Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Batony proteinowe po treningu – jak wybrać najlepsze?

Jeśli zastanawiacie się jakie batony proteinowe będą najlepsze po treningu powinniście zajrzeć do naszego artykułu. Dzięki niemu dowiecie się po co nam w ogóle proteiny, jakie białka są najcenniejsze dla osób aktywnych fizycznie i jakim składem powinien się wyróżniać zdrowy i pełnowartościowy baton proteinowy. Co więcej podpowiemy jak samodzielnie przyrządzić taki pyszny batonik białkowy.
Dwa batony proteinowe z żurawiną
źródło:123RF
Spis treści

Jak działa inteligentna waga łazienkowa? Zobacz nasz test redakcyjny:

Czym są batony proteinowe?

Batoniki proteinowe to rodzaj zdrowej przekąski, o ile zawierają one dobre, nieszkodzące zdrowiu składniki. Takie produkty mogą zastąpić posiłek, szczególnie jeśli po treningu należy dostarczyć organizmowi potrzebnych białek, a zjedzenie pełnowartościowego posiłku białkowego nie wchodzi w grę. To szybki i łatwy sposób na podaż protein. W dodatku niezbyt kosztowny. 

Proteinowe batony kosztują podobnie jak zwykłe batoniki spożywcze. Jaki powinien być baton proteinowy po treningu? Powinien zawierać najlepszy rodzaj białka. Za takie jest uznawane białko serwatkowe, które posiada wszystkie 9 drogocennych aminokwasów.

Takie białko może występować w postaci:

  • hydrolizatów białek serwatkowych, 
  • izolatów białek serwatkowych, 
  • kazeiny, 
  • białka jaja kurzego, 
  • białka sojowego. 

Ponadto taka przekąska białkowa powinna mieć w sobie pożywne węglowodany. Zdrowe batony proteinowe nie powinny kryć w sobie (lub powinny mieć jak najmniej tych substancji) cukrów prostych, syropu cukrowego-fruktozowego, tłuszczy nasyconych, tłuszczy trans, konserwantów, sztucznych barwników, alkoholi cukrowych i wypełniaczy. 

Reklama

Jak wybrać najlepszy baton proteinowy?

Najlepsze batony proteinowe to takie przekąski, które będą wypełnione wartościowymi komponentami. Ważne jest to, co znajduje się na liście składników oraz na którym miejscu.

Zawsze na etykietach produktów umieszczane są składniki w kolejności malejącej, czyli od komponentów występujących w największej ilości po te o najmniejszym udziale procentowym w danym produkcie.

Zatem dobre batony proteinowe na szczycie tej listy będą miały białko wysokiej jakości (np. serwatkowe, sojowe, mleczne), a dalej np. gorzką czekoladę, suszone owoce (niesiarkowane), orzechy, inulinę, kakao, czy naturalne słodziki (takie jak np. ksylitol, czy stewia).

Z drugiej strony taka lista nie powinna być długa. Jeśli trudno dobrnąć nam do jej końca, odłóżmy ten batonik i wybierzmy inny.

Oczywiście batony proteinowe po treningu powinny być po prostu smaczne i poręczne, czyli mieć taką wielkość, która bez kłopotu zmieści się do torby, czy plecaka treningowego.

Reklama

Jak samemu zrobić batona proteinowego?

Jednak najlepszy baton proteinowy to taki, który przygotujemy samodzielnie. Tak, tak, samemu też można zrobić taką zdrową, białkową przekąskę. W dodatku nie jest to nic trudnego. Poniżej dzielimy się przepisem na pyszny i zdrowy batonik proteinowy.

Aby wykonać proteinowy batonik czekoladowo-konfiturowy musimy podgrzać w rondelku lub garnuszku ¼ szklanki mleka, a następnie wrzucić do niego ok 40 g gorzkiej, deserowej czekolady (bez cukru), łyżeczkę masła orzechowego i łyżeczkę konfitury (może być jakaś ulubiona, ale najlepiej bez dodatku cukru).

