Tussal Antitussicum

Spis treści

Tussal Antitussicum - Skład

1 tabl. powl. zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu; tabletki zawierają laktozę.

Tussal Antitussicum - Działanie

Lek o działaniu przeciwkaszlowym. Dekstrometorfan działa hamująco na ośrodek kaszlu w obrębie o.u.n, a jego siła działania jest porównywalna do równoważnej dawki kodeiny. Tłumi kaszel różnego pochodzenia, zmniejsza jego nasilenie i częstość. W dawkach terapeutycznych nie hamuje aktywności rzęskowej. Szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Działanie przeciwkaszlowe rozpoczyna się po 10-30 min i utrzymuje się u dorosłych przez 4-6 h, a u dzieci o połowę dłużej. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie. Przyjmuje się, że metabolity mają znaczący udział w aktywności przeciwkaszlowej. Istnieją duże różnice osobnicze w metabolizowaniu dekstrometorfanu. Jest wydalany z moczem, głównie w postaci metabolitów.

Reklama

Tussal Antitussicum - Wskazania

Leczenie objawowe suchego kaszlu różnego pochodzenia (niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).

Tussal Antitussicum - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na dekstrometorfan lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma oskrzelowa i stany zapalne dolnych dróg oddechowych. Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Kaszel z odkrztuszaniem. Ciężka niewydolność wątroby. Nie stosować w trakcie przyjmowania inhibitorów MAO oraz przez 14 dni po ich odstawieniu. Okres karmienia piersią. Dzieci w wieku <6 lat.

Tussal Antitussicum - Ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Ze względu na ryzyko przedawkowania, nie stosować z innymi lekami zawierającymi dekstrometorfan. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować preparatu u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Tussal Antitussicum - Ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Tussal Antitussicum - Efekty uboczne

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból żołądka, zaparcia, zawroty głowy, senność, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli).

Tussal Antitussicum - Interakcje

Nie stosować jednocześnie z inhibitorami MAO oraz przez okres 14 dni po ich odstawieniu, ze względu na ryzyko wystąpienia zapaści, śpiączki, nudności, wysokiej gorączki oraz nadciśnienia. Chinidyna, amiodaron lub fluoksetyna hamują metabolizm dekstrometorfanu w wątrobie, zwiększając jego stężenie we krwi i nasilając działania niepożądane. W przypadku stosowania jednocześnie z innymi lekami działającymi hamująco na o.u.n. istnieje możliwość nasilenia tego działania.

Tussal Antitussicum - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 2 tabl. co 6-8 h (nie przekraczać dawki 120 mg/dobę). Dzieci 6-12 lat: 1 tabl. co 6-8 h (nie przekraczać dawki 60 mg/dobę). U osób w wieku podeszłym nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Tussal Antitussicum - Uwagi

Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex