Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Z jakimi zmianami skórnymi najczęściej borykają się Polacy? Raport medme.pl

Skóra jest największym organem człowieka, zatem nie ma się co dziwić, że dolegliwości z nią związane są stosunkowo częste. Zapytaliśmy naszych Czytelników, z jakimi zmianami skórnymi zmagają się najczęściej. W badaniu wzięło udział ponad 850 osób.
Polak w dermatologa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jakie zmiany skórne doskwierają Ci najczęściej?

Zmiany skórne mogą pojawiać się m.in. na skutek czynników zewnętrznych, nieprawidłowej pracy gruczołów i układu immunologicznego, a także wielu chorób ogólnoustrojowych. Objawiają się w postaci wyprysków, plam, pęcherzyków, przesuszeń czy przebarwień.

Jakie objawy dokuczają nam najczęściej?

Według naszego badania była to suchość skóry, którą wskazało 36 proc. ankietowanych. Przesuszenia mogą być wynikiem wielu schorzeń czy nieprawidłowego nawodnienia organizmu, ale także mogą być spowodowane czynnikami atmosferycznymi, działaniem niektórych kosmetyków czy detergentów.

Dlatego tak ważne jest dbanie o codzienne nawilżenie przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych, stosowanie wskazanych przez lekarza preparatów, a także dbanie o prawidłowe nawodnienie.

Kolejną, wskazaną przez czytelników zmianą skórną jest trądzik - odpowiedź tę zaznaczyło 32 proc. badanych. Choć może się on kojarzyć przede wszystkim z okresem dojrzewania, niestety często występuje również u dorosłych. Skóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania - dokładnego oczyszczania i nawilżenia, szczególnie przy stosowaniu inwazyjnych środków leczniczych.

Znacznie rzadziej ankietowani wskazywali przetłuszczanie skóry. Dolegliwość ta dotyczy 14 proc. osób biorących udział w badaniu. Nadmierne przetłuszczanie najczęściej ma podłoże hormonalne i wiąże się z nieprawidłową pracą gruczołów, może być też wynikiem, a także niewłaściwej pielęgnacją. Używanie zbyt agresywnych kosmetyków może niekiedy przynieść odwrotny skutek.

Kolejnym problemem skórnym, z którym zmaga się 11 proc. czytelników Medme jest pękanie skóry. Główną przyczyną jest nadmierne przesuszenie skóry. Początkowo pojawia się uczucie ściągnięcia, swędzenia, a niekiedy łuszczenia. Jeśli w odpowiednim czasie skóra nie zostanie nawilżona dochodzi do jej pękania. Zmiany te najczęściej pojawiają się na dłoniach i piętach. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą powodować ból i znaczny dyskomfort.

Najrzadziej ankietowani wskazywali łuszczenie skóry (8 proc.). Problem ten może wynikać z wcześniej już wspomnianego przesuszenia skóry, gdyż łuszczenie jest jednym z etapów regeneracji naskórka. Łuszczenie jest także charakterystyczne dla stanów chorobowych takich jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), łojotokowe zapalenie skóry, alergie i inne choroby ogólnoustrojowe.

Zatem ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych dolegliwości i wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.

Reklama

Jak sobie radzić ze zmianami skórnymi?

Jak wynika z powyższych odpowiedzi, najczęściej pojawia się suchość skóry lub objawy z nią związane - pękanie, łuszczenie. Dlatego podstawą pielęgnacji powinny być odpowiednio dobrane kosmetyki, które zadbają o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie.

W przypadku skóry problematycznej i trądzikowej warto sięgnąć po dermokosmetyki o właściwościach emoliencyjnych. Mają one przebadane składy, są pozbawione środków drażniących i zapewniają długotrwały efekt nawilżenia.

Ponadto należy pamiętać, że jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji i diety objawy nie ustępują to konieczna jest konsultacja lekarska. Specjalista wykona odpowiednie badania i na ich podstawie wskaże leczenie.

Czytaj również
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Czerwone plamy na nogach. Co może być przyczyną ich powstawania?
Kobieca noga z czerwonymi plamami
Podobne artykuły
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?