Jak dochodzi do zapalenia zatok?
Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem przestrzenie znajdujące się wewnątrz czaszki, połączone z jamą nosową poprzez wąski przewód. Tak jak jamy nosa, pokryte są błoną śluzową, która produkuje wydzielinę chroniącą przed drobnoustrojami.
Zapalenie zatok powstaje wtedy, gdy ujście wydzieliny staje się niedrożne, a co za tym idzie – wirusy i bakterie nie są wydalane na zewnątrz.
Pojawia się wtedy charakterystyczny ból głowy z nieprzyjemnym uczuciem rozpierania w okolicach nosa i oczu, szczególnie podczas nachylania się, lub ból policzków i szczęk, przewlekły katar i wyciek śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z nosa, zaburzenia węchu i smaku, a także podwyższona temperatura i ogólnie złe samopoczucie.
Reklama
Rodzaje zapalenia zatok
Każda kolejna postać choroby wynika zazwyczaj z zaniedbania i nieprawidłowego leczenia. Pierwsza forma, ostre zapalenie zatok, utrzymuje się do ok. 3-4 tygodni. Jeśli proces zapalny pojawia się minimum 4 razy w roku i trwa 7-10 dni podczas jednego epizodu, mamy do czynienia z nawracającym ostrym zapaleniem.
Kolejny typ, zapalenie podostre, utrzymuje się od 4 do 12 tygodni. Najniebezpieczniejszą formą jest przewlekłe zapalenie zatok, które trwa dłużej niż 12 tygodni i może być przyczyną wielu powikłań. W tym czasie dochodzi bowiem do trwałych zmian w strukturze błony śluzowej, co może wymagać leczenia chirurgicznego.
Reklama
Zapalenie zatok – powikłania
Skutki zaniedbanego zapalenia zatok mogą być bardzo groźne. Oprócz ogólnego stanu zmęczenia, senności i problemów z koncentracją mogą wystąpić powikłania zewnątrzczaszkowe oraz wewnątrzczaszkowe.
Reklama
Powikłania zewnątrzczaszkowe
Stan zapalny może się przenieść z zatok na tkanki oczodołu i przybrać formę:
- zapalenia tkanek miękkich oczodołu wraz z wytrzeszczem oczu i pogorszeniem widzenia,
- zapalnego obrzęku powiek,
- ropnia oczodołu wraz z ograniczeniem ruchomości gałki ocznej,
- ropnia podokostnowego umieszczonego w przyśrodkowym kącie oka lub we wnętrzu oczodołu,
- ropowicy oczodołu, która sprzyja powstaniu jednego z najgroźniejszych, nawet śmiertelnych powikłań - zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej,
- zapalenia nerwu wzrokowego wraz z zaburzeniem ostrości widzenia.
Reklama
Powikłania wewnątrzczaszkowe
Znacznie groźniejsze dla zdrowia i życia są powikłania wewnątrzczaszkowe, które często powodują trwałe ubytki neurologiczne. Należą do nich:
- zapalenie szpiku kości czaszki,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- ropień podtwardówkowy,
- ropień nadtwardówkowy,
- ropień mózgu,
- zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.
Reklama
Jak przeciwdziałać zapaleniu zatok?
Warto pamiętać, że zapalenie zatok może występować w rezultacie zaniedbania w leczeniu „zwykłego” przeziębienia, dlatego należy temu zapobiec, działając szybko.
Poznaj: Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia zatok?