ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Dlaczego warto jeść czarne jagody?

Czarne jagody są źródłem cennych witamin, a także związków przyczyniających się do poprawy krążenia w dolnych kończynach i wzmacniających naczynia krwionośne. Ponadto roślina ta ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające.
Spis treści

Czarne jagody (inaczej: borówka czernica – Vaccinium myrtillus) obniżają poziom trójglicerydów, cholesterolu i cukru we krwi. Interesującym działaniem tej rośliny jest jej wpływ na zmniejszenie dolegliwości i schorzeń dotyczących wzroku, takich jak ślepota dzienna i krótkowzroczność.

Jako surowiec zielarski czarnej jagody wykorzystuje się jej dojrzałe owoce oraz liście, które można zbierać wczesną wiosną lub pod koniec lata. Oba surowce zawierają związki biologicznie czynne, takie jak: garbniki katechinowe (suszone owoce ponad 7%, liście ok 6%), kwasy organiczne (w suszonych owocach 7% występują kwasy jabłkowy, cytrynowy i bursztynowy), sole mineralne (liście bogate są w związki manganu).

Ponadto suszone owoce mają w swoim składzie: barwniki antocyjanowe, pektyny, karotenoidy, cukry (20-30%) i witaminy (wit. B, C, D, P, PP). Natomiast liście zawierają: kwasy wielofenolowe, trójterpeny, antocyjany i cukry.

Reklama

Lecznicza moc jagód

Głównym zastosowaniem jagody czarnej jest łagodzenie dolegliwości biegunkowych. Zawarte w nich garbniki mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, ściągające i zapierające. Te właściwości zapewniają korzystny wpływ na motorykę i błony śluzowe przewodu pokarmowego. Preparaty zawierające borówkę czernicę zmniejszają przepuszczalność błon śluzowych, dzięki czemu biegunki ustają. Ponadto hamują namnażanie się lub całkowicie niszczą drobnoustroje chorobotwórcze, w tym szczepy odporne na antybiotyki. Wszystkie te działania mają na celu zapobiegnięcie odwodnieniu organizmu. Garbniki zawarte w jagodzie czarnej mają zdolność wiązania się z solami metali ciężkich oraz z toksynami jelitowymi, dzięki czemu nie wchłaniają się one w jelitach i mogą być swobodnie wydalone z organizmu.

Natomiast zawarte w owocach antocyjany mają zbliżone właściwości do witaminy P i flawonoidów. Wpływają one korzystnie na regenerację komórek światłoczułych i ukrwienie gałek ocznych. Regularne stosowanie preparatów z tym surowcem poprawia zdolność widzenia.

Odwary i preparaty zawierające liście borówki czernicy są bogate w antocyjany, które wykazują właściwości obniżające poziom cukru we krwi, co sprawia, ze są one szczególnie polecane przy pierwszych objawach cukrzycy.

Ponadto liście jagody czarnej mają w swoim składzie chemicznych flawonoidy, które są pomocne w stanach zapalnych dróg moczowych, ponieważ zwiększają one ilość wydalanego moczu w ciągu doby oraz podwyższają stężenie rozpuszczanych w nim potasu i sodu.

Surowce borówki czernicy mogą być również przydatne w leczeniu stanów nieżytowych dróg oddechowych oraz przy leczeniu niedokrwistości (wzmacniają ściany naczyń krwionośnych).

Reklama

Jak to zrobić

Do niewielkiego garnuszka należy wsypać 1-3 łyżek suszonych owoców jagody czarnej i zalać to 1,5 szklanki gorącej wody. Całość doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować pod przykryciem od 5 do 7 minut. Garnuszek odstawić na ok. 10 minut, a potem odcedzić. Tak sporządzony odwar należy pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki po posiłkach. Przygotowany w ten sposób napój ma działanie przeciwbiegunkowe.

Osoby chore na cukrzycę nie powinny spożywać naparu przygotowanego z jagody czarnej, ponieważ obniża ona poziom cukru we krwi.
Źródła:

  • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Czytaj też: Jagody acai - właściwości i skutki uboczne owoców acai

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Owoc kaki (persymona) - jak obrać i jak jeść? Właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Cztery owoce kaki w drewnianym pojemniku
Borówka amerykańska: uprawa na działce, w donicy i ogrodzie
Dziewczynka je borówki amerykańskie z domowej uprawy
Podobne artykuły
Borówka amerykańska w ogrodzie
Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?
Dziewczynka je borówki amerykańskie
Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program
Owoce figi
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?
Kiwi
Właściwości i wartości odżywcze kiwi. Ile ma kalorii? Czy jest zdrowe?
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!