Dla Ciebie, na zdrowie!

Niebieskie światło – jak wpływa na zdrowie? Sprawdź

Długi kontakt z niebieskim światłem, które jest emitowane przez diody elektroluminescencyjne (LED) prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych i siatkówki oka. Zauważono, iż muszki, które są wystawiane na jego działanie szybciej umierają.
Kobieta trzymająca w dłoni telefon
Źródło: 123RF
Spis treści

Niebieskie światło, które jest wytwarzane przez ekrany smartfonów, tabletów czy laptopów utrudnia zasypianie, a także może prowadzić do zaburzenia rytmu okołodobowego. Takie światło jest też jedną ze składowych sztucznego oświetlenia.

Reklama

Niebieskie światło – wpływ na zdrowie

Naukowcy z Uniwersytetu Oregon w USA udowodnili, iż charakterystyczne dla barwy niebieskiej długości fal m.in.:

Wyniki badania zostały opublikowanie na łamach „Aging and Mechanisms of Disease”.

Reklama

Wpływ niebieskiego światła na muszki owocówki

Specjaliści wystawiali muszki owocówki na działanie niebieskiego światła LED. W czasie doby spędzały one połowę czasu w świetle, a połowę w ciemności.

Badania pokazały, iż muszki, które miały przedłużony kontakt z niebieską frakcją światła żyły znacznie krócej od muszek trzymanych w ciemności. Dodatkowo zaobserwowano u nich uszkodzenie w obrębie siatkówki oka, komórek nerwowych, oraz upośledzenie lokomocji – muszki traciły umiejętność wspinania się po ścianach.

Co ważne, zmiany te dotyczyły także zwierząt, które nie miały oczu, a więc nie mogły bezpośrednio patrzeć w niebieskie światło.

„Fakt, że światło przyspieszało starzenie się muszek, z początku bardzo nas zaskoczył. (…) Potem zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego im szkodzi i zwróciliśmy uwagę na jego spektrum. Wtedy stało się jasne, że chociaż światło bez niebieskiego odcienia nieznacznie skracało ich długość życia, to samo niebieskie światło skracało ją w sposób radykalny” – komentuje prof. Giebułtowicz.

Jeśli tylko mogły, muszki owocowe unikały niebieskiego światła.

Reklama

Filtry światła niebieskiego

 „Ludzkie życie w ciągu ostatniego stulecia znacznie się wydłużyło, odkąd znaleźliśmy sposoby na leczenie wielu chorób. W tym samym okresie zaczęliśmy spędzać coraz więcej i więcej czasu przy sztucznym oświetleniu” – zwraca uwagę badaczka.

„Technologia LED – nawet w najbardziej rozwiniętych krajach – jest jeszcze zbyt młoda, by poznać jej wpływ na ludzkie życie” – dodaje.

Naukowcy radzą, by zacząć stosować filtry światła niebieskiego. Zaznaczają też, że wiele urządzeń posiada możliwość blokady jego emisji – warto z niej skorzystać. 

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79064%2Ccodzienna-ekspozycja-na-niebieskie-swiatlo-skraca-zycie.html [data dostępu: 24.10.2019]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Jak zmarła Whitney Houston?
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!