Regulax

Spis treści

Regulax - Skład

1 pastylka zawiera: 710 mg liści senesu i 300 mg owoców senesu. Preparat zawiera glikozydy hydroksyantracynowe i sorbitol.

Regulax - Działanie

Preparat roślinny zawierający mieszankę owoców i liści senesu, stosowany w zaparciach w celu pobudzenia perystaltyki jelit i/lub ułatwienia wypróżniania. Senes zawiera pochodne 1,8-dihydroksyantracenu, substancje o działaniu przeczyszczającym, stymulujące aktywność jelit należące do antranoidów. W przypadku sennozydów oraz reinantronu (aktywnego metabolitu sennozydów w jelicie grubym) efekt terapeutyczny związany jest głównie z wpływem substancji czynnej na motorykę jelita grubego, tj. zahamowanie perystaltyki stacjonarnej, a stymulację perystaltyki propulsywnej. Proces ten przyśpiesza pasaż jelitowy oraz w konsekwencji skróconego kontaktu z błoną śluzową jelita, zmniejsza ilość wchłoniętych płynów. Stymulacja aktywnego procesu wydalania chlorków przyczynia się również do wydzielania wody i elektrolitów. Sennozydy związane w postaci glikozydów stanowią proleki, które nie podlegają trawieniu lub wchłonięciu w górnych odcinkach przewodu pokarmowego. Zostają one rozłożone przez enzymy bakteryjne do inantronu. Reinantron to metabolit o działaniu przeczyszczającym. dostępność układowa reinantronu jest bardzo niska. Wolne aglikony zawarte w leku zostają wchłonięte w górnym odcinku jelita cienkiego.

Reklama

Regulax - Wskazania

Lek przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w zaparciach w celu pobudzenia perystaltyki jelit i/lub ułatwienia wypróżniania.

Regulax - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancje pomocniczą. Nie podawać pacjentom z: niedrożnością jelit, chorobami przebiegającymi z ostrym zapaleniem jelit (np. choroba Leśniewskiego-Crohn'a, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie wyrostka robaczkowego), bólem brzucha nieznanego pochodzenia. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat, pacjentek w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Regulax - Ostrzeżenia

nie zaleca sie stosowania środków przeczyszczających zawierających związki antranoinowe dłużej niż 7-10 dni. Preparat powinien być przyjmowany tylko w przypadku, gdy zmiana przyjmowanej diety lub zastosowanie substancji pęczniejących nie umożliwiają uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego. W okresie stosowania leku osoby dorosłe z nietrzymaniem kału powinny szczególnie zadbać o higienę. Pacjenci z cukrzycą powinni zwrócić uwagę na kaloryczność preparatu: 1 pastylka = 63 KJ/15,4 kcal/0,3l jednostki chlebowej. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Regulax - Ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Regulax - Efekty uboczne

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić bolesne skurcze żołądkowo-jelitowe (w przypadku wystąpienia należy zmniejszyć przyjmowaną dawkę). Długotrwałe stosowanie powoduje zaburzenia elektrolitowe (utrata wody, potasu i innych elektrolitów), co może prowadzić do zaburzeń pracy serca, osłabienia mięśni i pogłębienia niewydolności jelit. Podczas długotrwałego stosowania może wystąpić białkomocz i krwiomocz oraz gromadzenie pigmentu w błonie śluzowej jelita. Preparat może zmieniać zabarwienie moczu.

Regulax - Interakcje

Nadużywanie preparatu może spowodować utratę potasu i w konsekwencji wzmocnienie efektu terapeutycznego glikozydów naparstnicy, jak również osłabić efekt antyarytmiczny innych leków. Utrata potasu może być wzmocniona poprzez jednoczesne stosowanie preparatu z diuretykami tiazydowymi, hormonami sterydowymi i preparatami korzenia lukrecji.

Regulax - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 0,5-1 pastylka wieczorem. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 30 mg pochodnych hydroksyantracenu, co odpowiada 1 pastylce preparatu. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. <u>Sposób podania:</u> pastylkę należy dobrze przeżuć. Preparat należy przyjąć wieczorem (przed snem), działanie przeczyszczające powinno wystąpić po ok. 8h. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 7-10 dni. Właściwa dawka indywidualna, to najniższa dawka wymagana do otrzymania miękkich stolców.

Regulax - Uwagi

Nie wywiera wpływu na zdolność kierowania pojazdami i obsługi urządzeń.

Pharmindex
<-- popup -->