Szampon na porost włosów dla mężczyzn i dla kobiet. Opinie

Łysienie to powszechny problem wśród mężczyzn. Z utratą włosów zmaga się nawet 35 procent Polaków. Problem wypadania włosów dotyka także kobiety. Niektóre panie cierpią na łysienie typu męskiego. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po szampon na porost włosów, a kiedy konieczne jest leczenie farmakologiczne.
Kobieta używa szamponu na porost włosów
Źródło:123RF

Spis treści

Szampon na porost włosów 

Widząc pierwsze oznaki łysienia, najczęściej sięgamy po szampon na porost włosów. Po pierwsze warto udać się do lekarza, który określi przyczynę wypadania włosów oraz wdroży odpowiednie leczenie. Może się bowiem okazać, że pacjent choruje na łysienie plackowate i konieczne będzie rozpoczęcie terapii immunosupresyjnej. Jeśli okaże się, że przyczyną wypadania włosów są hormony, lekarz prawdopodobnie przepisze środki farmakologiczne, a dodatkowo może skierować pacjenta na mezoterapię czy inny zabieg. 

Pomoże także dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy i włosów, w tym także szampon na porost włosów. Warto pamiętać, że bez względu na przyczynę wypadania włosów, pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna, aczkolwiek w wielu przypadkach nie będzie wystarczająca. 

Szampon na porost włosów dla mężczyzn

Wypadanie włosów to powszechny problem wśród mężczyzn. Z badań wynika, że z łysieniem boryka się nawet 35 procent panów na różnych etapach życia. Włosy zaczynają gubić już chłopcy w okresie dojrzewania. 

Jaki szampon na porost włosów dla mężczyzn będzie odpowiedni? Przede wszystkim taki, który nie obciąży pasm oraz dotleni cebulki. Wybór odpowiedniego szamponu na porost włosów powinien być uzależniony od stopnia łysienia. Panowie, którzy dostrzegli pierwsze jego oznaki, wystarczy, że sięgną po naturalne preparaty zawierające pokrzywę, skrzyp polny czy czarną rzepę. Jeśli natomiast łysienie jest bardziej zaawansowane, naturalne szampony nie pomogą. Jedynym ratunkiem będzie szampon zawierający minoksydyl lub kopexil (inaczej aminexil). Minoksydyl poprawia mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu stymuluje włosy do wzrostu. Kopexil z kolei wzmacnia włosy i wpływa na metabolizm mieszków włosowych. 

Dobry szampon na porost włosów dla kobiet

Wypadanie włosów to nie tylko męski problem. Kobiety także cierpią z powodu łysienia, aczkolwiek nie jest to problem na tak dużą skalę i zwykle jest spowodowany innymi czynnikami. Panowie najczęściej tracą włosy z powodu zaburzeń hormonalnych, a panie przez zbyt inwazyjne zabiegi stylizacyjne. Ponadto kobiety łysieją inaczej – bardzo rzadko mają zakola. Najczęściej włosy wypadają im równomiernie na całej głowie. Wyjątek stanowią kobiety z łysieniem androgenowym. Z tego powodu panie powinny wybierać inne środki do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Dobry szampon na porost włosów dla kobiet nie powinien mieć w składzie minoksydylu lub aminexilu, gdyż będą one zbyt silne. Zamiast nich powinien zawierać naturalne składniki – m.in. pokrzywę, skrzyp polny, czarną rzepę lub olejki – zwłaszcza rycynowy lub łopianowy. Warto także poszukać szamponu, które będzie zawierał biotynę. 

Szampon na porost włosów po chemioterapii

Niespełna 70 procent pacjentów poddanych chemioterapii traci włosy. Ten skutek uboczny leczenia onkologicznego jest szczególnie dotkliwy dla kobiet. Prawie połowa pań po chemioterapii przyznaje, że jednym z najbardziej uciążliwych aspektów leczenia jest utrata włosów. Zwykle w ciągu kilku miesięcy po zakończonej terapii włosy zaczynają odrastać, jednak wiele kobiet chce ten proces przyspieszyć. Na rynku dostępne są specjalne szampony na porost włosówpo chemioterapii. Warto wybrać taki specjalistyczny preparat zamiast zwykłego szamponu, gdyż nie będzie on podrażniał skóry głowy. Skóra głowy po leczeniu onkologicznych jest bowiem bardziej podatna na uszkodzenia. Z tego też powodu osobom po chemioterapii zaleca się, by przed wyjściem z domu w słoneczny dzień zakładały chustkę na głowę, żeby uniknąć oparzenia słonecznego. 

Szampon na porost włosów – opinie

Opinie na temat szamponów na porost włosów są mocno podzielone. Jeden preparat znajduje zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Należy pamiętać, że ten sam szampon może u dwóch osób dać zupełnie inne efekty. Pamiętajmy, że powodem utraty włosów może być choroba, a w takiej sytuacji nie wystarczy nam szampon na porost włosów – wówczas konieczne będzie wykonanie badań diagnostycznym oraz wyeliminowanie przyczyny łysienia.

Bibliografia

  • Markowska J., Mądry R., Terapie wspomagające w nowotworach złośliwych, Wrocław 2011.
  • Kazimierczak M., Bielecka-Grzela S., Klimowicz A., Łysienie androgenowe u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008, 54, 126-129.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!