Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Rękawiczki jednorazowe – gdzie kupić i jakie? Zastosowanie

Od kiedy w Polsce koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się szybciej, Ministerstwo Zdrowia podjęło kolejne kroki w walce z epidemią. Jednym z nich było wprowadzenie obowiązku robienia zakupów w rękawiczkach jednorazowych. Co zatem warto o nich wiedzieć? Jakie są ich rodzaje, czy są skuteczne, jak ich używać, by przyniosły jak najwięcej korzyści?
Rękawiczki jednorazowe
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Rodzaje rękawiczek jednorazowych

Rękawiczki jednorazowe stały się jednym z głównych środków do walki z rozprzestrzeniającą się w Polsce i na świecie epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. Warto jednak dowiedzieć się o nich czegoś więcej, by ich stosowanie okazało się rzeczywiście skuteczne.

Jakie są rodzaje rękawiczek jednorazowych?

  • Rękawiczki nitrylowe – wytwarzane są z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Są bezpieczne dla alergików uczulonych na lateks, ale wykazują niestety mniejszą wytrzymałość od rękawiczek lateksowych.
  • Rękawiczki lateksowe – najpowszechniejszy rodzaj rękawiczek jednorazowych, używany najczęściej przez personel medyczny. Robione są z kauczuku naturalnego bardzo wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia, dlatego długo były używanymi przez lekarzy czy pielęgniarki. Niestety niejednokrotnie powodowały reakcje alergiczne, dlatego dziś często zastępowane są innymi, np. nitrylowymi.
  • Rękawiczki winylowe – produkowane są z materiału PVC dużo mniej elastycznego niż kauczuk naturalny i syntetyczny, dlatego przy ich zakupie ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Ich zalety natomiast to duża wytrzymałość oraz skuteczna ochrona przed drobnoustrojami i środkami chemicznymi.
  • Rękawiczki foliowe – wykonane z folii, wykorzystywane głównie w gastronomii, w dobie pandemii COVID-19 powszechnie stosowane np. podczas robienia zakupów.
  • Rękawiczki neoprenowe – robione z otrzymywanej syntetycznie odmiany kauczuku naturalnego, wykazują wysoką wytrzymałość oraz odporność na wiele substancji chemicznych.

Reklama

Gdzie kupić rękawiczki jednorazowe?

Do najpopularniejszych środków do walki z epidemią koronawirusa należą:

  • płyny i żele do dezynfekcji,
  • maski antywirusowe na twarz,
  • i właśnie jednorazowe rękawiczki.

Ponieważ każdy chce uchronić się przed zarażeniem, są to produkty, na które obecnie popyt bardzo wzrósł. Zatem gdzie kupić rękawiczki jednorazowe – lateksowe nitrylowe lub foliowe? Czy ich cena jest dużo wyższa niż przed wybuchem pandemii?

W jednorazowe rękawiczki medyczne powinna być zaopatrzona każda apteka, w tym apteki internetowe. Warto pamiętać, że narzędziem najskuteczniejszym w walce z epidemią jest izolacja, a właśnie zakupy przez Internet umożliwiają zaopatrywanie się w niezbędne produkty bez konieczności wychodzenia z domu i spotykania się z innymi ludźmi.

Cena rękawiczek może być bardzo różna i zależy przede wszystkim od ich rodzaju, czyli materiału, z jakiego zostały wykonane. Bezpudrowe rękawiczki lateksowe lub nitrylowe kosztują ok. 1 zł za sztukę. Jest to dość wysoka cena, ale warto pamiętać, że idzie za nią również wysoka jakość – skuteczna ochrona i wytrzymałość. Najtańsze są rękawiczki foliowe, ale komfort ich używania jest również najniższy (są one całkowicie nieelastyczne i łatwo się drą).

Reklama

Zastosowanie i skuteczność rękawiczek jednorazowych

Koronawirus SARS-Cov-2 rozprzestrzeniający się w Polsce i niemal wszystkich pozostałych krajach Świata przenoszony jest drogą kropelkową. Oznacza to, że jego cząsteczki zawarte są w drobnych kropelkach śliny lub plwociny, która może dostać się do śluzówki osoby zdrowej – jej nosa, ust lub oczu. Przenoszenie to jednak nie musi odbywać się bezpośrednio, czyli np. z nosa osoby kichającej do ust osoby zdrowej znajdującej się w pobliżu.

Kropelki śliny mogą zanieczyścić np. produkty na półce sklepowej, a zdrowa osoba, która ich dotykała, ręką przeniesie je np. do swoich ust. Dlatego Ministerstwo Zdrowia od 1 kwietnia 2020 r. wprowadziło nakaz robienia zakupów w rękawiczkach jednorazowych, o czym informuje na swojej stronie internetowej.

Czy gumowe rękawiczki jednorazowe rzeczywiście skutecznie chronią przed zarażeniem? Przecież tak samo dotyka się nimi produktów, klamek, pieniędzy, jak gołymi rękami. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki się ich używa.

Reklama

Jak używać rękawiczek jednorazowych?

Lekarze ostrzegają, że używanie rękawiczek jednorazowych może dawać ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa przed zarażeniem koronawirusem. Rzeczywiście, samo ich noszenie w żadnym stopniu nie zmniejsza ryzyka zachorowania. Jak więc stosować rękawiczki, by zapewniały skuteczną ochronę? Czy można ich użyć więcej niż raz?

Odporne na uszkodzenia rękawiczki nitrylowe lub silikonowe nadają się do ponownego użytku, jednak decydując się na to, po każdym ich użyciu należy je dokładnie zdezynfekować. Używanie zabrudzonych rękawiczek nie chroni przed zachorowaniem, a wręcz przeciwnie – zwiększa ryzyko zarażenia.

Bardzo istotną kwestią jest też sposób zdejmowania użytych rękawiczek. Trzeba to robić tak, by drobnoustroje, które się na nich znalazły, nie przedostały się na skórę dłoni. W tym celu należy złapać rękawiczkę ostrożnie przy nadgarstku i ściągać ją tak, by jej zewnętrzna warstwa została w środku.

Należy również pamiętać o tym, że używanie rękawiczek nie zwalnia z innych sposobów dbania o higienę oraz stosowania innych środków ostrożności. 

Czytaj również

Bibliografia

  • https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki
  • https://www.gov.pl/web/rodzina/co-musi-zapewnic-pracodawca-do-czego-zobowiazany-jest-pracownik-sprawdz
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Apteczka
Gaza opatrunkowa – jałowa, gaza jałowa a niejałowa
Opatrywanie rany gazą opatrunkową
Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie
Apteczka turystyczna
Opatrunki na rany - jaki opatrunek na oparzenia, zadrapania i stłuczenia?
Opatrywanie rany
Podobne artykuły
Plastry na skórę wrażliwą
Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
Opatrywanie po oparzeniu skóry
Opatrunek na oparzenia – pierwsza pomoc przy oparzeniach

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda