Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak poprawić wzrok – naturalne sposoby

Wyniki badań zrealizowanych przez CBOS pokazują, że Polacy nie dbają o wzrok - aż 40% z nas odwiedza okulistę rzadziej niż raz na 2 lata, a 7% nigdy nie badało wzroku.
Jak poprawić wzrok
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zaburzenia widzenia – problem naszych czasów

Zarówno w Polsce, jak i na świecie rośnie liczba osób cierpiących na zaburzenia widzenia. Szczególnie dotyczy to osób pracujących przy komputerze, w pomieszczeniach klimatyzowanych, z chłodnym sztucznym światłem, narażonych na działanie zanieczyszczonego powietrza, kierowców oraz osób starszych.

Do częstych zaburzeń funkcjonowania narządu wzroku zaliczamy:

  • wady ostrości wzroku,
  • zespół suchego oka,
  • dyskomfort w  noszeniu soczewek (CLD, contact lens discomfort),
  • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD, age-related macular degeneration).

Długie godziny spędzone przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu, dodatkowo zła dieta szkodzą, a także ignorowanie pierwszych objawów ostrzegawczych przyczyniają  do kłopotów ze wzrokiem.

Reklama

Co na poprawę wzroku?

Rozwój wiedzy na temat wpływu diety na organizm człowieka doprowadził do rozpowszechniania nauki o żywieniu i edukacji w zakresie samoleczenia, które opiera się m.in. na wdrożeniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Odpowiednia dieta może być skuteczna w profilaktyce chorób oczu oraz pomocna w hamowaniu postępu wad wzroku i może przyczynić się do poprawy widzenia.

Zatem jak poprawić wzrok? Wystarczy wprowadzić kilka zmian w stylu życia – związane są one głównie z warunkami pracy, aktywnością fizyczną i dietą.

Oko to narząd, który wymaga szerszego, kompleksowego podejścia zarówno od strony okulistycznej, jak i dietetycznej oraz fizjoterapeutycznej. Pomoc specjalisty medycyny holistycznej można uzyskać na portalu ktociewyleczy.pl, który oferuje dostęp do bazy terapeutów medycyny naturalnej.

Reklama

Dieta na poprawę wzroku

Codzienna profilaktyka polega na dostarczaniu odpowiednich składników mineralnych, witamin i związków o właściwościach antyoksydacyjnych.

Luteina i zeaksantyna - to wyjątkowo cenne dla oczu karotenoidy - chronią wzrok przed działaniem wolnych rodników powstałych w wyniku promieniowania UV. Najwięcej zeaksantyny znajduje się w jarmużu, szpinaku, brokułach, kukurydzy, dyni i brukselce, a luteiny w szpinaku, jajach, kapuście, groszku zielonym i dyni.

Omega–3 - zapobiega wysychaniu gałki ocznej. Dieta dobra dla oczu powinna zawierać tłuste ryby morskie (pstrąg, łosoś, makrela), a także siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

Koenzym Q10 - chroni mitochondria, dzięki czemu utrzymuje mięśnie oka w dobrej kondycji.

Cynk - przyczynia się do poprawy widzenia po zmroku, hamuje zaburzenie widzenia związane z wiekiem. Dobrym źródłem cynku są jaja, mięso, ryby, ostrygi, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, migdały i pestki dyni.

Witamina A (retinol) wpływa na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oka, zapobiega kurzej ślepocie. Dobrym źródłem retinolu jest m.in. marchew, papryka, brokuły oraz masło.

Witamina E należy do grona najsilniejszych antyoksydantów. Witaminę E znajdziemy przede wszystkim w olejach roślinnych, migdałach, nasionach słonecznika, orzechach.

Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne oka, co chroni przed niebezpiecznymi wylewami krwi do gałki ocznej. Dobre źródła witaminy C to m.in. papryka czerwona, natka pietruszki, kapusta kiszona, dzika róża i czarne porzeczki.

Reklama

Trening dla oczu

Oprócz prawidłowego odżywiania ważny jest również trening wzroku - szczególnie jeśli na co dzień pracujemy przy komputerze.

Jedno z prostych ćwiczeń polega na skupieniu wzroku na przedmiocie znajdującym się 10 cm od nas, a następnie przekierowaniu spojrzenia na przedmiot w oddali (czynność powtarzamy kilka razy).

Bibliografia

  1. Jak wzmocnić wzrok
  2. DOI: 10.24292/01.ot.300617.07

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok?
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Przeczytaj artykuł
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
Podobne artykuły
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - krople i domowe sposoby. Jak łagodzić?
Soczewki i okulary
Jakie soczewki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Plastyk powiek
Na czym polega plastyka powiek górnych i dolnych?
Okulary na wady wzroku
Wady wzroku - jakie są rodzaje? Skala, objawy i operacja
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!