Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Halset

Spis treści

Reklama

Halset - skład

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

Reklama

Halset - działanie

Chlorek cetylopirydyniowy wykazuje łagodne, miejscowe działanie odkażające. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne, działa na grzyby (Candida albicans), nie ma wpływu na mykobakterie. Hamuje metabolizm bakterii blokując istotne układy enzymatyczne, wpływa na mechanizmy cytoadhezyjne bakterii, zwiększa przepuszczalność błony cytoplazmatycznej mikroorganizmów i niszczy ją. Wchłania się bardzo słabo, co najwyżej w 15% z przewodu pokarmowego. W miarę zwiększania się odczynu kwaśnego w przewodzie pokarmowym ulega on, w coraz większym stopniu, inaktywacji. Unieczynniają go również substancje o charakterze anionowym oraz lipidy. Wydalany jest z organizmu w postaci niezmienionej.

Reklama

Halset - wskazania

Zapobiegawczo i leczniczo w lekkich i średniociężkich stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Reklama

Halset - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek cetylopirydyniowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nietolerancja fruktozy. Nie stosować u małych dzieci ze względu na możliwość przypadkowego zakrztuszenia się tabletką.

Reklama

Halset - ostrzeżenia

Należy uprzedzić pacjenta, że ciężkie zakażenia przebiegające z wysoką temperaturą, bólami głowy, nudnościami i wymiotami wymagają konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po trzech dniach. Stosowanie większej liczby tabletek niż jest zalecane może spowodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, biegunkę (szczególnie u dzieci), nudności i wymioty. Ze względu na zawartość sorbitolu (1 tabl. do ssania zawiera 742,35 mg sorbitolu) leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Halset - ciąża

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią lub te dane są niewystarczające, jednak chlorek cetylopirydyniowy jest powszechnie stosowany od wielu lat bez wyraźnych następstw klinicznych.

Reklama

Halset - efekty uboczne

Rzadko występujące reakcje alergiczne (np. pokrzywka, wysypka), uczucie pieczenia w jamie ustnej, nudności, przemijające zaburzenia smaku.

Halset - interakcje

Nie są znane interakcje chlorku cetylopirydyniowego zastosowanego w postaci tabl. do ssania o stężeniu substancji czynnej 0,2%. Chlorek cetylopirydyniowy najskuteczniej działa w środowisku słabo zasadowym; w silnie kwaśnym ulega inaktywacji.

Halset - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież: 1 tabl. co 1-2 h (maksymalnie 8 tabl. na dobę). Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 1 tabl. co 2-3 h (maksymalnie 6 tabl. na dobę). Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Ssać powoli po jednej tabletce.

Halset - uwagi

Lek nie zawiera cukru; może być stosowany przez osoby z cukrzycą.


Podobne leki
Aphtin
Aphtin Aflofarm
Azulan
Azulan Herbapol Warszawa

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!