Labioplastyka - sposób na przerost warg sromowych

Labioplastyka daje szansę kobietom, które cierpią z powodu przerostu warg sromowych. Dzięki możliwości modelowania małych oraz wielkich warg sromowych kobieta może pozbyć się problemów związanych z higieną osobistą, uprawianiem sportu, noszeniem obcisłej bielizny czy życiem seksualnym.
Labioplastyka
Źródło: 123RF

Spis treści

Zewnętrzne narządy płciowe kobiet są otoczone delikatnymi fałdami skóry – mniejszymi wargami sromowymi otaczającymi wejście do pochwy. Z obu stron wargi mniejsze są schowane pod dodatkową tkanką tłuszczową zwaną większymi wargami sromowymi. Główną funkcją większych warg sromowych jest funkcja ochronna i zamknięcie zewnętrznych narządów płciowych. Niestety, uwarunkowania genetyczne lub uszkodzenia powstałe m.in. w wyniku porodu sprawiają, że wargi sromowe mniejsze bywają nadmiernie powiększone lub asymetryczne, często większe i dłuższe niż wargi większe. Te dysfunkcje potrafią być przyczyną obniżonego komfortu psychicznego i źródłem wielu bolesnych dolegliwości. Receptę na to ma labioplastyka, na którą decyduje się coraz więcej pań.

Co to jest labioplastyka

Labioplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej. Zabieg polega na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych. Plastyka najczęściej dotyczy warg sromowych mniejszych, choć bywa czasem, że u pacjentki występuje atrofia warg sromowych dużych, zmniejsza się wtedy ich objętość i elastyczność.

Powiększone wargi sromowe przyczyny

Problem z rozmiarem i kształtem warg sromowych może mieć różne przyczyny. U jego podłoża mogą leżeć uwarunkowania natury genetycznej (to tzw. fartuszek hotenocki). Wargi sromowe mogą się powiększyć w wyniku zapalenia gruczołu Bartholina, który daje o sobie znać po nieleczonej infekcji bakteryjnej.  Zdarza się, że opuchnięty i bolesny srom może być również objawem nowotworu.  Wargi sromowe potrafią się patologicznie powiększyć w wyniku przebytej w dzieciństwie terapii hormonalnej z użyciem estrogenów i androgenów. Mogą być również konsekwencją przewlekłego stanu zapalnego wynikającego z nietrzymania moczu lub pieluszkowego zapalenia skóry.

Powiększone wargi sromowe zdarzają się u kobiet bardzo aktywnych seksualnie i zwolenniczek intymnego piercingu. Przyczyną powiększonych warg sromowych mogą być również infekcje grzybicze.

Plastyka warg sromowych wskazania

Zabieg labioplastyki najczęściej jest wykonywany u pacjentek, które nie są zadowolone z kształtu warg sromowych lub kiedy lekarz ginekolog stwierdzi:

 • przerośnięte wargi sromowe,
 • asymetryczne wargi sromowe,
 • nierozwinięte wargi sromowe,
 • wargi sromowe z pociemniałymi brzegami,
 • zanik warg sromowych większych,
 • deformację warg sromowych mniejszych.

Wskazaniem do zabiegu jest dyskomfort, jaki wiąże się z anomaliami w budowie. Kobiety najczęściej skarżą się na obniżoną atrakcyjność miejsc intymnych, ból podczas codziennej aktywności fizycznej (np. jeździe na rowerze), ból podczas stosunku, dyskomfort w noszeniu obcisłej bielizny

Labioplastyka niestety nie zawsze jest możliwa, przeciwwskazaniem do zabiegu są zakażenia i infekcje okolicy intymnej, zaburzenia krzepliwości krwi, miesiączka, ciąża, karmienie piersią, niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych.

Operacja zmniejszenia warg sromowych

Operacja zmniejszenia warg sromowych przeprowadzana jest u pełnoletnich pacjentek. Przed operacją pacjentka uzgadnia z chirurgiem plastycznym, jaki ma być kształtu lub wielkość operowanej warg sromowych. Zabieg przeprowadza się tuż po zakończeniu menstruacji. Operacja wykonywana jest zazwyczaj w narkozie ogólnej. Czas operacji zależy od wielkości zabiegu i trwa zazwyczaj około godziny.  Po zabiegu pacjentka nie odczuwa dużego bólu, jedynie towarzyszy jej nieprzyjemne odczucie w miejscu intymnym.

Labioplastyka rekonwalescencja

Pacjentki po operacyjnej labioplastyce zazwyczaj wypisywane są do domu drugiego dnia. Okres rekonwalescencji i powrót do pełnej aktywności trwają zazwyczaj około 6-8 tygodni. Przez pierwszy tydzień pacjentka powinna:

 • unikać długiego siedzenia,
 • unikać długiej jazdy samochodem,
 • dbać kilka razy dziennie o dokładną higienę intymną,
 • podmywać się mydłem dezynfekującym po każdym skorzystaniu z toalety,
 • chronić operowane miejsce wkładką higieniczną.

Zagojenie się operowanych miejsc powinno nastąpić po 10-14 dniach od operacji, choć opuchlizna może utrzymywać się jeszcze przez 6-8 tygodni. Jest to także czas wymaganej abstynencji seksualnej.

Labioplastyka laserowa

Nadmiar tkanki warg sromowych można wyciąć tradycyjnie skalpelem lub za pomocą lasera. Metoda laserowa jest mniej inwazyjna, pacjentka traci mniej krwi podczas zabiegu, szybciej też dochodzi do sprawności.  Operowane miejsce jest znieczulane jedynie lidokainą. Dodatkowo labioplastyka laserowa nie pozostawia blizn i działa odmładzająco na srom.

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!