} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Szampon na porost włosów dla mężczyzn i dla kobiet. Opinie

Łysienie to powszechny problem wśród mężczyzn. Z utratą włosów zmaga się nawet 35 procent Polaków. Problem wypadania włosów dotyka także kobiety. Niektóre panie cierpią na łysienie typu męskiego. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po szampon na porost włosów, a kiedy konieczne jest leczenie farmakologiczne.
Kobieta używa szamponu na porost włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Szampon na porost włosów 

Widząc pierwsze oznaki łysienia, najczęściej sięgamy po szampon na porost włosów. Po pierwsze warto udać się do lekarza, który określi przyczynę wypadania włosów oraz wdroży odpowiednie leczenie. Może się bowiem okazać, że pacjent choruje na łysienie plackowate i konieczne będzie rozpoczęcie terapii immunosupresyjnej.

Jeśli okaże się, że przyczyną wypadania włosów są hormony, lekarz prawdopodobnie przepisze środki farmakologiczne, a dodatkowo może skierować pacjenta na mezoterapię czy inny zabieg. 

Pomoże także dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy i włosów, w tym także szampon na porost włosów. Warto pamiętać, że bez względu na przyczynę wypadania włosów, pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna, aczkolwiek w wielu przypadkach nie będzie wystarczająca. 

                          suplement diety
Merz Spezial Dragees
Drażetki Merz Spezial to suplement diety na włosy, skórę i paznokcie. Zawarte w nim witaminy i minerały zostały starannie wyselekcjonowane, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach, wspomagając tym samym naturalne procesy biologiczne. Dzięki temu Merz Spezial Dragees w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Kliknij tutaj
REKLAMA

Szampon na porost włosów dla mężczyzn

Wypadanie włosów to powszechny problem wśród mężczyzn. Z badań wynika, że z łysieniem boryka się nawet 35 procent panów na różnych etapach życia. Włosy zaczynają gubić już chłopcy w okresie dojrzewania. 

Jaki szampon na porost włosów dla mężczyzn będzie odpowiedni? Przede wszystkim taki, który nie obciąży pasm oraz dotleni cebulki. Wybór odpowiedniego szamponu na porost włosów powinien być uzależniony od stopnia łysienia.

Panowie, którzy dostrzegli pierwsze jego oznaki, wystarczy, że sięgną po naturalne preparaty zawierające pokrzywę, skrzyp polny czy czarną rzepę. Jeśli natomiast łysienie jest bardziej zaawansowane, naturalne szampony nie pomogą.

Jedynym ratunkiem będzie szampon zawierający minoksydyl lub kopexil (inaczej aminexil). Minoksydyl poprawia mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu stymuluje włosy do wzrostu. Kopexil z kolei wzmacnia włosy i wpływa na metabolizm mieszków włosowych. 

Dobry szampon na porost włosów dla kobiet

Wypadanie włosów to nie tylko męski problem. Kobiety także cierpią z powodu łysienia, aczkolwiek nie jest to problem na tak dużą skalę i zwykle jest spowodowany innymi czynnikami. Panowie najczęściej tracą włosy z powodu zaburzeń hormonalnych, a panie przez zbyt inwazyjne zabiegi stylizacyjne.

Ponadto kobiety łysieją inaczej – bardzo rzadko mają zakola. Najczęściej włosy wypadają im równomiernie na całej głowie. Wyjątek stanowią kobiety z łysieniem androgenowym. Z tego powodu panie powinny wybierać inne środki do pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Dobry szampon na porost włosów dla kobiet nie powinien mieć w składzie minoksydylu lub aminexilu, gdyż będą one zbyt silne. Zamiast nich powinien zawierać naturalne składniki – m.in. pokrzywę, skrzyp polny, czarną rzepę lub olejki – zwłaszcza rycynowy lub łopianowy. Warto także poszukać szamponu, które będzie zawierał biotynę. 

Reklama

Szampon na porost włosów po chemioterapii

Niespełna 70 procent pacjentów poddanych chemioterapii traci włosy. Ten skutek uboczny leczenia onkologicznego jest szczególnie dotkliwy dla kobiet. Prawie połowa pań po chemioterapii przyznaje, że jednym z najbardziej uciążliwych aspektów leczenia jest utrata włosów.

Zwykle w ciągu kilku miesięcy po zakończonej terapii włosy zaczynają odrastać, jednak wiele kobiet chce ten proces przyspieszyć. Na rynku dostępne są specjalne szampony na porost włosówpo chemioterapii.

Warto wybrać taki specjalistyczny preparat zamiast zwykłego szamponu, gdyż nie będzie on podrażniał skóry głowy. Skóra głowy po leczeniu onkologicznych jest bowiem bardziej podatna na uszkodzenia. Z tego też powodu osobom po chemioterapii zaleca się, by przed wyjściem z domu w słoneczny dzień zakładały chustkę na głowę, żeby uniknąć oparzenia słonecznego. 

Reklama

Szampon na porost włosów – opinie

Opinie na temat szamponów na porost włosów są mocno podzielone. Jeden preparat znajduje zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Należy pamiętać, że ten sam szampon może u dwóch osób dać zupełnie inne efekty.

Pamiętajmy, że powodem utraty włosów może być choroba, a w takiej sytuacji nie wystarczy nam szampon na porost włosów – wówczas konieczne będzie wykonanie badań diagnostycznym oraz wyeliminowanie przyczyny łysienia.

Bibliografia

  • Markowska J., Mądry R., Terapie wspomagające w nowotworach złośliwych, Wrocław 2011.
  • Kazimierczak M., Bielecka-Grzela S., Klimowicz A., Łysienie androgenowe u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008, 54, 126-129.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Gencjana na włosy – jak używać? Jak wpływa na organizm?
Gencjana
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Kobieta stosuje emolienty na włosy
Emolienty na włosy - działanie. Jakie mają właściwości?
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty i opinie
Kobieta o pięknych włosach
Budowa włosa - z czego się składa, czym się charakteryzuje i jakie ma funkcje?
Fryzjer farbuje włosy henną
Czy farbowanie włosów henną jest bezpieczne?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!