Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?

Zarówno kobiety jak i mężczyźni borykający się z nietrzymaniem moczu powinni wiedzieć jak ćwiczyć mięśnie Kegla, bo właśnie one odpowiadają za prawidłowe działanie m.in. pęcherza moczowego. Jeśli mięśnie dna miednicy są wystarczająco silne, nie dochodzi do krępującego popuszczania moczu.
Problem z nietrzymaniem moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Za nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowane oddawanie moczu odpowiadają między innymi takie czynniki jak przebyte operacje i zabiegi, w tym urologiczne i ginekologiczne. Częstą przyczyną popuszczania moczu jest poród naturalny, zwłaszcza długotrwały, w dodatku dziecka o dużej masie urodzeniowej, a także wiele przebytych porodów, połóg oraz ciąża.

Problem z trzymaniem moczu może być także spowodowany otyłością, brakiem ruchu, przyjmowaniem niektórych leków, czy często nawracającymi zakażeniami pęcherza moczowego. Co więcej posikiwanie może być też skutkiem ciężkiej pracy fizycznej.

Reklama

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla?

Ćwiczenie mięśni Kegla to jedno z pierwszych zaleceń lekarskich oraz metod leczniczych, szczególnie kiedy problem dotyczy lekkiego i średniego stopnia popuszczania uryny.

Mięśnie dna miednicy są inaczej określane jako mięśnie Kegla. Znajdują się one między kością guziczną a łonową, przypominają wyglądem trójwarstwowy diament, rozciągający się między dwoma wspomnianymi kośćmi a ujściem pochwy u kobiety, bądź nasadą prącia u mężczyzny, dalej – cewką moczową i odbytnicą oraz okalający narządy znajdujące się w miednicy.

To właśnie mięśnie dna miednicy czuwają nad wstrzymywaniem strumienia moczu. Poza tym harmonizują pracę jelit, a także odpowiadają za szczelność pęcherza moczowego.

Reklama

Ćwiczenia na mięśnie Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla zostały opracowane przez amerykańskiego ginekologa, Arnolda Kegla (stąd nazwa tych ćwiczeń), który w latach 50-tych ubiegłego wieku zaprezentował światu zestaw ćwiczeń opracowanych głównie dla kobiet dręczonych nietrzymaniem moczu. Oczywiście polecane ćwiczenia świetnie nadają się również dla mężczyzn, którzy cierpią na ten problem, a także dla pozostałych osób, które profilaktycznie podchodzą do tego tematu.

Aby upewnić się czy rzeczywiście ćwiczone są mięśnie dna miednicy, warto zanim przystąpi się do treningu, palpacyjnie wyczuć je przykładając jedną dłoń do strefy będącej tuż nad kością łonową u kobiet lub genitaliami u mężczyzn, a drugą – centralnie pod kością ogonową. Potem należy udać wstrzymywanie strumienia moczu – pulsowanie, które będzie odczuwalne pod palcami to właśnie praca mięśni Kegla.

Reklama

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Kiedy już wiadomo co to są mięśnie dna miednicy i gdzie są zlokalizowane, należy dowiedzieć się jak ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu są proste, nie wymagają żadnego wkładu finansowego i nie zajmują dużo czasu.

Jedna z najprostszych wersji treningu wzmacniającego mięśnie Kegla to naprzemienne zaciskanie mięśni krocza i odbytu bez uruchamiania mięśni brzucha, pośladków oraz ud i uwalnianie od napięcia mięśniowego. Na początek można uruchamiać mięśnie dna miednicy na około 5 sekund i przez taki sam czas pozostawiać je bez napinania. Ćwiczenie warto powtarzać w seriach (np. 5 sekund spięcia na 5 sekund rozluźnienia 5-7 razy) kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia. Z czasem można zwiększać ilość powtórzeń wykonywanych podczas jednorazowego treningu lub wydłużać ilość napięć mięśni Kegla.

Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wyglądają tak samo jak u kobiet. Wyżej napisano co należy napinać, a technika wykonywania ćwiczeń jest identyczna. Trening można wykonywać w dowolnej pozycji: leżąc, siedząc, podczas prasowania, czy prowadzenia auta, itp.

Reklama

Kulki do ćwiczeń mięśni Kegla

Znane są także kulki do ćwiczeń mięśni Kegla, które stymulują wzmacnianie mięśni pochwy. Takie kule mogą być także zastąpione przez ciężarki w kształcie wałków, czy stożków. Tzw. kulki gejszy powinny być wykonane z antyalergicznego tworzywa aby nie powodowały podrażnień oraz infekcji.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla kulkami? Należy je umieścić po kolei jedną po drugiej w pochwie nie dopuszczając do wydostania się kul poza strefę intymną. Najlepiej wcześniej skorzystać z toalety i przyjąć pozycję jak do umieszczania w pochwie tamponów: np. kiedy jedna noga jest ustawiona wyżej, dzięki czemu łatwiej wsunąć kule do środka. Tak założone kule można nosić kilka godzin w ciągu dnia.

Kule wyciąga się spokojnie wysuwając sznureczek, do którego są one przymocowane. Na noc zawsze trzeba usunąć kule z pochwy. Za każdym razem kiedy korzysta się z toalety również należy się pozbyć kul.

Kule po każdym użyciu należy dokładnie umyć i wyparzyć. Nie powinno się korzystać z kul w czasie trwania menstruacji, czy podczas infekcji układu moczowego.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ moczowy
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z moczem do badania ph
Co to jest dializa nerek i na czym polega?
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Próbki moczu
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu poniżej i powyżej normy - ile wynosi?
Nerka z torbielem
Torbiele nerki: prosta i korowa - przyczyny, objawy, leczenie
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!