Szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów i siwieniu

Jaki szampon dla mężczyzn wybrać? Przeciw wypadaniu włosów, na siwienie, na przetłuszczanie się? Nawet najlepszy szampon dla mężczyzn nie zatrzyma agresywnego łysienia androgenowego, ale w wielu innych przypadkach współczesna kosmetologia potrafi skutecznie pomóc w rozwiązaniu najbardziej typowych i dojmujących męskich problemów. W jaki sposób?
Mężczyzna myje włosy szamponem
Źródło:123RF

Spis treści

Szampon dla mężczyzn

Czyste, zadbane, mocne, lśniące i przede wszystkim zdrowe – o takich włosach marzą nie tylko kobiety, ale też większość mężczyzn. Choć są tzw. przypadki beznadziejne (silne łysienie androgenowe), bardzo często zamierzony efekt osiągnąć można poprzez właściwą pielęgnację z użyciem szamponów i odżywek. Szampon dla mężczyznpowinien precyzyjnie odpowiadać potrzebom włosów. Innego rodzaju kosmetyki stosuje się bowiem do włosów suchych i przetłuszczających, cienkich i grubych, mocnych i słabych. Istnieje cała gama szamponów mających na celu rozwiązanie konkretnych problemów z pogranicza estetyki i medycyny, jak wypadanie włosów, łojotok, łupież. Są też kosmetyki pozwalające zredukować ilość siwych włosów na głowie. Które wybrać, czym się kierować? Zacznijmy od szamponu na wypadanie włosów, jako że jest to problem, z którym na różnych etapach życia, w mniejszym lub większym stopniu mierzy się nawet do 80 procent mężczyzn.

Naturalny szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów

Szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów dobieramy w zależności od charakteru łysienia, a także stopnia jego zaawansowania. W bardzo wczesnych stadiach stosować można szampony na bazie substancji mineralnych (głównie cynku i krzemu) oraz witamin A, B, E, PP. 

Ich źródłem najczęściej są naturalne wyciągi z takich roślin, jak:

 • skrzyp polny,
 • czarna rzepa,
 • łopian,
 • kozieradka,
 • pokrzywa,
 • cebula.

Wzmacniają one cebulki włosowe, poprawiają mikrokrążenie skóry głowy, regulują pracę gruczołów łojowych. Oczywiście, nie są to leki, dlatego skuteczność ich działania jest co najwyżej umiarkowana. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym lub plackowym. Co robić w takiej sytuacji?

Leczniczy szampon dla mężczyzn na wypadanie włosów

Leczniczy szampon dla mężczyzn na wypadanie włosów, stosowany w sytuacji, gdy łysienie staje się poważnym problemem, opierać może swoje działanie na jednej z dwóch substancji:

 • minoksydyl – pochodna pirymidyny, zwiększająca przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry, czego efektem jest poprawa mikrokrążenia i stymulacja mieszków włosowych do szybszego wzrostu. Jest to dobry szampon dla mężczyzn, pod warunkiem, że jest stosowany w sposób ciągły. Rezultaty są bowiem widoczne dopiero po kilku tygodniach, natomiast po zaprzestaniu kuracji pacjent cierpiący na łysienie androgenowe znów może zacząć łysieć. Dodatkowym problemem jest możliwość silnego podrażnienia skóry głowy przez tego typu preparaty,
 • kopexil (aminexil) – także pochodna pirymidyny, lecz o innym nieco wzorze chemicznym. Poprawia metabolizm mieszków włosowych i zwiększa ich „przeżywalność”. Jest to efekt zahamowania procesu sztywnienia kolagenu wokół cebulek, co poprawia ich zakorzenienie w skórze głowy. 

Szampon dla mężczyzn na siwe włosy

Siwienie włosów to naturalny proces związany z utratą pigmentu, postępujący wraz z wiekiem. W cyklu życia doświadcza go niemal każdy i to bynajmniej nie na starość. Pierwsze siwe włosy w większości przypadków pojawiają się przed czterdziestym rokiem życia, a z każdym następnym jest ich coraz więcej. O ile kobiety w takich sytuacjach najczęściej sięgają po koloryzację, o tyle mężczyźni zazwyczaj pokornie rzucają ręcznik w geście poddania się. Ale i to się zmienia. 

Szampon dla mężczyzn na siwe włosy nie jest rozwiązaniem zapewniającym stuprocentową skuteczność, nie mniej tego typu kosmetyki pozwalają znacznie spowolnić proces siwienia, tudzież zamaskować znaczną część szaro-białych prześwitów. Popularne szampony na siwienie zawierają wyciągi roślinne, w składzie których znajdują się tak zwane fitopigmenty, cząsteczki powodujące stopniowe przyciemnianie się włosów. Należy jednak mieć świadomość, że kosmetyki te nie są ani farbą do włosów (nie działają więc błyskawicznie i z całkowitym pokryciem) ani nie przywracają naturalnej pigmentacji (efekt w dużej mierze utrzymuje się więc jedynie w czasie stosowania szamponu). 

Szampon dla mężczyzn do włosów przetłuszczających się

Innym problemem, z którym zmagają się miliony mężczyzn, jest nadmierne przetłuszczanie się włosów, które jest jedną z przyczyn łysienia. Włosy z tego typu skłonnością wyglądają nieestetycznie oraz mają nieprzyjemny zapach już kilka godzin po umyciu. Jednak bez uporania się ze źródłem problemu, kolejne wizyty w łazience nie przynoszą trwałego efektu, co więcej – im częściej włosy są myte, tym szybciej się przetłuszczają. W takiej sytuacji należy skorzystać z leczenia farmakologicznego lub tego, co oferuje współczesna kosmetologia. A oferuje dużo, także panom. 

Szampon dla mężczyzn do włosów przetłuszczających się powoduje (a przynajmniej powodować powinien) hamowanie procesu wytwarzania łoju przez gruczoły znajdujące się na skórze głowy. Środki tego typu stosować można nie tylko przypadku łojotoku, ale też związanego z nim łupieżu. Przez rozpoczęciem kuracji, warto jest skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem – nadmierne wydzielanie łoju jest bowiem problemem zdrowotnym, a nie tylko estetycznym. 

Profesjonalne szampony przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe działają w oparciu o takie substancje, jak:

 • kwas salicylowy,
 • ketokonazol, pirytionian cynku, pirokton olaminy,
 • alantoina i gliceryna,
 • wyciąg z aloesu oraz innych roślin leczniczych.

Szampon dla mężczyzn do włosów przetłuszczających się nie tylko hamuje aktywność gruczołów, ale też pomaga złuszczać zrogowaciały naskórek, działa przeciwgrzybiczo, ochronnie, kojąco i nawilżająco. 

Bibliografia

 • Andrzej Szmurło, Łupież – zaburzenie skóry głowy, http://aesthetica.com.pl
 • Jaki szampon na siwe włosy dla mężczyzn wybrać? Szampony na siwienie, https://siwe-wlosy.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!