Dla Ciebie, na zdrowie!

Co na nietrzymanie moczu? Pieluchomajtki, pampersy, wkładki

Nietrzymanie moczu wymaga zastosowania specjalnych środków higienicznych. Pomocne są m.in. pieluchomajtki dla dorosłych, pampersy dla dorosłych, wkładki na nietrzymanie moczu oraz podkłady higieniczne. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie, dopasowując je do stopnia schorzenia.
Pacjentka cierpiąca na nietrzymanie moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny i stopnie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu występuje przede wszystkim u kobiet, jednak pojawia się także u mężczyzn. Objawia się niekontrolowanym popuszczaniem moczu, występującym zarówno w dzień, jak i w nocy.

Przyczynami nietrzymania moczu są:

 • wiek,
 • ciąża,
 • poród,
 • menopauza,
 • operacje w obrębie jamy brzusznej,
 • schorzenia neurologiczne, takie jak: stwardnienie rozsiane, alzheimer,
 • przerost prostaty u mężczyzn
 • choroby metaboliczne np. cukrzyca.

Dodatkowo wpływ na problemy w utrzymaniem moczu mogą mieć nadprogramowe kilogramy i nieodpowiednie odżywianie. Brak ruchu, nadużywanie alkoholu oraz niektóre leki także są czynnikami zwiększającymi ryzyko wstąpienia inkontynencji.

Stopień zaawansowania nietrzymania moczu określa się według trzystopniowej skali:

 • lekki – popuszczanie kilku kropel,
 • średni – pojawienie się większej ilości moczu po wysiłku, np. podniesieniu ciężkiego przedmiotu,
 • ciężkim – niekontrolowanym oddawaniu moczu.

Sprawdź: Obłożnie chory z NTM – opieka nad chorym w domu

Reklama

Co na nietrzymanie moczu? Środki higieniczne

Nietrzymanie moczu wymaga zastosowania odpowiednich środków higienicznych, które znacznie zwiększają komfort życia. Dostępne są:

 • wkładki anatomiczne – przyklejane do bielizny, pochłaniają niewielką ilość moczu,
 • pieluchomajtki dla dorosłych – stosowane są zamiast bielizny, wygodne w użytkowaniu,
 • pieluchy i pampersy dla dorosłych – również wykorzystywane zamiast bielizny,
 • podkłady na łóżko – specjalne maty, które rozkłada się na łóżku. Chłoną mocz, dzięki czemu nie jest konieczna zmiana pościeli po każdym incydencie.

Wszystkie z wymienionych środków higienicznych powinny mieć odpowiednią chłonność, dopasowaną do stopnia nietrzymania moczu. Niezbędne jest również pochłanianie zapachu. Na komfort użytkowania wpływa też właściwy kształt anatomiczny.

Należy pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione środki higieniczne są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak jest ona uzależniona od stopnia schorzenia. Niezbędne jest również ważne skierowanie od lekarza oraz ubezpieczenie zdrowotne.  

Reklama

Podpaski i wkładki na nietrzymanie moczu

Choć popularne jest nazywanie wkładek na nietrzymanie moczu podpaskami to należy pamiętać, że różnią się one od tradycyjnych podpasek. Przede wszystkim klasyczne podpaski nie są tak chłonne i nie neutralizują nieprzyjemnego zapachu.

Wkładki na nietrzymanie moczu mogą być stosowane u osób z lekkim, kropelkowym popuszczaniem moczu. Są w stanie pochłonąć niewielkie ilości płynu. Ważne jest wybieranie wkładek wykonanych z naturalnego materiału. Powinien mieć on pH 5,5, neutralne dla skóry. Dodatkowo ważna jest przyczepność, aby zapobiec przemieszczaniu w trakcie użytkowania.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także wkładki higieniczne dla mężczyzn. Mają tę samą funkcję co te dla kobiet, jednak różnią się kształtem. Jest on dostosowany do ich budowy anatomicznej krocza.

Reklama

Majtki na nietrzymanie moczu

W zależności od stopnia nietrzymania moczu należy stosować odpowiednie środki higieniczne. Pieluchomajtki, czyli majtki na nietrzymanie moczu sprawdzają się w przypadku aktywnych pacjentów ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu. Są komfortowe pod względem użytkowania – nie przesuwają się, łatwo je założyć i zmienić.

Niezbędne jest właściwe dopasowanie rozmiaru, gdyż tylko wtedy będą spełniały swoją funkcję. Za małe będą powodowały otarcia i dyskomfort, natomiast ze zbyt dużych mocz może po prostu wypłynąć, zanim zostanie wchłonięty.

Najczęściej pieluchomajtki są jednorazowe, jednak dostępne są też majtki chłonne wielokrotnego użytku. Można wybrać zakładane tak jak standardową bieliznę lub zapinane na rzepy. Drugi rodzaj sprawdza się w przypadku osób leżących i obłożnie chorych. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj i siłę przyczepu rzepa. Odpowiednia jakość niweluje ryzyko odpięcia w trakcie użytkowania. Dodatkowo warto wybierać te, które posiadają odpowiednie atesty dermatologiczne i alergologiczne.

Zobacz: Higiena intymna po 50 – jak dbać o miejsca intymne?

Reklama

Pampersy dla dorosłych na nietrzymanie moczu

Pampersy, czyli jednorazowe pieluchy na nietrzymanie moczu to rozwiązanie dla osób z ciężkim stopniem inkontynencji. Pochłaniają one największą ilość płynu, a także nieprzyjemny zapach. Dodatkowo oprócz uryny są w stanie utrzymać ewentualne fekalia, dlatego sprawdzają się u osób trwale leżących.

Pampersy dla dorosłych, tak jak pieluchomajtki, należy dobrać według wielkości bioder, budowy ciała, a także komfortu chorego. Dodatkowo jeśli jest to środek higieniczny stosowany u osób obłożnie chorych i leżących, należy zwrócić uwagę na materiał i sposób wykonania. Otarcia i nieprzepuszczający powietrza pampers zwiększają ryzyko powstawania odleżyn i odparzeń, które w przypadku osłabionego organizmu znacznie trudniej się goją.

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ moczowy
Ciężar właściwy moczu poniżej i powyżej normy - ile wynosi?
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Torbiele nerki: prosta i korowa - przyczyny, objawy, leczenie
Nerka z torbielem
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Próbki moczu
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Co to jest dializa nerek i na czym polega?
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!