Artroskopia stawu biodrowego - kiedy warto przeprowadzić zabieg?

Stawy biodrowe są jedną z najbardziej obciążonych części szkieletu. W czasie chodu czy biegu muszą utrzymać prawie cztero- a nawet pięciokrotnie większy ciężar niż w pozycji stojącej. To tylko jeden z powodów, dla których to właśnie one najczęściej ulegają kontuzji podczas aktywności sportowej.

Spis treści

O artroskopii stawu biodrowego, będącej najlepszym rozwiązaniem we wstępnej fazie rozwoju schorzenia, opowiada dr Jacek Mazek ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Zabieg artroskopii stosuje się w przypadku wczesnych stanów zwyrodnieniowych i chorób doprowadzających do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, jak konflikt udowo-panewkowy. Jest on niezwykle trudny i wymaga bardzo profesjonalnego przygotowania. W Polsce niestety nadal przeznacza się stosunkowo małe środki na tego typu operacje, inwestując pieniądze przede wszystkim w protezy, tym samym skazując prawdziwy staw na degenerację.

Artretoskopia stawu biodrowego - rozwiązanie dla aktywnych

Artroskopia stawu biodrowego ma znaczną przewagę nad popularnymi rozwiązaniami, przede wszystkim zapobiega rozwojowi schorzenia i przywraca staw do jego pierwotnej formy. W przypadku ludzi młodych, którzy aktywnie uprawiają sporty, jest to rozwiązanie, które pozwala na powrót do normalnego życia i sportu. Proteza nie jest w stanie zapewnić podobnego komfortu, chociażby z tego względu, że ulega zużyciu pod wpływem nadmiernego obciążenia, z którym wiąże się każdy sport. Założenie jej w młodym wieku grozi więc realloplastyką stawu. Jest to bardzo poważna operacja, która polega na wymianie części lub całości sztucznego stawu. Jeżeli w trakcie używania protezy doszło do znacznej utraty kości, bardzo prawdopodobny może okazać się przeszczep kości. Życie z protezą wyklucza tak naprawdę aktywne uprawianie aktywności fizycznej. Dla ludzi w wieku 20-40 lat jest to poważne ograniczenie, które może mieć ogromny wpływ na całe ich życie.

Przebieg zabiegu

Lekarz wykonuje w okolicach stawu biodrowego niewielkie nacięcia, przez które następnie wprowadza narzędzia oraz małą kamerę. Ta ostatnia jest niezbędna nie tylko do przeprowadzenia zabiegu, ale i ocenienia skali zmian, jakie powstały u pacjenta. Po rozciągnięcia stawu, do powstałej przestrzeni wewnątrzstawowej lekarz wsuwa niezbędne do przeprowadzenia zabiegu narzędzia. Całość zajmuje od 1 do 2 godzin, przy bardziej skomplikowanych operacjach (np. w przypadku rekonstrukcji niemożliwego do przyszycia rozerwanego obrąbka stawowego) ten czas może się wydłużyć do 3 godzin.

W przypadku artroskopii nie obserwuje się groźnych dla zdrowia czy życia pacjentów powikłań. Może pojawić się czasowe zaburzenie czucia w okolicy krocza, które z czasem ustępuje. Po zabiegu pacjent przebywa do dwóch dni w szpitalu pod stałą obserwacją. Przez pierwsze dni zaleca się poruszanie o kulach, po tym czasie można wrócić do normalnego funkcjonowania, ale bez nadmiernego obciążania stawu biodrowego. Aktywność sportową wprowadza się już po kilku tygodniach rehabilitacji, trzeba to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Zobacz też: Urazy stawów kolanowych

Reklama

Wskazania do zabiegu

Aby zabieg artroskopii biodrowej mógł zakończyć się sukcesem i przynieść zamierzony efekt, trzeba pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Przede wszystkim należy określić, czy ból odczuwany przez pacjenta pochodzi z wnętrza stawu, czy też promieniuje od jamy brzusznej bądź odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Do najlepszych wykładników zalicza się następujące symptomy:

 • ból w pachwinie nasilający się podczas aktywności,
 • przeskakiwanie lub blokowanie stawu,
 • obecność zmian chorobowych w badaniach RTG, rezonansu magnetycznego, USG, tomografii komputerowej.

Wskazaniami do artroskopii stawu biodrowego są:

 • wczesne mało zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe u młodych ludzi – wiek poniżej 50 lat,
 • ciała wolne spowodowane, np. urazem czy chrzęstniakowatością,
 • schorzenie obrąbka stawowego,
 • uszkodzenie chrząstki stawowej panewki lub głowy kości udowej,
 • przerwanie wiązadła głowy kości udowej,
 • przewlekłe dolegliwości bólowe po przebytym zwichnięciu stawu biodrowego,
 • niedokrwienna martwica głowy kości udowej – wskazanie względne,
 • schorzenie błony maziowej,
 • konflikt udowo-panewkowy,
 • nieurazowa niestabilność stawu biodrowego,
 • ropne zapalenie stawu biodrowego,
 • ból stawu biodrowego, którego źródła nie można określić.

Jeżeli badania wykażą, że u pacjenta występują:

 • brak ruchu w stawie biodrowym – sztywny staw,
 • rany otwarte, owrzodzenia, zapalenia skóry w okolicy operowanego stawu biodrowego,
 • przebyte urazy i operacje stawu biodrowego,
 • zaawansowana martwica głowy kości udowej (po artroskopii może dojść do progresji),
 • otyłość,
 • zaawansowana choroba zwyrodnieniowa,

należy odstąpić od zabiegu artroskopii, gdyż jest on w takim momencie niewskazany i nie przyniesie z pewnością oczekiwanych rezultatów.

Czytaj również: Dysplazja stawu biodrowego

Co przemawia za artroskopią:

 • możliwość szybkiego powrotu do sprawności ruchowej i sportu,
 • małoinwazyjny charakter,
 • możliwość uratowania własnego stawu.

Należy zawsze pamiętać, że artroskopia nie jest operacją na wszystkie choroby stawu biodrowego - tylko prawidłowa kwalifikacja do zabiegu przyniesie sukces. W przypadku choroby zwyrodnieniowej zachowanie własnego stawu nawet przez 5 lat jest sukcesem.

Konsultacja eksperta:
lek. med. Jacek Mazek - specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Odbył liczne zagraniczne szkolenia z zakresu artroskopii i leczenia chorób stawu biodrowego oraz innych stawów.

Zobacz: Koksartroza – objawy, leczenie i ćwiczenia na zwyrodnienia biodra

Sprawdź: Zapalenie stawu biodrowego - objawy i leczenie

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 29)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!