Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Wycięcie migdałków, czyli tonsillektomia – wskazania u dzieci i dorosłych

Tonsillektomię, czyli wycięcie migdałków podniebiennych wykonuje się u dzieci i dorosłych, jeśli mamy do czynienia z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych i zmianami przerostowymi, a inne metody leczenia nie przyniosły efektów. Pamiętajmy, że nieleczone migdałki mogą prowadzić do groźnych powikłań.
Migdałki u człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Migdałki podniebienne mają ważną rolę do spełnienia w organizmie człowieka. Wraz z innymi migdałkami (językowym, gardłowym i trąbkowymi) tworzą barierę immunologiczną dla chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli tzw. pierścień chłonny Waldeyera (Wilhelm von Waldeyer w 1884 roku opisał układ skupisk tkanki chłonnej i nazwał ją pierścieniem twarzowym).

W wyniku licznych infekcji może jednak dojść do patologicznych zmian, które objawiają się powiększonymi migdałkami u dorosłych i dzieci, nawracającymi anginami, przewlekłym zapaleniem migdałków.

Przestają one wtedy pełnić swoją funkcję ochronną i same stają się źródłem zakażenia, prowadząc do licznych powikłań, np. chorób reumatycznych, zapalenia kłębuszków nerkowych, zapalenia wsierdzia.

Dlatego jeśli leczenie zachowawcze przez dłuższy czas nie przynosi efektów, lekarz może skierować pacjenta na zabieg tonsillektomii, czyli usunięcia migdałków. Zazwyczaj można go wykonać u dzieci powyżej 4.-5. roku życia, bo usunięte zbyt wcześnie mogą zaburzyć funkcje odpornościowe organizmu.

Reklama

Wycięcie migdałków u dorosłych wskazania

Tonsillektomia znana już była w starożytnym Egipcie i Indiach, choć wtedy usuwano migdałki częściowo, a nie w całości.  Wycięcie migdałków u dorosłych jest konieczne, jeśli u pacjenta podejrzewa się nowotwór złośliwy, często pojawiają się ropnie okołomigdałkowe, występuje ropne i krwotoczne zapalenie migdałków, a także gdy migdałki są tak bardzo powiększone, że powodują bezdech senny, a nawet bezdech w ciągu dnia.

Laryngolog może zalecić przeprowadzenie operacji usunięcia migdałków także wtedy, gdy u dorosłych często zdarzają się anginy  (5 razy w ciągu dwóch lat), pacjent przez 3-6 miesięcy cierpi na przewlekłe zapalenie migdałków, a do tego ma zapalenie węzłów chłonnych, gdy przerost migdałków utrudnia choremu połykanie. Wskazaniem do tonsillektomii jest również ryzyko wystąpienia powikłań związanych z częstymi stanami zapalnymi migdałków, takich jak zapaleniem wsierdzia, mięśnia sercowego czy nerek.

U dzieci wskazaniem do wycięcia migdałków podniebiennych są anginy (5-7 w roku), naciek i ropień okołomigdałkowy, a także trwająca co najmniej 3 miesiące infekcja, która nie ustępuje mimo leczenia.

Reklama

Na czym polega tonsillektomia?

Tonsillektomia jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w otolaryngologii. Migdałki usuwa się zazwyczaj w trakcie klasycznej operacji chirurgicznej, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg trwa około godziny, w miejscu usuniętych migdałków tkanki są elektrokoagulowane, żeby zatamować krwawienie i uniknąć konieczności szycia. Po zabiegu chory zostaje pod obserwacją lekarza przez 3 dni. Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się przez 2-3 tygodnie. 

W pierwszych dniach po operacji obowiązuje dieta płynna i półpłynna, dania nie mogą być gorące, nawet lepiej jeśli są zimne. Wykluczone są ostre przyprawy i mocno solone dania. Pacjent powinien też dużo odpoczywać, nie korzystać z sauny i solarium.

Coraz częściej stosuje się też mniej inwazyjne metody, jak wymrażanie tkanek lub usuwanie ich za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości.

Tonsillektomia powikłania

Powikłania po tonsillektomii są dość rzadkie. Pacjent decydując się na zabieg musi wiedzieć, że po operacji może wystąpić krwotok, zwłaszcza, jeśli nie przestrzega zaleceń pooperacyjnych. Sporadycznie dochodzi też do uszkodzeń łuków podniebiennych i uszkodzenia okolicznych nerwów, odmy podskórnej i tętniaka tętnicy szyjnej. Zdarza się, że przez jakiś czas mogą pojawić się częstsze infekcje górnych dróg oddechowych.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Osa w czasie żądlenia
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!