Niebieskie światło – jak wpływa na zdrowie? Sprawdź

Długi kontakt z niebieskim światłem, które jest emitowane przez diody elektroluminescencyjne (LED) prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych i siatkówki oka. Zauważono, iż muszki, które są wystawiane na jego działanie szybciej umierają.
Kobieta trzymająca w dłoni telefon
Źródło: 123RF
Spis treści

Niebieskie światło, które jest wytwarzane przez ekrany smartfonów, tabletów czy laptopów utrudnia zasypianie, a także może prowadzić do zaburzenia rytmu okołodobowego. Takie światło jest też jedną ze składowych sztucznego oświetlenia.

Niebieskie światło – wpływ na zdrowie

Naukowcy z Uniwersytetu Oregon w USA udowodnili, iż charakterystyczne dla barwy niebieskiej długości fal m.in.:

Wyniki badania zostały opublikowanie na łamach „Aging and Mechanisms of Disease”.

Wpływ niebieskiego światła na muszki owocówki

Specjaliści wystawiali muszki owocówki na działanie niebieskiego światła LED. W czasie doby spędzały one połowę czasu w świetle, a połowę w ciemności.

Badania pokazały, iż muszki, które miały przedłużony kontakt z niebieską frakcją światła żyły znacznie krócej od muszek trzymanych w ciemności. Dodatkowo zaobserwowano u nich uszkodzenie w obrębie siatkówki oka, komórek nerwowych, oraz upośledzenie lokomocji – muszki traciły umiejętność wspinania się po ścianach.

Co ważne, zmiany te dotyczyły także zwierząt, które nie miały oczu, a więc nie mogły bezpośrednio patrzeć w niebieskie światło.

„Fakt, że światło przyspieszało starzenie się muszek, z początku bardzo nas zaskoczył. (…) Potem zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego im szkodzi i zwróciliśmy uwagę na jego spektrum. Wtedy stało się jasne, że chociaż światło bez niebieskiego odcienia nieznacznie skracało ich długość życia, to samo niebieskie światło skracało ją w sposób radykalny” – komentuje prof. Giebułtowicz.

Jeśli tylko mogły, muszki owocowe unikały niebieskiego światła.

Filtry światła niebieskiego

 „Ludzkie życie w ciągu ostatniego stulecia znacznie się wydłużyło, odkąd znaleźliśmy sposoby na leczenie wielu chorób. W tym samym okresie zaczęliśmy spędzać coraz więcej i więcej czasu przy sztucznym oświetleniu” – zwraca uwagę badaczka.

„Technologia LED – nawet w najbardziej rozwiniętych krajach – jest jeszcze zbyt młoda, by poznać jej wpływ na ludzkie życie” – dodaje.

Naukowcy radzą, by zacząć stosować filtry światła niebieskiego. Zaznaczają też, że wiele urządzeń posiada możliwość blokady jego emisji – warto z niej skorzystać. 

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79064%2Ccodzienna-ekspozycja-na-niebieskie-swiatlo-skraca-zycie.html [data dostępu: 24.10.2019]
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Podobne artykuły
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama