🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Jak poprawić wzrok – naturalne sposoby

Wyniki badań zrealizowanych przez CBOS pokazują, że Polacy nie dbają o wzrok - aż 40% z nas odwiedza okulistę rzadziej niż raz na 2 lata, a 7% nigdy nie badało wzroku.
Jak poprawić wzrok
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zaburzenia widzenia – problem naszych czasów

Zarówno w Polsce, jak i na świecie rośnie liczba osób cierpiących na zaburzenia widzenia. Szczególnie dotyczy to osób pracujących przy komputerze, w pomieszczeniach klimatyzowanych, z chłodnym sztucznym światłem, narażonych na działanie zanieczyszczonego powietrza, kierowców oraz osób starszych.

Do częstych zaburzeń funkcjonowania narządu wzroku zaliczamy:

  • wady ostrości wzroku,
  • zespół suchego oka,
  • dyskomfort w  noszeniu soczewek (CLD, contact lens discomfort),
  • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD, age-related macular degeneration).

Długie godziny spędzone przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu, dodatkowo zła dieta szkodzą, a także ignorowanie pierwszych objawów ostrzegawczych przyczyniają  do kłopotów ze wzrokiem.

Reklama

Co na poprawę wzroku?

Rozwój wiedzy na temat wpływu diety na organizm człowieka doprowadził do rozpowszechniania nauki o żywieniu i edukacji w zakresie samoleczenia, które opiera się m.in. na wdrożeniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Odpowiednia dieta może być skuteczna w profilaktyce chorób oczu oraz pomocna w hamowaniu postępu wad wzroku i może przyczynić się do poprawy widzenia.

Zatem jak poprawić wzrok? Wystarczy wprowadzić kilka zmian w stylu życia – związane są one głównie z warunkami pracy, aktywnością fizyczną i dietą.

Oko to narząd, który wymaga szerszego, kompleksowego podejścia zarówno od strony okulistycznej, jak i dietetycznej oraz fizjoterapeutycznej.

Dieta na poprawę wzroku

Codzienna profilaktyka polega na dostarczaniu odpowiednich składników mineralnych, witamin i związków o właściwościach antyoksydacyjnych.

Luteina i zeaksantyna - to wyjątkowo cenne dla oczu karotenoidy - chronią wzrok przed działaniem wolnych rodników powstałych w wyniku promieniowania UV. Najwięcej zeaksantyny znajduje się w jarmużu, szpinaku, brokułach, kukurydzy, dyni i brukselce, a luteiny w szpinaku, jajach, kapuście, groszku zielonym i dyni.

Omega–3 - zapobiega wysychaniu gałki ocznej. Dieta dobra dla oczu powinna zawierać tłuste ryby morskie (pstrąg, łosoś, makrela), a także siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

Koenzym Q10 - chroni mitochondria, dzięki czemu utrzymuje mięśnie oka w dobrej kondycji.

Cynk - przyczynia się do poprawy widzenia po zmroku, hamuje zaburzenie widzenia związane z wiekiem. Dobrym źródłem cynku są jaja, mięso, ryby, ostrygi, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, migdały i pestki dyni.

Witamina A (retinol) wpływa na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oka, zapobiega kurzej ślepocie. Dobrym źródłem retinolu jest m.in. marchew, papryka, brokuły oraz masło.

Witamina E należy do grona najsilniejszych antyoksydantów. Witaminę E znajdziemy przede wszystkim w olejach roślinnych, migdałach, nasionach słonecznika, orzechach.

Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne oka, co chroni przed niebezpiecznymi wylewami krwi do gałki ocznej. Dobre źródła witaminy C to m.in. papryka czerwona, natka pietruszki, kapusta kiszona, dzika róża i czarne porzeczki.

Reklama

Trening dla oczu

Oprócz prawidłowego odżywiania ważny jest również trening wzroku - szczególnie jeśli na co dzień pracujemy przy komputerze.

Jedno z prostych ćwiczeń polega na skupieniu wzroku na przedmiocie znajdującym się 10 cm od nas, a następnie przekierowaniu spojrzenia na przedmiot w oddali (czynność powtarzamy kilka razy).

Bibliografia

  1. Jak wzmocnić wzrok
  2. DOI: 10.24292/01.ot.300617.07

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Okulistyka
Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować? Cena kropli
Kobieta zakrapla oczy
Jak zmienić kolor oczu? Soczewki, operacje i domowe sposoby
Różnokolorowe tęczówki
Kolor oczu: od czego zależy i jak określić? Czy się zmienia?
Ludzkie oko
Podobne artykuły
Kobieta o niebieskich oczach
Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka
Jęczmień na oku
Jęczmień. Leczenie. Ile trwa i jak powstaje? Co na jęczmień na oku bez recepty?
Zaburzenie widzenia u dzieci
Zaburzenia widzenia barw - nabyte i wrodzone. Przyczyny i objawy
Chłopiec z uciekającym okiem
Uciekające oko - u dorosłych i dziecka. Przyczyny i leczenie
Siatkówka w oku człowieka
Odwarstwienie siatkówki - objawy, leczenie, czego unikać

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!