Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Seks po 60-tce w Polsce - czy zawsze potrzebne są leki na potencję?

Czy po sześćdziesiątce wypada studiować pozycje w łóżku? A dlaczego nie? Niestety, polscy 60-latkowie, w odróżnieniu od na przykład skandynawskich rówieśników, zostali wtłoczeni w stereotyp aseksualizmu, sprowadzający ich do społecznej roli babci, dziadka, pacjenta i kuracjusza. Co zrobić, by mimo tego seks po 60-tce wciąż przynosił wiele radości, nie przekraczając przy tym możliwości fizycznych? Istotne są między innymi pozycje w łóżku. Czasem pomocna jest też dieta i leki na potencję.
Seks wśród seniorów po 60. roku życia
Źródło: 123RF
W skrócie
  • W Polsce uważa się, że seks wśród osób starszych nie istnieje, a jeśli istnieje, nie nalezy o tym mówić. Stereotypy mogą być bolesne dla osób, które wciąż są i chcą być aktywne seksualnie.
  • Mimo faktycznych utrudnień, jak np. gorsza kondycja, osoby po 60-tce wciąż mogą cieszyć się seksem. Konieczne jest tylko dostosowanie życia seksualnego do swoich możliwości.
  • Oczywiście z wiekiem spada libido, jednak można temu zapobiec. Czy to w sposób naturalny, czy lekami. Jeśli chce się uprawiać seks, nie należy rezygnować przez problemy, z którymi można sobie poradzić.
SPRAWDŹ TEŻ: Orgazm po 60-tce - jak go osiągnąć?
Spis treści

Reklama

Seks po 60-tce w Polsce

Seks po 60-tce? Oficjalnie w Polsce nie występuje. To oczywiście daleko idące uproszczenie, nie mniej seks po 60-tce pozostaje jednym z wiodących tematów tabu nad Wisłą. Z wielu powodów.

W jednej z dużych gazet regionalnych padło niegdyś sformułowanie „55-letnia staruszka”. Dla piszącej te słowa redaktor (lat 31) kobieta w wieku 55 lat była już staruszką... To doskonała ilustracja tego, jak postrzegane są osoby 55+, 60+, nie mówiąc już o starszych.

Powód drugi – z niewiadomych przyczyn w Polsce osobom starszym (na przykład „staruszkom 55+”) odbiera się wiele praw, w tym prawo do szczęścia, przyjemności, rozkoszy, miłości, bliskości.

Osoby w tym wieku obsadzane są w społecznych rolach babci i dziadka, emeryta, rencisty, pacjenta przychodni lub szpitala, samotnej staruszki w oknie, tudzież bywalczyni parkowej ławki.

A gdy okazuje się, że rola kuracjusza sanatorium w mniejszym stopniu wiąże się z kąpielami w solankach, a w większym z bogatym życiem seksualnym, od razu stanowi to materiał na świetny reportaż prasowy, który wielu czytających (zwłaszcza młodszych) odbierze z mieszanką zaciekawienia, rozbawiania, zażenowania.

Jednym słowem – sensacja. Seks po 60-tce? Jaki seks po 60-tce. Babcia? Dziadek? Oni mieliby to robić? Niestety - polska kultura przesiąknięta jest przez stereotyp aseksualizmu osób po 50. czy 60. roku życia i mimo zauważalnych zmian w obyczajowości, wiele jeszcze w tej materii musi się zmienić.

Powód trzeci – faktycznie Polki i Polacy nie raz o życiu seksualnym zapominają na długo przed sześćdziesiątką. I z racji wspomnianych stereotypów, i  dlatego, że tak zostali wychowani, i dlatego, że czasu nie było, gdy dzieci rosły, i dlatego że sił i zdrowia nie starcza.

Niezwykle istotne bowiem jest, jeśli chodzi o seks po sześćdziesiątce, że Polacy są społeczeństwem generalnie bardziej schorowanym niż społeczeństwa zachodnie. W Polsce dużo niższa niż na Zachodzie jest średnia długość życia. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Ma to implikacje dwojakiego rodzaju.

Po pierwsze, w Polsce mężczyzna sześćdziesięcioletni statystycznie faktycznie nie jest już daleko od kresu życia, a w każdym razie – znacznie bliżej, niż jego równolatek z Zachodu.

Po drugie, między średnią długością życia mężczyzn i kobiet w Polsce jest przepaść. Podczas gdy na Zachodzie jest to około 1-3 lat, w Polsce średnio 7-8 lat. To oznacza, że na starość większość Polek przeżywa dramat wieloletniego wdowieństwa. W ich przypadku seks w starszym wieku nie istnieje, bo po prostu nie mają go z kim uprawiać.

