Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Oryginalne perfumy – jak odróżnić prawdziwe od podróbek?

Jak rozpoznać oryginalne perfumy? Pytanie to warto zadać sobie szczególnie przed zakupem perfum przez Internet. Sklepy internetowe oferują produkty wszystkich znanych producentów, jak jednak rozpoznać, które z nich są markowe, a które nie? Istnieje kilka sposobów na to, by rozpoznać perfumy oryginalne i nie dać się oszukać.
Para delektuje się zapachem oryginalnych perfum
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Tanie perfumy oryginalne?

Aby odróżnić perfumy od tych podrobionych, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich cenę. Wielu ludzi kupuje markowe perfumy przez Internet, bo są dużo tańsze, niż te oferowane przez stacjonarne perfumerie sieciowe, jednak wyjątkowo niska cena powinna wzbudzić podejrzenia, czy oferowany produkt jest markowy. 

Oryginalne perfumy znanych producentów robione są z najwyższej jakości składników, dlatego nie są one tanie. Czasem do wyprodukowania jednego mililitra perfum potrzeba ponad kilograma danego składnika poddawanego później czaso- i pracochłonnym procesom ekstrakcji i destylacji. Niekiedy dużego nakładu pracy i finansów wymaga samo pozyskiwanie egzotycznych składników. W podróbkach zastępowane są one innymi, łatwo dostępnymi substancjami, dlatego też sprzedający je mogą pozwolić sobie na ustalenie cen bardzo konkurencyjnych.

Reklama

Markowe perfumy

Oryginalne perfumy, czy to damskie czy męskie, zawsze pakowane są w ten sam sposób – wlewane do flakonu wkładanego do kartonowego pudełeczka, które z kolei owijane jest folią.

Najważniejszą częścią opakowania jest oczywiście sam flakon. Jest on elementem najtrudniejszym do podrobienia, ponieważ znani producenci prześcigają się w projektowaniu wymyślnych buteleczek w rozmaitych kolorach i kształtach, wykonywanych z materiałów najwyższej jakości. Dbają przy tym o najdrobniejsze szczegóły, których przeważnie brakuje tanim produktom nieoryginalnym.

Markowe flakony mają stanowić integralną część perfum, być wizualnym odbiciem samego zapachu i poniekąd go „zapowiadać”. Buteleczki z markowymi perfumami, często niezwykle fikuśne i wymyślne, stanowią dzieła sztuki same w sobie, ale zawsze pasują też do skrywanego przez nie pachnidła, pozostając z nim w tym samym duchu.

Bardzo ważny jest też numer seryjny produktu znajdujący się zawsze na spodzie flakonu. Powinien on odpowiadać numerowi na spodzie opakowania. Ponadto w internecie znaleźć można specjalne wyszukiwarki numerów seryjnych perfum, w których łatwo sprawdzić, czy dane opakowanie zawiera markowy produkt.

Reklama

Prawdziwe perfumy

Kartonik, choć łatwiejszy do podrobienia od flakonów, też może zdradzić, czy dane perfumy są prawdziwe. Jak to sprawdzić? Przede wszystkim warto przeanalizować poprawność nazwy (w najbardziej niechlujnie robionych podróbkach nawet w nazwie perfum zdarzają się literówki) i porównać czcionkę. Litery mogą różnić się od siebie bardzo niewiele, jednak przy uważnej analizie da się zauważyć, że są odrobinę węższe lub szersze, innym razem wyższe czy niższe. Ponadto kartoniki, w które pakowane są perfumy oryginalne, także wyróżniają się różnymi – na pierwszy rzut oka trudnymi do wychwycenia – szczegółami – tłoczeniami, cieniowaniem, fakturą itp.

Kartonik, mimo że jest „jednorazową” częścią opakowania perfum, zazwyczaj wyrzucaną przez użytkownika tuż po odpakowaniu, zawsze wizualnie pasuje do flakonu. Powiela jego kolor, styl oraz użytą czcionkę.

Reklama

Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne?

Wydawałoby się, że celofan, w jaki owijany jest kartonik z perfumami, zawsze wygląda tak samo i nie da się po nim rozpoznać, czy produkt jest markowy, czy też nie. W rzeczywistości jednak już po samej folii i sposobie jej złożenia i sklejenia można rozpoznać, czy opakowany w nią produkt jest prawdziwy. Najwięcej może zdradzić sposób klejenia folii. 

Niechlujne sklejenie od razu powinno wzbudzić podejrzenia. Jak po folii rozpoznać oryginalne perfumy? Powinna ona ściśle przylegać do kartonika (zbyt luźne, niedbałe owinięcie jednoznacznie zdradza podróbkę). Wiele znaczy też szerokość zachodzących na siebie kawałków celofanu – powinny być one jak najwęższe, jednak folii nie może brakować (niedopuszczalne są szpary w miejscach składania celofanu). Folia na prawdziwych perfumach zawsze sklejana jest w ten sam sposób – po prawej stronie kartonika.

Reklama

Oryginalne testery perfum

Perfumy oryginalne nie są tanie. Niektórzy, szukając oszczędności, decydują się na kupowanie testerów. Testery perfum to szczególne egzemplarze produkowane dla perfumerii do wystawiania ich jako próbek dla klientów. Wizualnie nie różnią się one niczym od prawdziwych perfum, z wyjątkiem specjalnego oznaczenia. Ma ono przeważnie formę naklejki z napisem „tester”.

Gdzie można kupić oryginalne testery perfum? Przede wszystkim w sklepach internetowych. Stacjonarne, firmowe perfumerie ich nie sprzedają. Testery mają ceny bardzo konkurencyjne w stosunku do cen prawdziwych perfum, dlatego ich kupowanie jest ryzykowne. Cenowo są bowiem zbliżone do podróbek. Ponadto, ponieważ nie są one produkowane i dystrybuowane do tradycyjnej sprzedaży, często mają niekompletne opakowania, więc odróżnienie ich od produktów podrabianych jest znacznie utrudnione.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Nalewka ziołowa
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!