8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Codziennie 9 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Co roku więc w naszym kraju rozpoznaje się blisko 3,5 tysiąca nowych zachorowań na ten nowotwór, oraz odnotowuje 2,5 tysiąca zgonów z jego powodu. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest okazją, aby zwrócić uwagę na problem tej choroby i zwiększyć czujność onkologiczną kobiet.

Spis treści

Rak jajnika to jeden z najpoważniejszych nowotworów narządów płciowych u kobiet. Stanowi około 5 procent wśród wszystkich zachorowań u kobiet i jest na 5. miejscu pod względem częstości ich zgonów. Ponieważ nowotwór początkowo rozwija się bezobjawowo, ponad 70 procent przypadków wykrywanych jest w zaawansowanym stadium, gdzie skuteczność leczenia jest stosunkowo mała.

Ważne badanie genetyczne

Niestety w przypadku raka jajnika nie można mówić o typowym badaniu przesiewowym. Natomiast jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2. „Badanie mutacji w genie BRCA1/2 powinno być standardowym postępowaniem u wszystkich chorych z rozpoznanym rakiem jajnika. Zapisy takie istnieją w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, ale dzisiaj nie wszystkie ośrodki się do nich stosują" - twierdzi profesor Mariusz Bidziński, specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Co nas powinno zaniepokoić?

Kobieta musi też zwracać uwagę na pojawiające się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak powtarzające się wzdęcia, biegunki, uczucie sytości czy ucisk w miednicy. Objawy te niestety łatwo przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. „Ważna jest świadomość kobiety dotycząca samej choroby, umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez organizm, znajomość własnych obciążeń rodzinnych i w końcu - trafienie na lekarza, który będzie potrafił powiązać objawy ze strony układu pokarmowego z możliwością rozwoju złośliwej zmiany jajnika" - mówi Anna  Nowakowska, prezes Sanitasu (Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi).

Grupa ryzyka

Wśród kobiet szczególnie narażonych na zachorowanie na raka jajnika są te, u których nowotwór występował w rodzinie. W grupie ryzyka znajdują się również panie, u których zwracają uwagę następujące czynniki związane z gospodarką hormonalną: wczesna pierwsza miesiączka lub torbiele jajnika. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększają także otyłość, nieprawidłowa dieta oraz palenie tytoniu.

Czytaj też: Ból jajnika - przyczyny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!