Reklama

Seks po 60-tce w Europie

Sylvio Berlusconi, wieloletni premier Włoch, ma 82 lata. Gdy świat pasjonował się jego wyuzdanym życiem seksualnym, był już po siedemdziesiątce. O ile Włochami wstrząsnęły historie kobiet będących przedmiotem (bo tak to trzeba nazwać) pożądania jurnego polityka, o tyle na mało kim zrobiło wrażenie, że mężczyzna w jego wieku wciąż robi „te rzeczy”.

Seks w starszym wieku w przypadku włoskiego premiera byłby rzeczą zupełnie naturalną, gdyby nie całość okoliczności słynnej i bulwersującej afery bunga bunga.

Z jeszcze większą swobodą do seksu po sześćdziesiątce podchodzą Skandynawowie. Jak wspominał w wywiadzie jeden z polskich seksuologów, w otwartych społeczeństwach skandynawskich seks po 60-tce nie jest w żaden sposób tematem tabu.

Do tego stopnia, że przez Norwegię ponad 20 lat temu przetoczyła się rzeczowa i zupełnie dla Norwegów naturalna dyskusja na temat tego, w jaki sposób zaspokajać potrzeby seksualne pensjonariuszy domów starców… Łatwo sobie wyobrazić, że w Polsce podobna dyskusja o seksie po 60-tce w ogóle nie miałaby prawa zaistnieć na szerszą skalę.

Warto uprawiać seks po 60-tce

Ale to co, że się o tym nie mówi. Uprawiać seks po 60-tce naprawdę warto, o czym doskonale wiedzą Ci, którzy to robią. Seks po sześćdziesiątce jest znakomity choćby ze względu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Seks w starszym wieku pełni ważną rolę, jeśli chodzi o profilaktykę nowotworów jąder u mężczyzn i piersi u kobiet.

Seks po 60-tce może być wspaniałym „ćwiczeniem” pozwalającym zachować sprawność ruchową starzejącego się organizmu, wpływając na kondycję, wydolność, układ sercowo-naczyniowy.

Seks po 60-tce to jednak przede wszystkim potężna dawka dobrych emocji niezbędnych w walce z depresją, apatią, mechanizmami wycofywania się z życia emocjonalnego, towarzyskiego, społecznego.

Reklama

Ograniczenia seksu po 60-tce

Oczywiście – nie jest łatwo. Tak jak powiedzieliśmy – seks po 60-tce zderza się z falą stereotypów i wzorców kulturowych, które hamują popędy – bo nie wypada, bo ludzie w naszym wieku tego nie robią. Oczywiście to się zmienia, czego najlepszym dowodem jest aktywność osób po 60-tce na portalach randkowych, czy na wspomnianych turnusach sanatoryjnych.

Nie mniej  - w wielu przypadkach na seks po 60-tce nie starcza już sił i potencji. Winny temu jest  ogólny stan zdrowia, w tym rozwój chorób takich jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, nowotwory.

Winne temu są oczywiście również andropauza i menopauza, aczkolwiek należy postawić w tym miejscu tamę stereotypom, jakoby procesy te zamykały drogę do sypialni. Owszem, w przypadku menopauzy kobieta traci zdolność do rozrodu, ale przecież nie do współżycia, odczuwania bliskości, pożądania i rozkoszy.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Mężczyzna w toku andropauzy nie traci z dnia na dzień możliwości rozrodczych, co najwyżej ulegają one stopniowemu osłabieniu. Nie traci również zdolności do erekcji, aczkolwiek z biegiem lat może ona być coraz słabsza ze względu na systematyczny spadek hormonów płciowych takich jak testosteron, a także rozwój chorób osłabiających potencję.

Co zrobić, by mimo tego seks po 60-tce wciąż przynosił wiele radości, nie przekraczając przy tym możliwości fizycznych? Istotne są między pozycje w łóżku – wygodne, nie forsowne, zapewniające bliskość, a więc to, co najbardziej cenią sobie dojrzali kochankowie.

Reklama

Pozycje w łóżku dla słabych kondycyjnie

Seks po 60-tce z oczywistych powodów bywa bardziej wyczerpujący, niż igraszki w młodzieńczym wieku. Wpływ na to mają ogólna kondycja, wydolność serca i płuc, ciśnienie tętnicze i wiele innych.  Dlatego warto zadbać o odpowiednie pozycje w łóżku, które pozwolą nie opaść z sił na samym początku zbliżenia i dłużej cieszyć się bliskością.

Dobierając pod tym kątem pozycje w łóżku wiele zależy od indywidualnych preferencji i doświadczenia partnerów (a to z racji wieku zazwyczaj jest bardzo duże). Jeśli ktoś mimo tego ma problemy z dostosowaniem pozycji w łóżku do możliwości fizycznych, podpowiedzieć możemy, że do najmniej forsownych należy pozycjana łyżeczkę”.

