NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Maseczka bawełniana - jak ją zrobić samodzielnie w domu?

Odkąd epidemia koronawirusa zaczęła rozprzestrzeniać się na świecie, zmieniła się codzienna rzeczywistość, a ludzie różnymi sposobami próbują uniknąć zakażenia. Jednym z tych sposobów są maseczki bawełniane – zakupione lub własnej produkcji. Jak samemu wykonać maseczkę na twarz, by chroniła przed koronawirusem przenoszonym drogą kropelkową?
Maseczki bawełniane na koronawirusa
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak zrobić bawełnianą maseczkę na twarz?

Epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 rozprzestrzeniła się już na cały świat. Podejmując walkę z nią, należy w szczególny sposób dbać o higienę i stosować rozmaite środki ostrożności. Do podstawowych należą płyny do dezynfekcji oraz maski ochronne na twarz. Ogromny popyt na te produkty sprawia, że można mieć kłopot z ich kupieniem. Na szczęście i płyn antybakteryjny i maseczki ochronne można zrobić samemu.

Jak zrobić maseczkę bawełnianą w domu? Sposoby na to są rozmaite, od zupełnie prostych, po bardziej skomplikowane.Najłatwiejsza do zrobienia maska, która może zatrzymać koronawirus wymaga jedynie dwóch komponentów:

  • bawełnianej chusteczki o wymiarach mniej więcej 40x40 cm,
  • dwóch gumek recepturek.

Jak z tych przedmiotów zrobić maseczkę na twarz? Chustę należy złożyć na trzy wzdłuż jednego boku, tak by powstał prostokąt o wymiarach ok. 40 x 15 cm. Następnie na krótsze boki należy założyć gumki recepturki i przesunąć do środka tak, by znalazły się ok. 12 cm od brzegów. Następnie brzegi te zaginamy do środka, by gumki pozostały na krańcach maski. I gotowe! Gumki zakłada się za uszy, a bawełniana chusteczka tworzy trójwarstwową, przylegającą do nosa i ust maseczkę ochronną.

Jak uszyć własną maseczkę na twarz?

Dla tych, co potrafią szyć i mają więcej czasu, istnieją sposoby na zrobienie bardziej skomplikowanej, ale jednocześnie trwalszej bawełnianej maski na twarz wielorazowego użytku.

Jak zrobić własną maseczkę na twarz z użyciem igły i nici? Potrzebne będą:

  • tkanina bawełniana o wymiarach ok. 30x20 cm,
  • gumka krawiecka szerokości ok. 5 mm,
  • igła (ewentualnie maszyna do szycia),
  • nici,
  • nożyczki.

Dłuższe boki materiału należy zszyć ze sobą tak, by powstał „rękaw”. Zszyty materiał kładzie się na płasko tak, by szef znalazł się pośrodku (a nie z brzegu) „rękawa”. Następnie w odległości ok. 3-4 cm od jednego długiego brzegu robi się jedną zaszewkę i przeszywa krótsze boki. To samo z drugim brzegiem – kolejne zaszewka w odległości 3-4 cm od niego i przeszycie krótszych boków. Maseczka gotowa. Do krótszych brzegów na koniec doszywa się kawałki gumki krawieckiej (długości ok 8 cm), by można je było zakładać za uszy.

Maseczki bawełniane z kieszonką – jak zrobić?

Powyższa instrukcja na maseczkę ochronną może zostać ulepszona, robiąc jej dodatkowo kieszonkę na filtr. Wówczas zamiast prostokątnego kawałka bawełnianego materiału, potrzebny będzie kawałek kwadratowy o wymiarach ok. 30x30 cm. Zamiast na pół należy złożyć go na trzy wzdłuż jednego boku i zszyć jedynie na powstałych krótszych bokach. W ten sposób z jednej strony maseczki utworzy się „kieszonka”, do której można później wsunąć jednorazowy filtr stanowiący dodatkową ochronę.

