Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Innowacyjna technologia pomoże w walce z migreną

Pacjenci cierpiący na uporczywe bóle głowy mają alternatywę. Zamiast farmakologii powodującej liczne efekty uboczne, mogą skorzystać z nowatorskiej metody – elektrostymulacji nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za odczuwanie bólu. Metodę można bezpiecznie zastosować w domu dzięki niewielkiej elektronicznej opasce na głowę. Urządzenie pod nazwą Cefaly od niedawna można kupić w Polsce.
Spis treści

Napad migreny może trwać nawet 3 dni bez przerwy i powtarzać się kilka razy w miesiącu. Można go przerwać stosując popularne leki przeciwbólowe: aspirynę, ibuprofen, paracetamol albo naproksen. Ale co czwartemu pacjentowi taka terapia nie pomaga. Najczęściej leki łagodzą ból, ale nie likwidują go całkowicie. Po krótkim czasie atak powraca, a organizm coraz słabiej reaguje na kolejne dawki.

Lepsze efekty przynosi leczenie preparatami o dedykowanym działaniu przeciwmigrenowym z grupy tzw. tryptanów. Jednak i one, podobnie jak leki przeciwbólowe, nawet u połowy pacjentów wywołują poważne skutki uboczne: od spadków ciśnienia, poprzez nietolerancję pokarmową i wzrost wagi, po zaburzenia koncentracji i pamięci.

Reklama

Impuls elektryczny na ból głowy

Takiego zagrożenia nie niesie ze sobą technologia pod nazwą Cefaly opracowana przez belgijskich naukowców. Wykorzystuje ona stymulację nerwu trójdzielnego za pomocą impulsu elektrycznego. Urządzenie CEFALY podłączone do umieszczonej na czole elektrody wysyła impuls elektryczny do gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego, co skutkuje zmniejszeniem bólu, a nawet przerwaniem ataku migreny. Regularne stosowanie urządzenia działa również prewencyjnie - zmniejsza częstotliwość ataków, skraca czas ich trwania i sprawia, że są mniej bolesne.

Wystarczy usiąść wygodnie na ok. 20 minut, założyć na głowę urządzenie CEFALY i nacisnąć przycisk. W przeciwieństwie do alternatywnych terapii leczenia migreny takich jak zastrzyki z toksyny botulinowej czy inwazyjne formy elektrostymulacji z wykorzystaniem elektrod wszczepionych do mózgu, metoda może być stosowana samodzielnie, w domu, bez konieczności przeprowadzania zabiegu przez lekarza.

Reklama

Bezpieczniejsza niż telewizja

- Skuteczność Cefaly została dowiedziona w testach klinicznych prowadzonych od 2008 r. w klinikach w Belgii, Francji, Włoszech, Holandii i Szwajcarii – twierdzi prof. Jean Schoenen, neurolog z Uniwersytetu w Liege, który koordynował badania nad metodą elektrostymulacji. – Ponad połowa z 2313 przebadanych pacjentów odczuła ulgę już po pierwszych zabiegach. Wśród osób, które stosowały Cefaly regularnie przez 2 miesiące, 75% zmniejszyło lub całkowicie wyeliminowało zużycie leków, a aż 77% zaobserwowało zmniejszenie natężenia bólu i częstotliwości ataków migrenowych.

Jednocześnie, jak dowiodły badania kliniczne, terapia jest bardzo bezpieczna. Przede wszystkim nie obciąża ani układu pokarmowego, jak tradycyjne leki, ani układu krwionośnego. Nie wpływa też niekorzystnie na inne organy wewnętrzne takie jak wątroba czy nerki, które w przypadku farmakoterapii odpowiadają za wchłanianie i transport substancji chemicznych w organizmie.

Dawka pola elektromagnetycznego generowanego przez CEFALY jest mniejsza niż podczas oglądania telewizji. Jedyne na co skarżyli się migrenicy biorący udział w badaniach, to nieprzyjemne uczucie związane z impulsem elektrycznym wysyłanym przez urządzenie lub podrażnienia naskórka. Takiego dyskomfortu doświadczyło jednak zaledwie 4 % pacjentów.

Reklama

Ulga głównie dla Pań

CEFALY posiada certyfikat medyczny CE oraz spełnia standardy ISO dla urządzeń medycznych. W marcu 2014 r. urządzenie zostało dopuszczone do sprzedaży również w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, opaska antymigrenowa CEFALY, która trafiła na Polski rynek, różni się od wersji amerykańskiej. Udostępnia aż 3 programy terapeutyczne: hamujący ból w trakcie ataku, prewencyjny i relaksacyjny. Daje to możliwość zastosowania urządzenia podczas ataku migreny oraz w celach relaksacyjnych.

W Polsce z powodu migreny cierpi ponad 4 mln osób. Na jej postać przewlekłą, w której ataki bólu występują przez ponad 15 dni w miesiącu, choruje ok. 800 tys. osób. 3/4 ofiar migreny to kobiety. Wśród pań w wieku 25-35 lat skarży się na nią co trzecia. Wielu z nich uniemożliwia to normalne funkcjonowanie w pracy i rodzinie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!