Polega ona na tym, że mężczyzna wchodzi w kobietę od tyłu, oboje leżą na boku, ściśle do siebie przylegając. Pozycja na łyżeczkę jest nie tylko mało męcząca, ale też zapewniająca dużą bliskość, zapewne więc dlatego uchodzi za jedną z ulubionych pozycji i w Polsce i na całym świecie.

Niezbyt forsowna jest też pozycja odwrotna do łyżeczki – partnerzy zwróceni są do siebie twarzami, ale również leżą na boku. Aby ułatwić zbliżenie – kobieta unosi jedną nogę i oplata nią mężczyznę.

Reklama

Pozycje w łóżku dla puszystych

Innym technicznym ograniczeniem, jeśli chodzi o seks po 60-tce bywa otyłość. Oczywiście otyłość nie jest ściśle skorelowana z wiekiem, jednak statystycznie odsetek osób puszystych rośnie w kolejnych kategoriach wiekowych.

Czy to wskutek zmian hormonalnych, czy w efekcie kumulacji efektów wieloletnich złych nawyków żywieniowych, czy też coraz bardziej siedzącego (leżącego) trybu życia. Tak czy inaczej, warto wiedzieć, które pozycje w łóżku ułatwią komfort współżycia.

Wymienić wśród nich można pozycję na odwróconego jeźdźca, najlepiej gdy nogi leżącego na łóżku mężczyzny opierają się o podłogę. Jeżeli chodzi o pozycje w łóżku dla puszystych, korzystny będzie też układ taki, gdy partnerka leży na plecach z nogami uniesionymi ku górze, opierającymi się na ramionach klęczącego partnera.

Wygodną dla puszystych pozycją w łóżku jest pozycja na pieska, w której kobieta klęczy opierając się łokciach i przedramionach, ma ona jednak tę wadę, że potrafi być męcząca dla mężczyzny, co ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o seks po 60-tce.

Reklama

Leki na potencję

Jeśli chodzi o seks po 60-tce, częstą przeszkodą stają się też problemy z erekcją. Po 60-tce statystycznie są one znacznie częstsze, niż w młodszym wieku (aczkolwiek nie ulegajmy w tej materii szkodliwym stereotypom – na problemy z erekcją coraz częściej uskarżają się nawet 20-latkowie).

Na zaburzenia erekcji w tym wieku wpływ ma przede wszystkim spadek poziomu testosteronu, a także zmiany naczyniowe, w tym niedrożność czy uszkodzenia naczyń krwionośnych doprowadzających krew do penisa.

Istotny jest też, jak już powiedzieliśmy, rozwój wielu chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek i wątroby, nadciśnienie. W wielu przypadkach problemy z erekcją wywołują przyjmowane leki. Natomiast na problemy z erekcją po 60-tce stosunkowo rzadziej wpływają problemy emocjonalne – to domena młodych mężczyzn.

Mając zaburzenia erekcji nie trzeba nad tym przechodzić do porządku dziennego tylko dlatego, że ma się już 60 lat. Na problemy z erekcją są sposoby - jeśli nie trwałe, to doraźne. Do tych pierwszych należy choćby dieta (mniej cukrów prostych, tłuszczy nasyconych, alkoholu i papierosów, więcej ryb, owoców morza, orzechów). Do drugich - leki na potencję.

Współczesne leki na potencję nie są afrodyzjakami. Nie zwiększają ochoty na seks – po sześćdziesiątce, ani po dwudziestce. Leki na potencję – mówiąc skrótowo, zwiększają przepływ żylny, pozwalając na sprawne napełnienie ciał jamistych członka krwią, co wywołuje wzwód. Fakt – nieco to mechaniczne.

Ale jeśli dzięki temu seks po 60-tce ma być pięknym i wartościowym przeżyciem – naprawdę warto.

Czytaj również

Bibliografia

  • Brzezińska A. (2000), Społeczna psychologia rozwoju, Warszawa 2000.
  • Cichocka, M. (2004). Starość i seks, w: M. Beisert (red.). Seksualność w cyklu życia człowieka, Zakład Wydawniczy K. Domke, Poznań.
  • Felsten I. (1970), Gerontoseksuologia, PWN, Warszawa.
  • Izdebski, Z., Ostrowska, A. (2004). Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków, MUZA SA, Warszawa.
  • Leiblum, S., Segraves, R. (2005). Terapia seksualna osób w podeszłym wieku, w: S. Leiblum, R. Rosen (red.) Terapia zaburzeń seksualnych, GWP, Gdańsk.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Podobne artykuły
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Bolesny pierwszy raz
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!