Ambrosan

Spis treści

Ambrosan - skład

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

Ambrosan - Działanie

Preparat wykrztuśny o działaniu mukolitycznym. Działając na pneumocyty typu II i komórki Clary pobudza wydzielanie surfaktantu pęcherzykowego i oskrzelowego. Zwiększa aktywność aparatu rzęskowego oraz zmniejsza lepkość i ilość śluzu. Szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego osiągając maksymalne stężenie po 2 h od chwili podania. Łatwo przenika do tkanek. W 90% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 10-12 h. Ambroksol jest metabolizowany w wątrobie i wydalany przez nerki w postaci glukuronianów. Przenika przez barierę krew-mózg, przez łożysko i do mleka matki.

Ambrosan - wskazania

Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniami wydzielania i utrudnionym transportem śluzu.

Ambrosan - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Ambrosan - ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub ciężką niewydolnością wątroby (dawkę leku należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy między kolejnymi dawkami). Należy natychmiast przerwać leczenie jeśli wystąpią przedmiotowe i podmiotowe objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych). Ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami czynności nabłonka rzęskowego dróg oddechowych ze względu na możliwość zalegania wydzieliny. Preparat stosowany u pacjentów z astmą oskrzelową może nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie. Produkt zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ambrosan - ciąża

Chlorowodorek ambroksolu przenika przez barierę łożyskową. Na podstawie dużego doświadczenia klinicznego u kobiet ciężarnych po 28. tygodniu ciąży nie wykazano jego szkodliwego działania na stan zdrowia płodu. Pomimo tego, należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania u kobiet w ciąży. Zwłaszcza w I trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania leku. Preparat przenika do mleka kobiecego. Chociaż nie powinno to być szkodliwe dla noworodków karmionych mlekiem matki, nie zaleca się stosowania u kobiet karmiących piersią.

Ambrosan - efekty uboczne

Często: nudności. Niezbyt często: biegunka, wymioty, niestrawność, ból brzucha. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

Ambrosan - interakcje

Preparatu nie należy stosować łącznie z lekami hamującymi odruch kaszlu, gdyż może powodować niebezpieczne zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Preparat zwiększa skuteczność ampicyliny i amoksycyliny poprzez zwiększenie ich stężenia terapeutycznego. Z kofeiną wykazuje synergizm w działaniu.

Ambrosan - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę. Działanie terapeutyczne może być zwiększone po podaniu 2 tabl. 2 razy na dobę. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat: pół tabletki 2-3 razy na dobę. Czas leczenia należy określać indywidualnie, w zależności od wskazań i rodzaju schorzenia. Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody. Płyny nasilają mukolityczne działanie ambroksolu.

Ambrosan - uwagi

Pharmindex