To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jak dbać o paznokcie odrastające, po hybrydzie i obgryzaniu?

Jak dbać o paznokcie? Piękna i zadbana płytka paznokcia to wizytówka każdej kobiety i każdego mężczyzny. Ich wygląd to jednak nie tylko kwestia estetyki, ale też świadectwo zdrowia. Dlatego zabiegom kosmetycznym i higienicznym powinna towarzyszyć dbałość o ogólną kondycję organizmu. Z tego też powodu warto pamiętać o dostarczaniu wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów.
Kobiet dbająca o wygląd paznokci
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Dbanie o zdrowie paznokcie najlepiej rozpocząć od środka, uzupełniając niedobory w organizmie.
  • Paznokcie kobiece często ulegają uszkodzeniom podczas nieprawidłowo wykonanych zabiegach kosmetycznych.
  • Męski manicure, choć różni się o tego, który wykonują panie jest równie ważny. Schludne i zadbane paznokcie są wizytówką każdego człowieka.
Spis treści

Reklama

Jak zadbać o paznokcie?

Jak dbać o paznokcie? Zanim sięgniesz po domowe sposoby lub skorzystasz z profesjonalnych zabiegów, pamiętaj że wygląd płytki zależy przede wszystkim od kondycji - samych paznokci, a także całego organizmu. Kruche, cienkie i łamliwe paznokcie często wiążą się z niedoborem kluczowych witamin i minerałów.

Dzieje się tak na skutek stosowania niewłaściwej, ubogiej w składniki odżywcze diety, może to być też efekt zaburzeń wchłaniania.

Oprócz tego na kondycję paznokci wpływ mają m.in. problemy hormonalne, toczące się infekcje, predyspozycje genetyczne oraz różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak niewłaściwie dobrane środki do pielęgnacji, agresywne detergenty do mycia naczyń, zimno, wiatr, suche powietrze etc.

Jak zacząć dbać o paznokcie? Pamiętając, że pielęgnacja zaczyna się „od środka”, przede wszystkim codzienne posiłki powinny być bogate w niezbędne składniki. Należą do nich:

  • witaminy B1, B2, B6, B12, A, C, E, H (biotyna), PP (niacyna), kwas pantotenowy (składnik B5);
  • minerały, w tym m.in. cynk i żelazo.

Reklama

Jak dbać o odrastający paznokieć?

Jak dbać o paznokcie żeby szybciej rosły? Ma to szczególne znaczenie w przypadku  usunięcia paznokcia lub jego odpadnięcia, na przykład po niewłaściwie wykonanym zabiegu kosmetycznym. Kluczowe jest w takiej sytuacji przyjmowanie witamin z grupy B - ich niedobór wydatnie zmniejsza tempo przyrostu.

Bez tych składników nowy paznokieć będzie też znacznie słabszy i podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Dlatego tak ważna jest suplementacja. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim płytce należy pozwolić rosnąć, nie podejmując żadnych radykalnych kroków do momentu, aż pokryje całą macierz i możliwe będzie jej regularne przycinanie.

Dopiero kiedy paznokieć osiągnie odpowiednią długość, można się poddać zabiegowi nałożenia specjalnej klamry, która utrzymywać będzie właściwy kierunek wzrostu.

Jak zadbać o paznokcie po hybrydzie?

Jak dbać o paznokcie po lakierze hybrydowym? Prawidłowo wykonany zabieg nałożenia oraz zdjęcia hybrydy nie powinien powodować uszkodzeń, w praktyce jednak płytka często jest przesuszona, łamliwa, rozdwajająca się. Powodem może być nałożenie lakieru na mocno zniszczone paznokcie.

Dzieje się tak również na skutek użycia acetonu do usuwania hybrydy w domowych warunkach lub też nieumiejętnego zastosowania frezarki w salonie kosmetycznym. Co w takiej sytuacji? Również i w tym przypadku znaczenie ma wsparcie paznokci od wewnątrz za pomocą niezbędnych witamin i minerałów.

Oprócz tego można moczyć je w olejach rycynowym, jojoba, kokosowym, migdałowym czy z awokado lub stosować ampułki z witaminami. Oczywiście stosuje się też specjalistyczne odżywki do paznokci oraz kremy. Wskazane jest wykonywanie delikatnych peelingów enzymatycznych.

Płytka powinna być również subtelnie polerowana. Nie należy ich natomiast traktować lakierem.

Reklama

Jak zadbać o paznokcie po obgryzaniu?

Jak zadbać o obgryzione paznokcie? Zwyczaj te działanie (a w przypadku wielu osób nałóg), jest pozostałością po nawykach dziecięcych. Często też występuje na tle nerwowym. Efektem obgryzania są poszarpane, nieregularne, zdeformowane, często osłabione paznokcie.