O skuteczności maski decyduje nie tylko jej przepuszczalność, ale również to, jak przylega ona do nosa i ust. Im mniejsza przestrzeń między skórą a maską, tym lepsza ochrona.

Jak uszyć maseczkę na twarz, by przestrzeń tę zniwelować? Przed przeszyciem krótkich boków, równolegle do jednego długiego boku (w odległości ok. 5 mm od niego) należy zrobić przeszycie, by stworzyć wąziutki tunel. Następnie do tunelu wsunąć trzeba miękki drucik, profilujący gotową maskę i dopasowując ją do kształtu twarzy użytkownika.

zdrowie
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - domowy lek na przeziębienie
Świeży korzeń imbiru posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ponadto może być stosowany na nudności oraz w celu poprawienia kondycji skóry, włosów i paznokci. Sprawdzamy, jak przygotować syrop z imbiru, miodu i cytryny.
Przeczytaj artykuł

Czy bawełniana maseczka antywirusowa jest skuteczna?

Maseczka bawełniana na twarz to teraz jeden z częściej spotykanych środków do walki z rozprzestrzeniającą się epidemią wirusa SARS-Cov-2. Koronawirus przenosi się bowiem drogą kropelkową, a więc za pośrednictwem drobnych kropelek śliny i innych wydzielin fizjologicznych. Sama cząsteczka koronawirusa jest tak maleńka, że nie zatrzyma jej nawet półmaska o najmniejszej przepuszczalności, oznaczona symbolem FFP3.

Niemniej jednak kropelki, w których cząsteczki te są zawarte mają dużo większą średnicę od 20 do 300 µm, a więc mogą zostać zatrzymane nawet przez kilkuwarstwową maskę bawełnianą. Wyższą skuteczność wykazują maseczki z filtrem, który zmniejsza ich przepuszczalność, tworząc dodatkową barierę dla szkodliwych drobnoustrojów. Filtr powinien być wymieniany za każdym razem, kiedy maseczkę zdejmuje się z twarzy. Można go również wykonać samemu, np. z kawałka fizeliny lub po prostu zakupić paczkę filtrów jednorazowych.

Dla kogo maseczka bawełniana?

Światowa Organizacja Zdrowia na swojej stronie internetowej zastrzega, że maseczki powinny nosić tylko osoby kaszlące i kichające lub te, które pozostają w bliskim kontakcie z chorymi na COVID-19.

9 kwietnia 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji przekazał kolejne informacje w związku z koronawirusem. Od 16 kwietnia w przestrzeni publicznej obowiązywać będzie noszenie maseczek przez osoby wychodzące z domu. Chodzi o to, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Jak dodał minister Szumowski, nie musi to być maseczka, wystarczy zwykła chustka czy szalik.

Całe wystąpienie premiera Morawieckiego dostępne jest na Twitterze:

Źródło: Oficjalny profil Kancelarii Premiera na Twitterze

Między maską a skórą zatrzymywana jest wilgoć i gromadzony dwutlenek węgla. Są to warunki idealne dla szkodliwych drobnoustrojów i ich namnażania się. Zastrzeżenie to jednak dotyczy przede wszystkim masek jednorazowych i tych z filtrami. Z jednej strony, wykazują one wyższą skuteczność, zatrzymując mniejsze cząsteczki, z drugiej ich mała przepuszczalność zwiększa ryzyko powstawania innych infekcji i zmniejszenia odporności.

Pod tym względem najbezpieczniejsze są właśnie maseczki bawełniane, w których oddychanie jest swobodne, a wilgoć zatrzymywana w mniejszym stopniu. Z tego względu maseczki takie mogą być również używane przez dzieci.

Jak zrobić maseczkę dla dzieci? Sposób jest dokładnie taki sam, należy jednak użyć odpowiedniej wielkości kawałków materiału i krótszych gumek, by gotowa maska dobrze przylegała do twarzy dziecka.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Podobne artykuły
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama