
Spis treści
- Niebieskie światło – wpływ na zdrowie
- Wpływ niebieskiego światła na muszki owocówki
- Filtry światła niebieskiego
Niebieskie światło, które jest wytwarzane przez ekrany smartfonów, tabletów czy laptopów utrudnia zasypianie, a także może prowadzić do zaburzenia rytmu okołodobowego. Takie światło jest też jedną ze składowych sztucznego oświetlenia.
Niebieskie światło – wpływ na zdrowie
Naukowcy z Uniwersytetu Oregon w USA udowodnili, iż charakterystyczne dla barwy niebieskiej długości fal m.in.:
- przyspieszają starzenie się,
- niszczą oczy,
- uszkadzają komórki nerwowe.
Wyniki badania zostały opublikowanie na łamach „Aging and Mechanisms of Disease”.
Zobacz Także:
Smog zwiększa ryzyko alergii i astmy u dzieci
Wpływ niebieskiego światła na muszki owocówki
Specjaliści wystawiali muszki owocówki na działanie niebieskiego światła LED. W czasie doby spędzały one połowę czasu w świetle, a połowę w ciemności.
Badania pokazały, iż muszki, które miały przedłużony kontakt z niebieską frakcją światła żyły znacznie krócej od muszek trzymanych w ciemności. Dodatkowo zaobserwowano u nich uszkodzenie w obrębie siatkówki oka, komórek nerwowych, oraz upośledzenie lokomocji – muszki traciły umiejętność wspinania się po ścianach.
Co ważne, zmiany te dotyczyły także zwierząt, które nie miały oczu, a więc nie mogły bezpośrednio patrzeć w niebieskie światło.
„Fakt, że światło przyspieszało starzenie się muszek, z początku bardzo nas zaskoczył. (…) Potem zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego im szkodzi i zwróciliśmy uwagę na jego spektrum. Wtedy stało się jasne, że chociaż światło bez niebieskiego odcienia nieznacznie skracało ich długość życia, to samo niebieskie światło skracało ją w sposób radykalny” – komentuje prof. Giebułtowicz.
Jeśli tylko mogły, muszki owocowe unikały niebieskiego światła.
Filtry światła niebieskiego
„Ludzkie życie w ciągu ostatniego stulecia znacznie się wydłużyło, odkąd znaleźliśmy sposoby na leczenie wielu chorób. W tym samym okresie zaczęliśmy spędzać coraz więcej i więcej czasu przy sztucznym oświetleniu” – zwraca uwagę badaczka.
„Technologia LED – nawet w najbardziej rozwiniętych krajach – jest jeszcze zbyt młoda, by poznać jej wpływ na ludzkie życie” – dodaje.
Naukowcy radzą, by zacząć stosować filtry światła niebieskiego. Zaznaczają też, że wiele urządzeń posiada możliwość blokady jego emisji – warto z niej skorzystać.
Źródło: PAP Nauka
Czytaj również:
Zobacz Także:
Czy grozi nam uzależnienie od telefonu?
Zobacz Także:
Ośrodkowy układ nerwowy
Bibliografia
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79064%2Ccodzienna-ekspozycja-na-niebieskie-swiatlo-skraca-zycie.html [data dostępu: 24.10.2019]
Oceń artykuł
(liczba ocen 0)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!