To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Lecz mleczaki swojego dziecka!

"Mylne jest przekonanie, że zębów mlecznych się nie leczy. Rodzice, którzy tak myślą szkodzą sobie i swoim pociechom. Nieleczone uzębienie mleczne może mieć wpływ nie tylko na zdrowie naszego dziecka, ale również na jego rozwój emocjonalny" - mówi lekarz stomatolog Aleksandra Brylikowska.
Spis treści

Dolegliwości bólowe zęba mlecznego mogą pojawić się zawsze, bez względu na wiek dziecka. I będą dla niego tak samo trudne do zniesienia, jak dla nas ból zębów stałych. A nawet bardziej, bo maluchowi trudniej nad tym bólem zapanować.

Dlatego nie ma co zwlekać z wizytą naszego dziecka u dentysty, a zwłaszcza zakładać, że ząb mleczny i tak wkrótce "sam wyleci". Dolegliwości bólowe nie wzięły się znikąd i w zębie może rozwijać się stan zapalny, zaś bakterie ropne pochodzące od zepsutych zębów mogą powodować uszkodzenia mięśnia sercowego, zastawek oraz stawów. Warto też pamiętać, że nie leczona próchnica zębów mlecznych powoduje zwiększone ryzyko pojawienia się próchnicy w zębach stałych.

"Jeśli będziemy musieli usunąć u dziecko przedwcześnie nie nadający się już do leczenia ząb mleczny, zwiększa się ryzyko powstania wad zgryzu. Może to prowadzić też do niskiej samooceny dziecka przez nieestetyczne uszeregowanie uzębienia, co będzie miało wpływ na jego kontakty z rówieśnikami - mówi Aleksandra Brylikowska. - W konsekwencji czekają nas liczne wizyty u ortodonty, wiążące się z czasem oraz dodatkowym kosztem leczenia."

Reklama

Jakie środki znieczulające stosuje się u dzieci?

Znieczulenia stosowane u dzieci nie różnią się od tych, których używamy u osób dorosłych. Oczywiście konkretny rodzaj znieczulenia lekarz powinien zawsze skonsultować to z rodzicem. W leczeniu dzieci stosuje się premedykację, polegającą na rozmowie o przebiegu wizyty (co będzie robione i w jaki sposób), jak również podaniu środków uspokajających mających zmniejszyć niepokój.

Reklama

Gaz rozweselający

Sedacja za pomocą gazu rozweselającego polega na tym, że podawany za pomocą maseczki gaz wprowadza dziecko w stan fizycznego, przyjemnego oszołomienia oraz rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu, czasem stan półsnu (może powodować późniejszą amnezję). Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, bezwolne oraz zobojętniałe na wszystko, co dzieje się wokół niego. Stosuje się go u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem

Znieczulenie miejscowe

To najczęściej stosowane znieczulenie, podawane w okolicy zęba, który ma być leczony. Znieczulenia miejscowe dzielimy na:

  • powierzchniowe - miejsce smarujemy maścią lub żelem, można też stosować zimny aerozol, płyn. Znieczulenie to podaje się przy drobnych zabiegach - np. wyrwaniu chwiejącego się zęba mlecznego -  lub przed ukłuciem właściwym igłą.
  • nasiękowe - płyn znieczulający wprowadza się wkłutą igłą do tkanki w okolicach zęba. Stosuje się je najczęściej, jednak przy wprowadzaniu zbyt szybko płynu może pojawić się niemiłe uczucie rozpychania. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych chwali się stosowaniem alternatywnego urządzenia THE WAND. Znieczulenie wprowadzane jest za pomocą końcówki zakończonej małą igłą w taki sposób, aby było jak najmniej odczuwalne. Znieczulenie takie odbywa się pod kontrolą komputera.

Reklama

Znieczulenie ogólne

Ostatecznym rozwiązaniem w przypadku braku jakiejkolwiek współpracy ze strony małego pacjenta jest znieczulenie ogólne. Stosuje się je m.in. u dzieci nadpobudliwych, niepełnosprawnych, upośledzonych lub borykających się z niektórymi schorzeniami. Również wtedy, gdy zachodzi konieczność jednoczasowego wyleczenia dużej liczby ubytków zagrażających zdrowiu malucha.

Znieczulenie to musi być podawane przez anestezjologa w specjalnie przygotowanym gabinecie. Dziecko po wybudzeniu nie pamięta zabiegu. 

Reklama

Specjalny dentysta "od dzieci"

"Leczenie dzieci jest dla każdego lekarza nie lada wyzwaniem. Wymaga się od niego duuuużo cierpliwości, uśmiechu, umiejętności nawiązywania kontaktu z dziećmi i przede wszystkim chęci pracy z tak wymagającymi pacjentami" - twierdzi Aleksandra Brylikowska. Leczeniem zębów mlecznych, ząbkowaniem i jego zaburzeniami, leczeniem zębów stałych niedojrzałych jak również leczeniem zmian na błonie śluzowej zajmuje się pedodoncja - lekarz to pedodonta.

Zadaniem każdego lekarza podejmującego się leczenia maluchów jest oswojenie dziecka z wizytami w taki sposób, aby go nie zrazić. Powinien pokazać jak dbać o higienę jamy ustnej, narzędzia którymi pracuje oraz tłumaczyć każdą wykonywaną czynność podczas leczenia.

Reklama

Kolorowy świat w gabinecie

Pedodonci zwracają również większą uwagę na elementy wyposażenia gabinetu stomatologicznego oraz gadżety, które mogą pomóc podczas wizyty i leczenia. W poczekalni może znajdować się kącik dla malucha, aby czekając się nie nudził i nie denerwował, kolorowy fartuch lekarza nie „straszy” dziecka tak jak biały, a specjalna nakładka – kolorowe zwierzątko założone na strzykawkę - przy podaniu znieczulenia powoduje jego mniejszy dyskomfort. Nagrodą może być kolorowe wypełnienie zęba, a po skończonej wizycie dyplom, naklejka lub mały upominek z magicznej szuflady.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Spuchnięte dziąsło: przyczyny. Co stosować na spuchnięte dziąsło?
Kobieta ze spuchniętym dziąsłem
Podobne artykuły
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial