Najzdrowsze miejsce w internecie

Migrena u dzieci i młodzieży - objawy, przyczyny i leczenie

Migrena u dzieci objawia się inaczej niż u osób dorosłych. Powszechnie napad migreny kojarzymy z silnym bólem głowy, tymczasem u dzieci objaw ten występuje rzadko. Sprawdź, jakie są objawy migreny u dzieci oraz jak przebiega leczenie.
Dziecko cierpi z powodu migreny
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Migrena u dzieci 

Migrena u dzieci występuje stosunkowo często, mimo, że powszechnie jest uważana za chorobę osób dorosłych. Szacuje się, że migrena występuje u 3 proc. dzieci w wieku 3-7 lat, 4-11 proc. dzieci między 7. a 11. rokiem życia oraz u 8-23 proc. nastolatków (dzieci powyżej 11. roku życia). Migreny u dzieci dają bardzo niecharakterystyczne objawy, przypisywane na ogół innym dolegliwościom. W efekcie czego migrena u dziecka jest trudna do wykrycia. Zazwyczaj mali pacjenci odwiedzają lekarzy wielu specjalizacji, zanim usłyszą ostateczną diagnozę. 

Etiologia migreny nie jest do końca poznana. Istnieje wiele teorii opisujących przypuszczalny patomechanizmu tego schorzenia: 

 • naczyniowa, 
 • neuronalna, 
 • zapalenia tkanki nerwowej, 
 • biochemiczna, 
 • ośrodkowa. 

Coraz częściej uwzględnia się dużą rolę mutacji genetycznych w mechanizmie powstawania migreny. Fakt, że występuje u dzieci jest silnym argumentem na rzecz genetycznego podłoża choroby. Z badań wynika, że ponad 50 proc. przypadków migreny u dzieci notuje się w rodzinach, w których choroba ujawniła się także u innych osób. 

Objawy migreny u dzieci

Migreny u dzieci przebiegają zazwyczaj inaczej niż u osób dorosłych. Charakterystycznym objawem migreny dorosłych jest silny, pulsujący ból głowy, zlokalizowany w jednym lub obu oczodołach, któremu towarzyszą nudności lub wymioty. Dolegliwości bólowe bardzo często nasilają się w czasie aktywności fizycznej. Typowy napad trwa od 4 do nawet 72 godzin. 

Migrena u dziecka (zwłaszcza u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym) rzadko objawia się bólem głowy, dlatego przysparza lekarzom trudności diagnostycznych. Pośród objawów migreny dziecięcej wymienić można:

 • wymioty i nudności,
 • ból brzucha,
 • miejscowe niedowłady ciała, 
 • zawroty głowy,
 • omdlenia, 
 • zaburzenia mowy, słuchu oraz widzenia,
 • lęk,
 • nadwrażliwość na dotyk, światło i dźwięk. 

Bezbólowe migreny u dzieci występują zazwyczaj napadowo i okresowo. Z czasem ustępują lub ewoluują w stronę typowej migreny z bólem głowy. W medycynie ataki migreny bez bólu głowy, które przeistaczają się w klasyczną migrenę w późniejszym życiu, nazywa się dziecięcymi zespołami okresowymi (CPS, childhood periodic syndromes) lub ekwiwalentami (prekursorami) migreny. 

Reklama

Migrena brzuszna u dzieci

Migrena u dzieci często objawia się silnymi bólami brzucha połączonymi z nudnościami, wymiotami oraz zaburzeniami apetytu. Jest to tzw. migrena brzuszna. Bóle brzucha występujące mają nawracający i nagły charakter oraz są zlokalizowane w okolicy pępka. Większość pacjentów opisuje je jako bóle tępe. 

Migrenie brzusznej u dzieci często towarzyszą takie objawy jak:

Charakterystyczne jest to, że pomiędzy atakami u dziecka nie występują żadne dolegliwości. 

Atak migreny brzusznej może być spowodowany stresem, zaburzeniami snu, głodzeniem czy alergią na pokarm. Co warto podkreślić, ten typ migreny często obserwuje się u dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną, a napady są często prowokowane stresem przed podróżą. Migrena brzuszna występuje najczęściej u dzieci w wieku szkolnym. Szczyt zachorowań przypada na 10. rok życia. 

parenting
Preparat na kolki - jaki sprawdzony sposób od pierwszego dnia życia?
Przeczytaj artykuł

Leczenie migreny u dzieci

Etiologia migreny nie jest do końca poznana, co sprawia, że schorzenie leczy się objawowo. Pacjenci w chwili wystąpienia ataku zazwyczaj sięgają po leki łagodzące objawy. Dobór preparatu zależy przede wszystkim od rodzaju dolegliwości. W przypadku często nawracających ataków wprowadza się leczenie profilaktyczne. Ważnym aspektem terapii jest także unikanie czynników wyzwalających napady. 

Przykładowo, profilaktyczne leczenie migreny brzusznej u dzieci polega na wprowadzeniu diety opartej na eliminacji pokarmów, które prowokują napady, zachowaniu odpowiedniego dla danej grupy wiekowej stosunku faz snu i czuwania, a także unikaniu stresu i głodzenia. 

Jeśli chodzi o profilaktyczne leczenie farmakologiczne, dzieciom z migreną brzuszną zaleca się stosowanie:

 • pizotifenu, 
 • propranololu, 
 • cyproheptadyny, 
 • klonidyny,
 • kwasu walproinowego. 

Doraźnie natomiast wprowadza się leczenie z użyciem preparatów przeciwbólowych i przeciwwymiotnych.

Reklama

Leczenie migreny u nastolatków 

Migrena u nastolatków zazwyczaj przybiera postać klasycznego napadu migrenowego, charakteryzującego się silnym, pulsującym bólem głowy w obrębie oczodołów. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą nudności i wymioty. 

Leczenie migreny u nastolatków, objawiającej się bólem głowy, przebiega podobnie jak u dorosłych. Podstawę terapii stanowi leczenie doraźne za pomocą leków łagodzących dolegliwości. Jeśli napady są wyjątkowo silne i długotrwale, wprowadza się leczenie profilaktyczne. 

Dzieci powyżej 12. roku życia doraźnie stosują leki przeciwbólowe nieopioidowe, preparaty zawierające kofeinę, tryptany oraz pochodne alkaloidów sporyszu. Leczenie profilaktyczne natomiast polega na przyjmowaniu leków, które nie są stricteśrodkami przeciwmigrenowymi, ale wykazują skuteczność w zmniejszaniu częstotliwości napadów. Do leków profilaktycznych zaliczają się preparaty stosowane w leczeniu depresji, padaczki oraz nadciśnienia tętniczego. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Winczewska-Wiktor, Barbara Steinborn, Dziecięce zespoły okresowe Polski Przegląd Neurologiczny 2012; 8 (1): 32–37.
 • Małgorzata Zgorzalewicz, Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca Vol. 14/2005 Nr 28
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Ostry ból gardła u dziecka. Co stosować i jak reagować?
Fobia szkolna - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc?
Zespół Sandifera. Jakie objawy i leczenie u niemowląt?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!