Po połączeniu składników należy dodać do nich mieszankę płatków owsianych (około 4 łyżek), odżywki białkowej (około 4 miarek, dobrze aby miała smak czekoladowy), posiekanych suszonych owoców (mniej więcej garść) i orzechów (2 łyżki).

Po dokładnym zmieszaniu wszystkich komponentów na gładką, zbitą masę należy przełożyć ją do wyłożonego folią aluminiową pojemnika i schłodzić w lodówce lub zamrażarce (w tym przypadku trzeba trzymać tam masę o wiele krócej, np. około 30 minut).

Po schłodzeniu masy można ją kroić na wygodne porcje przypominające kształtem batoniki i oczywiście zajadać. 

Reklama

Co dają proteiny?

Proteiny czyli białka dbają o dobry stan naszych:

  • mięśni, 
  • kości, 
  • stawów
  • więzadeł, 
  • chrząstek, 
  • włosów, 
  • enzymów, 
  • hormonów, itp. 

Białka mają zdolność do przyspieszenia procesu regeneracji tkanek, co ma ogromne znaczenie w przypadku silnego przetrenowania, zmęczenia po wysiłku fizycznym oraz po prostu dla odbudowy organizmu po odbytych ćwiczeniach. Co więcej dzięki proteinom ludzki układ odpornościowy działa sprawniej. 

Białka składają się z aminokwasów, które dzielą się na aminokwasy endogenne (wytwarzane samodzielnie przez ustrój) i egzogenne. Te ostatnie są bardzo ważne dla organizmu. Można je pozyskać jedynie z jedzenia.

Okazuje się, że proteiny różnią się od siebie jakością. Najcenniejsze są te pełnowartościowe, tzw. białka kompletne, które zawierają ogrom cennych aminokwasów, takich jak m.in. leucyna, izoleucyna, lizyna, czy treonina.

To właśnie taki rodzaj białek powinny wybierać osoby aktywne, uprawiające sport, które chcą się odżywić po treningu, ale także dobrze przygotować na wysiłek.

Reklama

Po co stosować podaż protein po treningu?

Podaż białek po treningu np. w postaci pełnowartościowego posiłku białkowego, koktajlu białkowego, czy takich produktów jak batony proteinowe to bardzo istotna kwestia.

Chodzi tutaj przede wszystkim o regenerację organizmu po wysiłku oraz jak najszybsze usunięcie mikrouszkodzeń powstałych w tkankach mięśniowych podczas treningu.

Takie proteinowe doładowanie pozwala również na zreperowanie strat treningowych w zakresie niedoborów pokarmowych, wywołanych wydatkiem energii i mocy. 

Jeśli po treningu nie zostanie zjedzony choćby baton proteinowy lub organizm nie otrzyma innego dania albo napoju białkowego efekty treningowe mogą okazać się mniej wymierne.

Poza tym jest to niebezpieczne dla całego organizmu, gdyż zbyt mała podaż białka może spowodować u osoby aktywnej ruchowo kontuzje, czy problemy z dłuższym wracaniem do formy.

Ponadto nieodpowiednia ilość protein dostarczanych do ustroju wraz z pożywieniem może sprawić, że taka osoba będzie szybciej i częściej odczuwała zmęczenie.

Bibliografia

  • Dukan Pierre, Metoda doktora Dukana, Wydawnictwo Otwarte, 2009, ISBN 9788375150186.
  • Majkowska Pola, Dieta proteinowa, Wydawnictwo Złote Myśli, 2011, ISBN 9788377011942.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Odżywianie
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne
Jedzenie z glutaminianem sodu
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Gorzki smak w ustach - rano i po jedzeniu. Co oznacza i jak się go pozbyć?
Gorzki posmak w ustach
Podobne artykuły
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo
Ziemniaki
Zielone ziemniaki - czy można je jeść? Trucizna czy odmiana?
Masło klarowane
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!