Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Maseczka bawełniana - jak ją zrobić samodzielnie w domu?

Odkąd epidemia koronawirusa zaczęła rozprzestrzeniać się na świecie, zmieniła się codzienna rzeczywistość, a ludzie różnymi sposobami próbują uniknąć zakażenia. Jednym z tych sposobów są maseczki bawełniane – zakupione lub własnej produkcji. Jak samemu wykonać maseczkę na twarz, by chroniła przed koronawirusem przenoszonym drogą kropelkową?
Maseczki bawełniane na koronawirusa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak zrobić bawełnianą maseczkę na twarz?

Epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 rozprzestrzeniła się już na cały świat. Podejmując walkę z nią, należy w szczególny sposób dbać o higienę i stosować rozmaite środki ostrożności. Do podstawowych należą płyny do dezynfekcji oraz maski ochronne na twarz. Ogromny popyt na te produkty sprawia, że można mieć kłopot z ich kupieniem. Na szczęście i płyn antybakteryjny i maseczki ochronne można zrobić samemu.

Jak zrobić maseczkę bawełnianą w domu? Sposoby na to są rozmaite, od zupełnie prostych, po bardziej skomplikowane.Najłatwiejsza do zrobienia maska, która może zatrzymać koronawirus wymaga jedynie dwóch komponentów:

  • bawełnianej chusteczki o wymiarach mniej więcej 40x40 cm,
  • dwóch gumek recepturek.

Jak z tych przedmiotów zrobić maseczkę na twarz? Chustę należy złożyć na trzy wzdłuż jednego boku, tak by powstał prostokąt o wymiarach ok. 40 x 15 cm. Następnie na krótsze boki należy założyć gumki recepturki i przesunąć do środka tak, by znalazły się ok. 12 cm od brzegów. Następnie brzegi te zaginamy do środka, by gumki pozostały na krańcach maski. I gotowe! Gumki zakłada się za uszy, a bawełniana chusteczka tworzy trójwarstwową, przylegającą do nosa i ust maseczkę ochronną.

Reklama

Jak uszyć własną maseczkę na twarz?

Dla tych, co potrafią szyć i mają więcej czasu, istnieją sposoby na zrobienie bardziej skomplikowanej, ale jednocześnie trwalszej bawełnianej maski na twarz wielorazowego użytku.

Jak zrobić własną maseczkę na twarz z użyciem igły i nici? Potrzebne będą:

  • tkanina bawełniana o wymiarach ok. 30x20 cm,
  • gumka krawiecka szerokości ok. 5 mm,
  • igła (ewentualnie maszyna do szycia),
  • nici,
  • nożyczki.

Dłuższe boki materiału należy zszyć ze sobą tak, by powstał „rękaw”. Zszyty materiał kładzie się na płasko tak, by szef znalazł się pośrodku (a nie z brzegu) „rękawa”. Następnie w odległości ok. 3-4 cm od jednego długiego brzegu robi się jedną zaszewkę i przeszywa krótsze boki. To samo z drugim brzegiem – kolejne zaszewka w odległości 3-4 cm od niego i przeszycie krótszych boków. Maseczka gotowa. Do krótszych brzegów na koniec doszywa się kawałki gumki krawieckiej (długości ok 8 cm), by można je było zakładać za uszy.

Maseczki bawełniane z kieszonką – jak zrobić?

Powyższa instrukcja na maseczkę ochronną może zostać ulepszona, robiąc jej dodatkowo kieszonkę na filtr. Wówczas zamiast prostokątnego kawałka bawełnianego materiału, potrzebny będzie kawałek kwadratowy o wymiarach ok. 30x30 cm. Zamiast na pół należy złożyć go na trzy wzdłuż jednego boku i zszyć jedynie na powstałych krótszych bokach. W ten sposób z jednej strony maseczki utworzy się „kieszonka”, do której można później wsunąć jednorazowy filtr stanowiący dodatkową ochronę.

O skuteczności maski decyduje nie tylko jej przepuszczalność, ale również to, jak przylega ona do nosa i ust. Im mniejsza przestrzeń między skórą a maską, tym lepsza ochrona.

