscach obsługa klienta często wykracza poza samą sprzedaż. Niezwykle istotne jest też doradztwo. Wiele praktycznych informacji można znaleźć między innymi na fachowych blogach poświęconych tematyce barefoot, które znajdują się na stronach internetowych tego typu sklepów.

Bibliografia

  • Simon Franklin, Michael J. Grey, Nicola Heneghan, Laura Bowen, Franc¸ois-Xavier Li, Barefoot vs common footwear: A systematic review of the kinematic, kinetic and muscle activity differences during walking, Gait&Posture, 42 (2015)
  • Aneta Chajdas, Mariola Świderska, Barbara Daniszewska Profilaktyka zdrowej stopy małego dziecka – higiena, ćwiczenia i masaż, Pedagogika Rodziny 4/3, 2014
  • Karsten Hollander, Johanna Elsabe de Villiers, Susanne Sehner, Karl Wegscheider, Klaus-Michael Braumann, Ranel Venter & Astrid Zech, Growing-up (habitually) barefoot influences the development of foot and arch morphology in children and adolescents, Scientific Reports volume 7, Article number: 8079 (2017)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Oliwka dla dzieci - jakie ma właściwości? Zastosowanie
Dziecko w kąpieli
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Butelki w sterylizatorze
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Kobieta wyjmuje chusteczkę nawilżaną
Podgrzewacz do chusteczek nawilżanych – czy warto kupić?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!