Pozycje porodowe
Wybierz najlepszą dla siebie

Wybór odpowiedniej pozycji to warunek udanego porodu. Nie jest on jednak uniwersalny. Jedna kobiety lepiej czuje się na piłce, inna w kucku, a jeszcze inna w pozycji półleżącej. - Każda kobieta powinna opracować swój własny sposób na poród i wybrać pozycje, które są dla niej najdogodniejsze– mówi położna Elżbieta Jochman, ekspert Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl.


Odpowiednie pozycje porodowe są w stanie skrócić czas porodu i uśmierzyć towarzyszący mu ból. Zarówno położne, jak i lekarze zachęcają do aktywnego porodu. Co to oznacza? Ciężarna, zamiast leżeć na łóżku porodowym, przyjmuje różne pozycje, które pomagają jej przetrwać skurcze i przyspieszyć zakończenie porodu. Najkorzystniejsze są pozycje wertykalne, czyli pionowe. Dlaczego?

- W pozycjach wertykalnych, czyli pionowych, działa siła grawitacji, która jest sprzymierzeńcem rodzącej. Pozycje wertykalne wzmacniają skurcze, nacisk główki dziecka na szyjkę macicy jest większy, przez co następuje szybsze rozwarcie, a dziecko szybciej wychodzi na świat – mówi Elżbieta Jochman i dodaje, że podczas porodu mama powinna być w ruchu i kilkukrotnie zmieniać pozycje porodowe.

Najpopularniejsze pozycje porodowe

Na piłce – siedzenie na piłce zalecane jest głównie w pierwszej fazie porodu. Kobieta siada pośladkami na piłce i wykonuje delikatne ruchy miednicą. Dzięki temu dziecko wpasowuje się do kanału rodnego. Niewielkie podskoki na piłce pomogą uśmierzyć ból, ponieważ rozluźniają mięśnie dna macicy. Stopy kładziemy na podłodze. Utrzymać równowagę może pomóc nam partner lub osoba towarzysząca przy porodzie.


Piłkę możemy zastąpić workiem sako lub krzesełkiem porodowym, w zależności od wyposażenia danej placówki.

W kucki – kobieta kuca przytrzymując się drabinek lub brzegu łóżka. Stopy szeroko rozstawione utrzymują ciężar ciała i pomagają utrzymać równowagę. W takiej pozycji rozluźniają się mięśnie krocza, a główka dziecka mocno naciska na szyjkę macicy, przyspieszając wychodzenie dziecka na świat. To najbardziej fizjologiczna pozycja porodowa. Siła grawitacji jest kobiecym sprzymierzeńcem.

Na stojąco – to jedna z zalecanych pozycji wertykalnych. Wystarczy pochylić się lekko do przodu i oprzeć o partnera lub ścianę.

Na siedząco – to pozycja idealna dla kobiet, którym przyjęcie pozycji wertykalnych sprawia problemy. W tej pozycji nie musimy utrzymywać ciężaru własnego ciała. Siadamy na fotelu porodowym z mocno podpartymi plecami. Dzięki temu znajduje się prawie w pionowej pozycji, gdzie dochodzi element siły grawitacji. Co zrobić z nogami? Musimy je mocno ugiąć i unieść do góry. Nogi powinny być wyżej kolan, żeby kanał rodny był skierowany do góry.

Choć najkorzystniejsze dla kobiety i dziecka są pozycje wertykalne, większość kobiet nadal rodzi w pozycji leżącej lub półleżącej. To idealna pozycja na chwilę relaksu pomiędzy skurczami. W pozycji leżącej dziecko uciska jednak na żyłę główną zmniejszając dopływ krwi, co może zagrażać życiu. Nie powinnyśmy zatem zbyt długo pozostawać w pozycji leżącej.

Jaką pozycję wybrać?

Nie ma jednej uniwersalnej pozycji porodowej, która jest najlepsza dla wszystkich. To od kobiety zależy, w której pozycji będzie się najlepiej czuła.

- Każda kobieta powinna opracować swój własny sposób na poród. Jedna kobieta bardzo dobrze czuje się na piłce, inna wybierze pozycję stojącą. Bardzo pomocna będzie położna, która zna wszystkie pozycje i potrafi je wskazać, jeśli mama nie była do nich przygotowana w szkole rodzenia – mówi Elżbieta Jochman.

Jak oddychać przy porodzie?

Warunkiem udanego porodu jest nie tylko odpowiednia pozycja, która pomoże kobiecie w wydaniu dziecka na świat. Konieczne jest również prawidłowe oddychanie, które odpowiada za dotlenienie organizmu mamy i dziecka.

- Każda kobieta powinna wiedzieć o tym, jak należy oddychać przy porodzie. Prawidłowy oddech nie tylko uśmierzy ból, ale lepiej dotleni wszystkie tkanki organizmu mamy i dziecka – mówi Elżbieta Jochman. - Najlepszym oddychaniem będzie tor brzuszny. Nabieramy powietrze nosem, brzuch unosi się do góry i wypuszczamy powietrze jednocześnie obniżając brzuch. To jest oddech relaksacyjny, jednocześnie odczuwalność skurczy jest znacznie mniejsza.

Plan porodu
Jak go przygotować?

Znieczulenie przy porodzie
Jak uśmierzyć ból?

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.