Jak uszyć maseczkę na twarz, by przestrzeń tę zniwelować? Przed przeszyciem krótkich boków, równolegle do jednego długiego boku (w odległości ok. 5 mm od niego) należy zrobić przeszycie, by stworzyć wąziutki tunel. Następnie do tunelu wsunąć trzeba miękki drucik, profilujący gotową maskę i dopasowując ją do kształtu twarzy użytkownika.

Reklama

Czy bawełniana maseczka antywirusowa jest skuteczna?

Maseczka bawełniana na twarz to teraz jeden z częściej spotykanych środków do walki z rozprzestrzeniającą się epidemią wirusa SARS-Cov-2. Koronawirus przenosi się bowiem drogą kropelkową, a więc za pośrednictwem drobnych kropelek śliny i innych wydzielin fizjologicznych. Sama cząsteczka koronawirusa jest tak maleńka, że nie zatrzyma jej nawet półmaska o najmniejszej przepuszczalności, oznaczona symbolem FFP3.

Niemniej jednak kropelki, w których cząsteczki te są zawarte mają dużo większą średnicę od 20 do 300 µm, a więc mogą zostać zatrzymane nawet przez kilkuwarstwową maskę bawełnianą. Wyższą skuteczność wykazują maseczki z filtrem, który zmniejsza ich przepuszczalność, tworząc dodatkową barierę dla szkodliwych drobnoustrojów. Filtr powinien być wymieniany za każdym razem, kiedy maseczkę zdejmuje się z twarzy. Można go również wykonać samemu, np. z kawałka fizeliny lub po prostu zakupić paczkę filtrów jednorazowych.

Reklama

Dla kogo maseczka bawełniana?

Światowa Organizacja Zdrowia na swojej stronie internetowej zastrzega, że maseczki powinny nosić tylko osoby kaszlące i kichające lub te, które pozostają w bliskim kontakcie z chorymi na COVID-19.

9 kwietnia 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji przekazał kolejne informacje w związku z koronawirusem. Od 16 kwietnia w przestrzeni publicznej obowiązywać będzie noszenie maseczek przez osoby wychodzące z domu. Chodzi o to, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Jak dodał minister Szumowski, nie musi to być maseczka, wystarczy zwykła chustka czy szalik.

Całe wystąpienie premiera Morawieckiego dostępne jest na Twitterze:

Źródło: Oficjalny profil Kancelarii Premiera na Twitterze

Między maską a skórą zatrzymywana jest wilgoć i gromadzony dwutlenek węgla. Są to warunki idealne dla szkodliwych drobnoustrojów i ich namnażania się. Zastrzeżenie to jednak dotyczy przede wszystkim masek jednorazowych i tych z filtrami. Z jednej strony, wykazują one wyższą skuteczność, zatrzymując mniejsze cząsteczki, z drugiej ich mała przepuszczalność zwiększa ryzyko powstawania innych infekcji i zmniejszenia odporności.

Pod tym względem najbezpieczniejsze są właśnie maseczki bawełniane, w których oddychanie jest swobodne, a wilgoć zatrzymywana w mniejszym stopniu. Z tego względu maseczki takie mogą być również używane przez dzieci.

Jak zrobić maseczkę dla dzieci? Sposób jest dokładnie taki sam, należy jednak użyć odpowiedniej wielkości kawałków materiału i krótszych gumek, by gotowa maska dobrze przylegała do twarzy dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

  • https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Przełom w leczeniu czerniaka. Naukowcy kończą badania nad personalizowaną szczepionką
Lekarz podaje pacjentowi szczepionkę na czerniaka
Pierwszy w historii zabieg terapii genowej całkowicie przywrócił słuch głuchej od urodzenia dziewczynce
Dziecko w procesie leczenia głuchoty łapie się za ucho
Podobne artykuły
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Pacjent podczas radioterapii
Może ratować życie chorych na raka. Rekordowa liczba pacjentów w 2023 roku
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!