Jak wybrać odpowiedni żel intymny? Sprawdź

Żele intymne, czyli lubrykanty zapewniają odpowiednie nawilżenie w czasie stosunku, co znacznie poprawia komfort zbliżenia. Dodatkowo są doskonałym urozmaiceniem w sypialni. Zatem jak wybrać odpowiedni lubrynkant?
para leżąca w łóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Na rynku dostępne są różne rodzaje żelów intymnych – na bazie wody, silikonu, smakowe, rozgrzewające i chłodzące. Sprawdzają się jako nawilżenie przy problemach z suchością pochwy, urozmaiceniu gry wstępnej, a także stosunku oralnego.

Żel intymny na bazie silikonu

Żel intymny na bazie silikonu charakteryzuje się silnym i długotrwałym nawilżeniem. Sprawdzają się u kobiet odczuwających znaczną suchością pochwy.

Ze względu na silikonową bazę może być stosowany również w wodzie np. podczas kąpieli. Jest wydajny, gdyż wystarczy kilka kropel, by pozostawił na skórze przyjemną w dotyku powłokę. Dodatkowo bez obaw może być stosowany z prezerwatywami lateksowymi, jednak należy zachować ostrożność przy używaniu gadżetów silikonowych, gdyż może je uszkadzać. Minusem jest także to, że są dość trudne do zmycia z powierzchni ciała.

Żel intymny na bazie wody

Żele intymne na bazie wody mają najbardziej delikatny skład i pH zbliżone do naturalnego, występującego w pochwie. Sprawia to, że nie zmieniają jej środowiska bakteryjnego. Są przyjazne dla skóry i rzadziej wywołują podrażnienia.

Łatwo je zmyć, jednak dość szybko wysychają – może być konieczna dodatkowa aplikacja w czasie stosunku. Żele wodne mogą nie być skutecznie u kobiet, którym doskwiera suchość pochwy. Dodatkowo nie nadają się do stosowania podczas kąpieli – bardzo łatwo spływają razem ze strumieniem wody. Nie wpływają na skuteczność prezerwatyw i nie uszkadzają silikonowych akcesoriów.

Smakowy i zapachowy żel intymny

Żele smakowe to lubrykanty na bazie wody. Nadają się zarówno to seksu oralnego, jak i waginalnego. Posiadają przyjemny, najczęściej owocowy smak i zapach. Niestety ze względu na dodatkowe substancje aromatyczne może powodować podrażnienia.

Wybierając taki żel należy zwrócić uwagę na etykietę, by mieć pewność, że nadaje się do spożywania. Ostrzeżeniem będzie też wyczuwalny, chemiczny zapach. Najczęściej na sklepowych półkach pojawiają się żele truskawkowe, wiśniowe czy bananowe. Ważne jest też, aby unikać żelów intymnych z dodatkiem cukru, który sprzyja rozwojowi infekcji.

Lubrykant i żel do masażu w jednym

Na rynku dostępne są również żele intymne, które mogą być jednocześnie żelami do masażu. Mają różne podstawy – zarówno wodne, jak i silikonowe. Często jest to połączenie obu składników.

Można wybrać różne rodzaje, np. łagodzące z aloesem, pobudzające z guaraną, czy też zapachowe i smakowe. Są one przyjemnym urozmaiceniem gry wstępnej, a jednocześnie niwelują dyskomfort związany z suchością miejsc intymnych.

Można stosować je z prezerwatywami i silikonowymi gadżetami. Łatwo się zmywają, dlatego nie zaleca się stosowania ich w czasie kąpieli. Dodatkowo może być konieczna ponowna aplikacja w czasie stosunku.

Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku - jakie jest ryzyko?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku - jakie jest ryzyko?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama