Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Coraz więcej osób decyduje się na pomoc psychologa, a także na przełamanie swoistego tabu i mówienie o tym wprost i publicznie. Do korzystania z pomocy psychologa przyznają się też największe gwiazdy kina, sportu i estrady. To bardzo dobra sytuacja, bo pozwala znormalizować coś, co od zawsze powinno być normalne.
psycholog
Źródło: pixabay.com
Spis treści

Nie ma bowiem nic złego w korzystaniu z usług psychologa. Nie ma też jednak nic złego w tym, że czujesz obawy i wątpliwości. Najważniejsze to się z nimi uporać. W jaki sposób? Zdobywając wiedzę! O co może Cię zapytać psycholog? Sprawdź!

Reklama

Jakie pytania może zadać psycholog?

Psycholog to osoba, która z definicji chce Ci pomóc uporać się z Twoimi problemami. Nie zrobi tego jednak, jeśli Cię nie pozna i nie zrozumie istoty problemu, z którym się zgłaszasz. A żeby do tego wszystkiego dotrzeć, musi pytać. Dlatego musisz się przygotować na to, że psycholog będzie Ci zadawał pytania. Jakie?

Tak naprawdę nie ma jednej, uniwersalnej listy pytań, które zadaje każdy psycholog każdemu swojemu pacjentowi. Wszystko zależy od wielu indywidualnych czynników. Nie oznacza to jednak, że nie można nakreślić obszaru, który będzie leżał w obrębie zainteresowań psychologa.

Na pewno psycholog zapyta Cię o Ciebie – o to ile masz lat, jaka jest Twoja sytuacja rodzinna, zawodowa i materialna. Te wszystkie pytania mogą Ci się wydawać nieistotne, ale takie nie są – wszystko ma znaczenie, by psycholog mógł lepiej zrozumieć to, kim jesteś i w jakim środowisku otaczasz się na co dzień.

Przygotuj się też na pytania, które bezpośrednio dotyczą problemu, z którym przychodzisz. Psycholog będzie chciał wiedzieć, co Cię do niego sprowadza. Będzie też chciał wiedzieć, kiedy dany problem został zauważony, jak się objawia, jakie masz z tego powodu trudności. Zapyta też o czas trwania i natężenie objawów. Mogą one bowiem występować ciągle lub pojawiać albo nasilać tylko w określonych sytuacjach, a to już dużo psychologowi powie o naturze Twojego problemu.

Mogą paść też pytania dotyczące Twojego zdrowia, historii medycznej Twojej i Twojej rodziny. Niektóre problemy bowiem biorą się z powodu różnego rodzaju chorób.

Oczekiwania wobec pomocy psychologa

Psycholog będzie też chciał wiedzieć, jakie masz względem niego oczekiwania. To bardzo ważne, by wiedział, jak Ci pomóc, a nie ustali tego, jeśli nie będzie wiedział w jakim kierunku będziesz chciał dążyć.

Nie martw się jednak, jeśli nie wiesz jakie masz oczekiwania i jakie cele chcesz osiągnąć, korzystając z pomocy psychologa. Po prostu nie bój się o tym poinformować psychologa – on pomoże Ci ustalić realne do osiągnięcia cele, które pozwolą Ci poradzić sobie z problemem i poprawić jakość życia.

Może też pomóc Ci nakierować Cię na nieco inne cele, jeśli uzna, że zasługują one na korektę. Nie oczekuj jednak, że psycholog wszystko zrobi samodzielnie – ma on wiedzę i narzędzia, które mogą Ci pomóc, ale nie zrobi niczego samodzielnie i bez Twojej ciężkiej pracy.

Może się też zdarzyć, że psycholog uzna, że problem wykracza poza zakres jego możliwości i najlepsze efekty osiągniesz podczas psychoterapii. Istnieje też szansa, że zasugeruje wizytę u lekarza, w tym także u lekarza psychiatry. Nie bój się tego i nie obrażaj się. Psycholog chce spełnić Twoje oczekiwania i pomóc Ci poradzić sobie z dręczącymi Cię problemami w sposób trwały i kompleksowy. Czasami będzie wymagało to terapii lub zdiagnozowania pod kątem konkretnych chorób i ich późniejszego leczenia.

Człowiek to istota złożona – nie można rozpatrywać sfery umysłowej w oderwaniu od sfery fizycznej, dlatego nierzadko choroby wpływają na umysł i emocje danej osoby. Psycholog zdaje sobie z tego sprawę i będzie chciał Ci pomóc, jak może najlepiej. A czasami najlepiej będzie skierować Cię dalej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa

Psycholog to osoba, która ma wiedzę i narzędzia umożliwiające pomoc. Każdy człowiek ma problemy – na ogół radzi sobie z nimi samodzielnie lub z pomocą bliskich osób. Bywa jednak tak, że problem staje się przytłaczający, jego istota może być też niezrozumiała. Wtedy najgorszym, co można zrobić to udawać, że problemu nie ma i liczyć na to, że sam zniknie. Ignorowany problem będzie się tylko pogłębiał.

Celem psychologa jest pomoc w przezwyciężeniu problemu. Nie jest on jednak lekarzem i nie może przepisać Ci żadnych leków – może jednak zasugerować wizytę u lekarza, gdy zauważy, że jest taka potrzeba.

Psycholog może Ci pomóc rozpocząć walkę o lepsze życie. Może tego dokonać we współpracy z lekarzami czy psychoterapeutą, ale zawsze będzie miał na celu Twoje dobro. Dlatego jeżeli czujesz, że potrzebny Ci psycholog – nie wahaj się poszukać pomocy. Zadzwoń i dowiedz się jak dokładnie może Ci pomóc psycholog Warszawa, to miejsce, w którym pomoc znajdziesz jeśli tylko będziesz tego chcieć. Zgłoś się do nas i przekonaj się o tym samodzielnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przesilenie jesienne - kiedy występuje i ile trwa? Objawy jesiennej chandry
Kobieta leżąca w jesiennych liściach
Systematyczna desensytyzacja w terapii - etapy, techniki
Systematyczna desensytyzacja
Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?
Zdenerowana dziewczynka
Podobne artykuły
Melancholia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?
Osoba flegmatyczna
Flegmatyk - kto to jest i jakie ma cechy osobowości? Jaki jest w związku, a jaki w pracy?
Stigma wokół psychoterapii
Stigma wokół psychoterapii: Dlaczego wielu ludzi boi się szukać pomocy?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!