Dla Ciebie, na zdrowie!

Koronawirus informacje. Co robić przy podejrzeniu SARS-CoV-2?

Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce i wielu krajach świata wciąż rozprzestrzenia się coraz szybciej. Rośnie także liczba przypadków śmiertelnych. Warto zatem wiedzieć, co robić na wypadek podejrzenia koronawirusa, by jak najszybciej podjąć leczenie oraz nie narażać swoich bliskich na zarażenie groźną chorobą COVID-19.
SARS-CoV-2
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Informacje dotyczące koronawirusa

Epidemia koronawirusa w Polsce i niemal na całym świecie rozprzestrzenia się coraz szybciej. Zakaźna choroba COVID-19 dotyka coraz więcej osób, zwiększając liczbę pacjentów hospitalizowanych oraz przypadków śmiertelnych. Eksperci są zgodni co do tego, że najlepszym środkiem do walki z epidemią jest izolacja zarażonych wirusem. Istnieje szereg procedur na wypadek podejrzenia zakażenia, które przyspieszają diagnostykę i zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu choroby.

Koronawirus – co robić? Gdy ktoś zauważy u siebie charakterystyczne objawy, nie powinien popadać w panikę, tylko podjąć odpowiednie kroki, by jak najszybciej zostać zdiagnozowanym oraz ewentualnie by jak najszybciej podjąć leczenie i wyeliminować ryzyko zarażania innych.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ udzielają dokładnej instrukcji, jakie kroki należy podjąć przy podejrzeniu zakażenia.

Przede wszystkim należy:

 • jak najszybciej powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną – numery telefonów do stacji sanepidu również można znaleźć na stronie Ministerstwa,
 • zgłosić się bezpośrednio do pobliskiego oddziału zakaźnego, korzystając z transportu własnego (nie należy w takiej sytuacji korzystać z transportu publicznego, by nie narażać innych na zarażenie wirusem).

Reklama

Zalecenia dotyczące koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia i NFZ wprowadziło również procedury dla osób, które przed wprowadzeniem w Polsce obowiązkowej kwarantanny przebywały za granicą, w krajach, w których było już wiele zachorowań na COVID-19.

Osoby powracające, które:

 • nie zaobserwowały u siebie objawów zakażenia – powinny zastosować 14-dniową kwarantannę w domu i obserwację własnego stanu zdrowia; jeżeli w tym czasie objawy się nie pojawiły, obserwację można zakończyć, jeżeli natomiast wystąpił któryś z objawów, należy niezwłocznie zawiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do oddziału zakaźnego,
 • zaobserwowały u siebie przynajmniej jeden objaw zakażenia – powinny unikać bezpośredniego kontaktu z innymi, niezwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do oddziału zakaźnego.

Reklama

Co robić mając kontakt z chorym na koronawirusa?

Informacje na temat postępowania po bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną również można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Kiedy ktoś miał taki kontakt w chorym na COVID-19, powinien przede wszystkim pozostać w izolacji w domu i skontaktować się telefonicznie z infolinią NFZ (telefon: 800 190 590) lub swoim lekarzem rodzinnym.

Źródło: Oficjalny profil na Twitterze Kancelarii Premiera

Procedura zalecana najczęściej przez NFZ lub lekarza to:

 • 14-dniowa kwarantanna domowa, bez bezpośredniego kontaktu z innymi,
 • samoobserwacja.

Co dalej? Kiedy podczas 14-dniowej obserwacji wystąpią objawy zakażenia, należy od razu powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do oddziału zakaźnego. Jeśli natomiast osoba po 14 dniach czuje się w pełni zdrowa, może zakończyć kwarantannę i obserwację.

Reklama

Podejrzenie koronawirusa

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – w drobnych kropelkach śliny lub plwociny chorego, która dostaje się do śluzówki osoby zdrowej. Dlatego przy podejrzeniu zakażenia najważniejsze jest unikanie bezpośredniego kontaktu z innymi. Najbezpieczniej jest wówczas skontaktować się przez telefon – tą drogą należy również powiadomić o domniemanym zakażeniu stację sanitarno-epidemiologiczną.

Osoby, które podejrzewają u siebie COVID-19 (miały bliski kontakt z chorymi lub zaobserwowały u siebie objawy choroby), pod żadnym pozorem nie powinny udawać się do przychodni ani na SOR! Miejsca takie odwiedzają ludzie z innymi problemami zdrowotnymi i nie wolno narażać ich na zarażenie koronawirusem.

Reklama

Jak rozpoznać koronawirusa?

Jak objawia się koronawirus? O charakterystycznych symptomach informują na swoich stronach Ministerstwo Zdrowia i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a Kancelaria Premiera zamieściła informację na swoim profilu na Twitterze:

Źródło: Oficjalny profil Narodowego Funduszu Zdrowia na Twitterze

Jak objawia się koronawirus? Najbardziej typowe objawy koronawirusa to:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • duszności,
 • bóle mięśni,
 • zmęczenie.

Uogólniając, można stwierdzić, że koronawirus daje objawy grypopodobne, choć niestety zdarzały się też przypadki, że pierwsze symptomy przypominały problemy żołądkowe (mdłości, biegunka).

Niektórzy pacjenci twierdzili również, że pierwszym zaobserwowanym objawem była utrata węchu, która pojawiła się u nich już kilka godzin od zakażenia.

Osoby, które powróciły z zagranicy, z rejonów, w których jest dużo przypadków SARS-CoV-2 lub miały bliski kontakt z chorymi na COVID-19, ale nie mają objawów typowych dla koronawirusa, powinny przez 14 dni pozostawać w izolacji i kontrolować swój stan zdrowia. Na czym polega ta kontrola? Przede wszystkim na obserwacji kondycji swojego układu oddechowego, ponieważ duszności i suchy kaszel występują u większości chorych pacjentów, a także na regularnym mierzeniu temperatury ciała – najlepiej minimum dwa razy w ciągu doby.

Czytaj też:

 

Czytaj również

Bibliografia

 • https://pacjent.gov.pl/podejrzewasz-ze-masz-koronawirusa
 • https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady
 • https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy
 • https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_3
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Produkty spożywcze dla osób z nadciśnieniem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Wirusy pod mikroskopem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Koronawirus
Podobne artykuły
Koronawirus
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?
Maseczka na COVID
COVID-19 a COVID-22. Czy to kolejna fala koronawirusa?
Pocovidowe zmęczenie
Odczuwasz pocovidowe zmęczenie? Jest na to rada!
Fiolka ze szczepionką na Covid-19
Szczepionka Johnson&Johnson na COVID-19 – kiedy i ile dawek?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!