Dla Ciebie, na zdrowie!

Termometr bezdotykowy. Jak wybrać dobry?

Termometry bezdotykowe wypierają przestarzałe, cieczowe. Obecnie są standardem w placówkach służy zdrowia i coraz częściej trafiają do domowych apteczek. Jakie są rodzaje warto kupić oraz jaki termometr elektroniczny bezdotykowy będzie najlepiej spełniał potrzeby?
Pirometr
Źródło:123RF
Spis treści

Termometr bezdotykowy, czyli pirometr 

Temperaturą nazywa się miarę stanu cieplnego danego ciała lub substancji. Do określenia temperatury stosuje się przyrządy nazywane termometrami lub pirometrami. Pomiar odbywa się metodą pośrednią. Polega na pomiarze innej wielkości fizycznej zależnej od temperatury – na przykład rozszerzalności cieplnej cieczy, zmiany objętości gazu czy siły elektromotorycznej. Ze względu na metodę pomiaru, termometry dzieli się  na:

  • stykowe, 
  • bezdotykowe nazywane pirometrami. 

W przypadku termometru czujnik pomiarowy dotyka ciała lub substancji w czasie pomiaru. Natomiast mierząc temperaturę pirometrem, ciało lub substancja nie styka się z czujnikiem pomiaru. Pomiar odbywa się na podstawie promieniowania cieplnego, które emituje każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego. 

Rodzaje termometrów bezdotykowych

Termometry bezdotykowe mierzą natężenie promieniowania cieplnego, wysyłanego przez dane ciało. Pirometry można podzielić na: 

  • termometry bezdotykowe radiacyjne– wykorzystują całkowite promieniowanie cieplne wysyłane przez ciało,
  • pirometry pasmowe (fotoelektryczne)– wykorzystują tylko niektóre pasma wysyłanego promieniowania cieplnego,
  • pirometry barwowe– monochromatyczne, dwubarwowe, trójbarwowe oraz wielobarwowe, które wykorzystują jedną (dwie, trzy lub więcej) określoną długość fal promieniowania.

Budowa i działanie termometru elektronicznego bezdotykowego

Większość dostępnych na rynku termometrów elektronicznych bezdotykowych składa się z:

  • systemu optycznego, 
  • detektora,
  • układu pomiarowego z wyświetlaczem. 

System optyczny skupia promieniowanie cieplne emitowane przez ciało. Następnie detektor przetwarza je na sygnał elektryczny, który z kolei jest przetwarzany przez układ pomiarowy, wskazujący temperaturę. Nowoczesne termometry elektroniczne na podczerwień umożliwiają detekcję ciepła podczerwieni emitowanego przez przepływ krwi tętniczej. Taki termometr wystarczy włączyć i wycelować w czoło (blisko tętnicy skroniowej), trzymając go w odległości około 5 centymetrów od twarzy. Po sekundzie wynik wyświetli się na ekranie ciekłokrystalicznym.

Jaki termometr bezdotykowy kupić? 

W życiu codziennym coraz częściej korzystamy z termometrów bezdotykowych na podczerwień do mierzenia ciepłoty ciała. Zastępują one termometry rtęciowe, niegdyś obecnie w prawie każdej domowej apteczce, a od 2009 roku wycofane ze sprzedaży ze względu na toksyczność rtęci. 

Te urządzenia są nie tylko bezpieczniejsze, ale także bardziej higieniczne i szybciej dokonują pomiaru. Najczęściej wykorzystuje się termometr bezdotykowy dla dzieci i niemowląt np. do mierzenia temperatury ciała czy wody, w której odbędzie się kąpiel maluszka.

Dostępne na rynku termometry bezdotykowe wyposażone są w marker laserowy oznaczający miejsce pomiaru oraz ciekłokrystaliczny wyświetlacz, który pokazuję wynik z dokładnością do 0,1 stopni Celsjusza. Ponadto sygnalizują dźwiękowo lub optycznie gorączkę oraz posiadają pamięć wewnętrzną, umożliwiającą zapisanie wcześniejszych pomiarów. Oczywiście im więcej dodatkowych funkcji, tym termometr będzie droższy. 

Dobry termometr bezdotykowy ma automatyczną kalibrację

Największą precyzją oraz dokładnością charakteryzują się termometry wyposażone w mechanizm automatycznej kalibracji temperatury otoczenia względem temperatury ciała. Tego typu termometry dają także możliwość zmierzenia temperatury pomieszczenia, posiłku lub wody, dlatego są zalecane dla rodziców dzieci w wieku niemowlęcym. 

Czytaj też:

 

Bibliografia

  • Remiorz L., Pomiary temperatur, Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Śląska
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak mierzyć temperaturę ciała - gdzie i ile trzymać termometr?
Mierzenie temperatury u dziecka
Przeczytaj artykuł
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Wysoka temperatura przy wyżynaniu zębów u dzieci
Przeczytaj artykuł
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Podobne artykuły
Termometr dla małego dziecka
Termometr elektroniczny dla niemowlaka - jaki wybrać?
Pirometr na podczerwień
Termometr na podczerwień elektroniczny i bezdotykowy. Jaki wybrać?
Termometr dla dziecka
Termometr do mierzenia gorączki dla niemowlaka. Rodzaje termometrów
Aparat słuchowy
Aparat słuchowy - jak działa i jaki wybrać?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!