Najzdrowsze miejsce w internecie

Klątwa ondyny - opis choroby

Choroba klątwa Ondyny to innymi słowy zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji – rzadkie schorzenie genetyczne, w przebiegu którego może dojść do zaprzestania oddychania we śnie. Jak wygląda leczenie osób cierpiących z powodu klątwy Ondyny?
Mężczyzna trzymający w dłoni maskę
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Klątwa ondyny – choroba genetyczna

Zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji (CCHS) – inaczej klątwa Ondyny – to niezwykle rzadka choroba genetyczna, podczas której istnieje ryzyko nagłego zaprzestania oddychania we śnie, a w konsekwencji - śmierci. Istotą choroby jest zaburzenie kontroli oddechu. U osób cierpiących na klątwę Ondyny nie jest to proces automatyczny i muszą one pamiętać o tym, aby wziąć oddech.

Klątwa Ondyny - pochodzenie nazwy

Tajemnicza nazwa choroby pochodzi od imienia boginki nordyckiej. Według mitologii Ondyna zakochała się w śmiertelniku, przez którego została zdradzona. Wówczas rzucono na niego klątwę, przez którą mężczyzna musiał przez cały czas myśleć o Ondynie, aby móc oddychać. Gdy kochanek zasnął, nie mógł zaczerpnąć oddechu i umarł.

Reklama

Klątwa Ondyny - przyczyny

Przyczyną choroby klątwa Ondyny jest mutacja genetyczna, zachodząca prawdopodobnie w genie PHOX2B w locus 4p12. Stwierdzono ją aż u 91% badanych pacjentów. Doprowadza ona do niedorozwoju ośrodka oddechowego znajdującego się w mózgu.

Zobacz też: Rozstrzenie oskrzeli

parenting
Preparat na kolki - jaki sprawdzony sposób od pierwszego dnia życia?
Przeczytaj artykuł

Klątwa Ondyny - przebieg choroby

Spowodowane nieprawidłowym działaniem ośrodka oddechowego osłabienie czynności oddechowej płuc (tak zwana hipowentylacja) prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej. Jej konsekwencją jest obniżenie ilości tlenu we krwi, a co za tym idzie - niedotlenie organizmu. Jednocześnie dwutlenek węgla nie jest dostatecznie eliminowany z organizmu, a to z kolei objawia się wzrostem ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi tętniczej.

Czytaj też: Spodziectwo

Reklama

Klątwa Ondyny - objawy

W przebiegu zespołu wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji obserwowane są objawy takie, jak przyspieszona częstotliwość oddechu, duszność, nawracające infekcje układu oddechowego, tachykardia czy zmiana tonu głosu. Chorzy na klątwę Ondyny skarżą się także na łatwą męczliwość, ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia koncentracji i poranne bóle głowy. Najbardziej doskwierają im jednak problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy i koszmary senne. Wszystko przez nasilające się nocą trudności w oddychaniu, które mogą być przyczyną zgonu.

Reklama

Klątwa Ondyny a alkohol

U chorych na klątwę Ondyny często obserwuje się nadmierną potliwość, omdlenia wynikające z zaburzeń rytmu serca oraz nieprawidłową motorykę przełyku. Pacjenci źle reagują na alkohol – po spożyciu wysokoprocentowych trunków obserwowano przypadki zapadnięcia w śpiączkę lub śmierci wskutek zahamowania działania ośrodka oddechowego.

Czytaj też: Choroba Fabry'ego

Reklama

Klątwa Ondyny - leczenie

Wyleczenie klątwy Ondyny nie jest możliwe. Jedyną formą terapii jest oddychanie zastępcze przy pomocy specjalnych urządzeń, które są niezbędne podczas snu, a czasami także i dnia. Jeśli chory nie jest w stanie oddychać samodzielnie, zwykle jest poddawany stałej mechanicznej wentylacji dodatnim ciśnieniem przez tracheotomię. Jako leczenie wspomagające podczas klątwy Ondyny stosuje się także tlenoterapię.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Pulmonolog dziecięcy - prywatnie i na NFZ. Czym się zajmuje?
Ostry ból gardła u dziecka. Co stosować i jak reagować?
Tomografia płuc - wyniki i cena. Jak się przygotować?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!