Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tussicalin

Spis treści

Reklama

Tussicalin - skład

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

Reklama

Tussicalin - działanie

Lek przeciwkaszlowy. Uważa się, że butamiratu cytrynian ma działanie ośrodkowe, jednak nie jest znany dokładny mechanizm działania. Ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Lek nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Po podaniu doustnym cytrynian butamiratu jest szybko wchłaniany. Cmax w osoczu jest osiągane w ciągu 1 h od momentu podania. W dużym stopniu ulega wiązaniu z białkami osocza. Hydroliza butamiratu, prowadząca głównie do powstania kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu, zachodzi szybko i całkowicie. Metabolity wykazują działanie przeciwkaszlowe. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym. Średnie T0,5 dla kwasu fenylo-2-masłowego, butamiratu i dietyloaminoetoksyetanolu wynoszą odpowiednio 23,26-24,42 h; 1,48-1,93 h i 2,72-2,90 h.

Reklama

Tussicalin - wskazania

Objawowe leczenie suchego, drażniącego kaszlu różnego pochodzenia.

Reklama

Tussicalin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Reklama

Tussicalin - ostrzeżenia

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania preparatów działających wykrztuśnie, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Ze względu na zawartość sorbitolu preparatu nie stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy. Może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Reklama

Tussicalin - ciąża

Nie prowadzono specjalnych badań mających na celu określenie bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i laktacji. Należy unikać stosowania butamiratu w I  trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży butamirat może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy substancja czynna i (lub) jej metabolity przenikają do mleka matki. Ryzyko dla noworodków/niemowląt nie może być wykluczone. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy powstrzymać się od terapii butamiratem biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety.

Reklama

Tussicalin - efekty uboczne

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Tussicalin - interakcje

Należy unikać jednoczesnego podawania preparatów działających wykrztuśnie.

Tussicalin - dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku 3 - 6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6 - 12 lat: 10 ml syropu 3 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu 3 razy na dobę. Dorośli: 15 ml syropu 4 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 7 dni. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni (dłużej niż 3 dni u dzieci w wieku 12 lat i młodszych), należy skonsultować się z lekarzem.

Tussicalin - uwagi

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, gdyż substancja czynna w rzadkich przypadkach może wywoływać senność.


Podobne leki
Sinecod
Levopront
Supremin
Atussan

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!