Dodatkowo bardzo często uszkodzony jest naskórek znajdujący się wokół.

Doprowadzanie takich paznokci do porządku należy zacząć od wyzbycia się szkodliwego przyzwyczajenia, co często jest najtrudniejszą częścią zadania. Jeśli to się uda, powinno się pozwolić im odrosnąć, następnie zaś wdraża się regularne ich przycinanie i piłowanie „na krótko”. 

Duże znaczenie mają zabiegi nawilżające oraz natłuszczające. Tłuste kremy można nakładać na noc, przykrywając dłonie lekkimi bawełnianymi rękawiczkami. Nie można zapominać o pielęgnacji „od wewnątrz” za pomocą składników witaminowych i mineralnych.

Reklama

Jak dbać o paznokcie męskie?

Pielęgnacja paznokci stereotypowo kojarzy się przede wszystkim z kobietami, jednak także mężczyźni nie powinni zapominać o tym aspekcie, tym bardziej, że wiele pań zwraca uwagę na ten właśnie element. Co zatem należy robić? Jak o paznokcie powinien dbać mężczyzna?

Wedle obowiązujących kanonów urody, płytki w tym przypadku powinny być regularnie przycinane lub piłowane, tak by nie wystawać poza opuszki palców.

Większość panów nie wykonuje radykalnych zabiegów upiększających paznokcie, dlatego nie są one narażone na działanie lakierów czy zmywaczy. Są jednak w takim samym stopniu podatne na działanie detergentów, chemikaliów i warunków atmosferycznych, mogą być słabsze również z powodu zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witamin oraz minerałów.

Dlatego i w tym przypadku wskazana jest dbałość o prawidłowe odżywienie (lub/i suplementację).

Nie można zapominać również o piciu dużych ilości wody, tak by właściwie nawodnić cały organizm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poddawać się zabiegowi męskiego manicure - po opiłowaniu paznokci i usunięciu skórek, dłonie będą wyglądać zdecydowanie bardzkiej estetycznie.

Reklama

Jak dbać o paznokcie u nóg?

Jak dbać o paznokcie u stóp? Duże znaczenie ma sposób obcinania. Powinno się je skracać tak, by wystawały na 1-2 milimetry, ale nie więcej. Nie powinny być też nienaturalnie półokrągłe, ani idealnie proste - dobrze jest nadać im kształt zbliżony do opuszków.

Będzie to zapobiegać uszkodzeniom i odkształceniom związanym z uciskiem obuwia, a także wrastaniu paznokci w skórę. Lepiej jest do tego celu użyć pilnika, niż nożyczek czy cążek, które nie zapewniają tak dużej precyzji, a w dodatku mogą zgniatać końcówki płytek lub uszkadzać naskórek wokół.

Ze względu na to, że paznokcie u stóp są z natury rzeczy twardsze niż te u rąk, warto je zmiękczać stosując kremy, oleje czy kąpiele solne. Nie można zapominać, że nieestetyczny wygląd może być świadectwem nie tylko zaniedbań higienicznych, ale też różnego typu chorób.

Paznokcie u nóg są bardzo podatne m.in. na grzybicę, która rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku, zwłaszcza w sytuacji niedoboru odporności. Także więc dla pięknych stóp warto dbać o ogólną kondycję organizmu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Piękno skrywa tajemnice. My je odkrywamy. Suplement diety, https://merzspezial.pl/produkty-merzspezial/, data dostępu 14 11 2022
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja paznokci
Przebarwienia na paznokciach - białe, żółte. Jak usunąć?
Dłoń z przebarwieniami na paznokciach
Miękkie paznokcie - przyczyny. Jak wzmocnić po hybrydzie?
Hybrydowe malowanie miękkich paznokci
Paznokcie prawdę Ci powiedzą
Podobne artykuły
Dłoń z krwiakiem pod paznokciem
Krwiak pod paznokciem - przyczyny i domowe sposoby. Jak długo się wchłania?
Kosmetyczka przystępuje do zabiegu wymrażania brodawek ciekłym azotem
Wymrażanie brodawek (kurzajek) - czy boli? U lekarza i w domu
Suche skórki wokół paznokci
Suche skórki wokół paznokci - przyczyny. Jakich witamin brakuje?
Hybryda wykonana lakierem hybrydowym bez lampy
Lakier hybrydowy bez lampy - trwały. Jak zrobić i wysuszyć?
Łamliwe paznokcie
S.O.S. dla paznokci! Jak zatrzymać ich rozdwajanie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial