Dla Ciebie, na zdrowie!

8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Codziennie 9 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Co roku więc w naszym kraju rozpoznaje się blisko 3,5 tysiąca nowych zachorowań na ten nowotwór, oraz odnotowuje 2,5 tysiąca zgonów z jego powodu. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest okazją, aby zwrócić uwagę na problem tej choroby i zwiększyć czujność onkologiczną kobiet.
Spis treści

Rak jajnika to jeden z najpoważniejszych nowotworów narządów płciowych u kobiet. Stanowi około 5 procent wśród wszystkich zachorowań u kobiet i jest na 5. miejscu pod względem częstości ich zgonów. Ponieważ nowotwór początkowo rozwija się bezobjawowo, ponad 70 procent przypadków wykrywanych jest w zaawansowanym stadium, gdzie skuteczność leczenia jest stosunkowo mała.

Reklama

Ważne badanie genetyczne

Niestety w przypadku raka jajnika nie można mówić o typowym badaniu przesiewowym. Natomiast jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2. „Badanie mutacji w genie BRCA1/2 powinno być standardowym postępowaniem u wszystkich chorych z rozpoznanym rakiem jajnika. Zapisy takie istnieją w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, ale dzisiaj nie wszystkie ośrodki się do nich stosują" - twierdzi profesor Mariusz Bidziński, specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Reklama

Co nas powinno zaniepokoić?

Kobieta musi też zwracać uwagę na pojawiające się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak powtarzające się wzdęcia, biegunki, uczucie sytości czy ucisk w miednicy. Objawy te niestety łatwo przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. „Ważna jest świadomość kobiety dotycząca samej choroby, umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez organizm, znajomość własnych obciążeń rodzinnych i w końcu - trafienie na lekarza, który będzie potrafił powiązać objawy ze strony układu pokarmowego z możliwością rozwoju złośliwej zmiany jajnika" - mówi Anna  Nowakowska, prezes Sanitasu (Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi).

Reklama

Grupa ryzyka

Wśród kobiet szczególnie narażonych na zachorowanie na raka jajnika są te, u których nowotwór występował w rodzinie. W grupie ryzyka znajdują się również panie, u których zwracają uwagę następujące czynniki związane z gospodarką hormonalną: wczesna pierwsza miesiączka lub torbiele jajnika. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększają także otyłość, nieprawidłowa dieta oraz palenie tytoniu.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!