Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Krem do protez – kiedy stosować i jak wybrać ten najlepszy?

Proteza zębowa, nawet ta najlepiej dopasowana, może wysuwać się z jamy ustnej i powodować stany zapalne i mikrourazy błony śluzowej. Kiedy zanikają kości, na których proteza może się utrzymywać, pomocne okazują się specjalne kremy do protez, utrzymujące uzupełnienie protetyczne na miejscu. Dowiedz się kiedy stosować krem do protez i jak wybrać ten najlepszy.
Dziadkowie idący z wnuczkiem za ręce
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Krem do protez – kiedy zacząć stosować?

Perfekcyjne dopasowanie protezy zębowej, tak żeby zupełnie się nie ruszała, a jednocześnie była wygodna, jest praktycznie niemożliwe. Dlatego pacjenci noszący uzupełnienie protetyczne dla lepszego komfortu i poprawienia zdolności gryzienia, mogą używać specjalnych kremów do protez.

Preparaty mają za zadanie jedynie zwiększyć stabilność protezy, zwłaszcza wtedy, kiedy zanika kość, na której utrzymuje się uzupełnienie protetyczne. Kremy nie zastępują jednak dobrego dopasowania protezy przez lekarza stomatologa czy protetyka. Jeśli proteza powoduje podrażnienia i dyskomfort podczas noszenia, pacjent koniecznie powinien udać się do stomatologa.

Wraz z wiekiem wypadają zęby, ale również zanikają kości, w tym wyrostek zębodołowy i część zębodołowa żuchwy, na których powinna opierać się proteza. Ubytki w kośćcu powodują, że uzupełnienie protetyczne nie przylega całkowicie do błony śluzowej jamy ustnej. Proteza rusza się, powodując dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia oraz mikrourazy i stany zapalne błony śluzowej.

Choć protetyk dopasuje protezę jak najdokładniej do warunków panujących w jamie ustnej, używanie kremu do protez może okazać się konieczne z powodu zaniku kości.

Reklama

Krem do protez – jak wybierać?

Kremy do protez w postaci proszku, zaaplikowane na protezę po włożeniu do jamy ustnej wchłaniają wodę (ślinę) i pęcznieją. Dzięki temu działają jak mocny klej. Dobry krem do protez utrzymuje ją stabilnie w jamie ustnej przez około 12h, jest łatwy do nakładania i działa praktycznie natychmiast po zastosowaniu.

Do używania protezy trzeba się jednak przyzwyczaić i zajmuje to zazwyczaj kilka tygodni. Dopiero po tym czasie pacjent może stwierdzić, czy proteza została odpowiednio dopasowana do jego jamy ustnej. Jeśli delikatnie się rusza, a pacjentowi wydaje się, że wypadnie podczas mówienia czy jedzenia, pacjent może zastosować krem utrzymujący ją na miejscu.

Dobry krem do protez charakteryzuje się całkowicie bezpiecznym składem. Drobinki kremu w naturalny sposób połyka się w trakcie dnia, dlatego mogą znajdować się w nim tylko substancje pewne, nieszkodzące zdrowiu. W skład kremów wchodzą najczęściej sole mineralne, skrobia i bezpieczne składniki wiążące.

Reklama

Krem do protez a ubytki w protezie – czy stosować?

Kleje do protez w postaci kremu służą jedynie do utrzymywania protezy na miejscu w jamie ustnej. Dlatego nie stosuje się ich w przypadku pęknięcia czy ukruszenia protezy. Kiedy uszkodzimy protezę, koniecznie udajmy się do stomatologa czy protetyka, który profesjonalnie naprawi uszkodzenie.

Naprawa protezy jest refundowana, dlatego nie musimy obawiać się dodatkowych kosztów. Samodzielne sklejanie protezy może spowodować jej szybsze zużycie i kolejne pęknięcia. Najprawdopodobniej nie wykonamy tego tak profesjonalnie jak protetyk i proteza stanie się niewygodna.

Oprócz tego klej (ten, służący do utrzymywania protezy na miejscu z pewnością nie scali elementów protezy), który wykorzystamy do klejenia, może być toksyczny i nieprzystosowany do kontaktu z delikatną błoną śluzową jamy ustnej.

Reklama

Krem do protez a dbanie o higienę jamy ustnej

Dzięki prawidłowej higienie protezy zębowej przedłużamy jej żywotność. Dobrze oczyszczona proteza ogranicza też powstawanie stanów zapalnych w jamie ustnej i przykrego zapachu z ust. Zęby pozostają białe, bez żółtego nalotu i kamienia.

Protezę należy czyścić po każdym posiłku odpowiednią szczoteczką do zębów i specjalną pastą. Podczas jedzenia na protezie osadzają się bakterie, które przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego.

Oprócz tego bakterie wywołują stany zapalne w jamie ustnej i zaogniają afty oraz stopniowo pogarszają stan dziąseł. Jeśli nosimy protezę częściową, osadzające się na niej bakterie niszczą także nasze prawdziwe zęby, które z pewnością chcielibyśmy zachować w dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas.

Kiedy nie możemy umyć protezy pastą i szczoteczką, przepłuczmy ją przynajmniej pod ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Do czyszczenia protezy używajmy specjalistycznej szczoteczki wyposażonej w 2 główki (jedna czyści część zewnętrzną, a druga wewnętrzną) i docierającej do wszystkich szczelin dzięki specjalnym włóknom.

Zrezygnujmy z używania szczoteczek elektrycznych i tych, których używamy do mycia do rąk. Mogą one porysować delikatną powierzchnię sztucznych zębów, a oprócz tego ich włosie z pewnością nie dotrze do każdego zakamarka protezy.

Myjąc protezę, wyczyśćmy nie tylko jej część zębową, ale również fragment przylegający do dziąseł i podniebienia. Do czyszczenia używajmy specjalnych past protetycznych z dodatkowym środkiem antybakteryjnym. Pasty do tzw. trzecich zębów wykazują odpowiednie właściwości czyszczące i odkażające, jednocześnie nie niszcząc i nie rysując powierzchni zębów w protezie.

Wieczorem, kiedy wyjmujemy protezę do spania, umyjmy ją najpierw szczoteczką według powyższego sposobu, a następnie włóżmy ją na 3 min. do szklanki z wodą i specjalną tabletką czyszczącą. Następnie wyjmijmy protezę, osuszmy ją i przechowujmy w otwartym, suchym i przewiewnym pojemniku.

Nawet najlepiej dopasowane uzupełnienie protetyczne wymaga używania kremu do protez. Dzięki niemu można poczuć się pewnie - proteza stabilnie trzyma się na dziąsłach, a my możemy jeść wszystko, na co mamy ochotę, nie obawiając się, że odczujemy jakikolwiek dyskomfort.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Nić dentystyczna
Mycie zębów u dzieci i dorosłych - instrukcja, jak robić to prawidłowo
Rodzinne mycie zębów
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Kobieta z córką myją zęby
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!