NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Terapia hormonalna w menopauzie (HTZ) - na czym polega?

Terapia hormonalna służy najczęściej łagodzeniu objawów menopauzy. Na czym ona polega? Z jakim ryzykiem się wiąże? I kogo nie należy poddawać leczeniu hormonalnemu?
Kobieta trzyma się za głowę
Źródło: 123RF
Spis treści

Skuteczna metoda

Terapia hormonalna, inaczej nazywana zastępczą (w skrócie HTZ) służy przede wszystkim kobietom między 45. a 55. rokiem życia rozpoczynającym menopauzę. Wiążą się z nią nieprzyjemne i często nieprzewidziane dla zdrowia skutki. Dlatego coraz częściej sięga się po terapię hormonalną, która łagodzi objawy menopauzy.

Objawy menopauzy

Naturalny proces przekwitania związany jest z wieloma nieprzyjemnymi dla zdrowia objawami, takimi jak: złe samopoczucie wynikające z nadmiernej potliwości ciała, występowanie duszności, kołatanie serca, szybsze męczenie się, problemy ze snem i koncentracją, bóle głowy, depresja. Do tego mogą pojawić się problemy ze stawami, osteoporoza i bóle pleców.

Na czym polega terapia hormonalna?

By załagodzić skutki przekwitania, stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na podawaniu odpowiedniej dawki hormonów, których organizm sam już nie wytwarza – głównie estrogenu w połączeniu z  progesteronem. W ten sposób hamuje się niekorzystne zmiany w organizmie i dostarcza hormony potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Korzyści wynikające z terapii

Hormonalną terapię zastępczą przyjmować można w kilku wariantach – w postaci tabletek, zastrzyków domięśniowych, implantów podskórnych, kremów lub globulek dopochwowych. Stosowanie HTZ nie tylko łagodzi skutki menopauzy, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zakrzepicy żylnej, raka jelita grubego, choroby Alzheimera oraz osteoporozy.

HTZ nie dla każdej kobiety

Poddanie się hormonalnej terapii zastępczej wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Przeciwwskazania dotyczą kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka, niewydolność wątroby lub zakrzepicę żylną. Leczeniu hormonalnemu nie mogą też poddać się kobiety z mięśniakiem macicy, chorobą niedokrwienną serca oraz będące w ciąży.

Wizyta u ginekologa

Każda terapia hormonalna powinna zostać poprzedzona wywiadem lekarskim i dobrana indywidualnie do potrzeb pacjentki. Podczas wizyty u ginekologa zalecone zostaną między innymi USG piersi i cytologia, a z badań dodatkowych mierzenie poziomu cukru oraz cholesterolu, a także próby wątrobowe.

Można skorzystać też z konsultacji w przychodni online jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. Pomaga również w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji

Skutki niepożądane

Stosowanie leków hormonalnych może się wiązać z wieloma skutkami ubocznymi. Możliwe, że u pacjentki poddającej się terapii hormonalnej pojawią się problemy z cerą, nadmiarem wody w organizmie, tkliwość i ból piersi, wzdęcia lub suchość pochwy.

O problemach tego typu należy informować ginekologa. W trakcie terapii należy być pod stałym nadzorem specjalisty i co roku wykonywać obowiązkowe badania ginekologiczne. Zazwyczaj lekarze przepisują leki w tabletkach, które lepiej się przyswajają. Jeśli jednak istnieją problemy związane z wątrobą, lepiej zdecydować się na plastry.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?
Przeczytaj artykuł
Nietypowe objawy menopauzy - jak często występują?
Przeczytaj artykuł
Uderzenia gorąca - przyczyny. W nocy, na twarzy, w ciąży
Podobne artykuły
Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?
Nietypowe objawy menopauzy - jak często występują?
Uderzenia gorąca - przyczyny. W nocy, na twarzy, w ciąży
Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?
Orgazm po sześćdziesiątce

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama