Jaki wózek spacerowy wybrać? Kiedy zacząć używać?

Jaki wózek spacerowy wybrać, gdy dziecko zaczyna już samodzielnie siadać? Wybór tego wózka to kolejny zakup, po wykorzystanym już wózku głębokim. Dziecko siedzące jest ciekawe świata, lubi się rozglądać, ale także często zasypia w czasie spacerów. Na co zwracać uwagę wybierając taki wózek i od kiedy go zacząć używać?
Dzieci siedzą w wózkach spacerowych
Źródło:123RF

Spis treści

Umiejętność samodzielnego siadania malucha powinna być sygnałem dla każdego rodzica, iż już czas kupić wózek spacerowy. Gondola jest już wtedy niewygodna, a siedzące dziecko w wózku głębokim to dosyć niebezpieczna pozycja, także szkodliwa dla zdrowia. Maluch nie posiada podparcia pod plecy, garbi się, co w konsekwencji może to doprowadzić do wad kręgosłupa. Zatem zakup wózkaspacerowego to konieczny element wyprawki.

Jaki wózek spacerowy wybrać?

Aby wybrać właściwy wózek spacerowy należy zwracać uwagę na następujące elementy:

 • koła wózka- w zależności od miejsca spacerów i oczekiwań rodziców można wybrać koła pompowane (mocniejsze i trwalsze) lub koła piankowe (przeznaczone do równiejszych terenów, ale też i lżejsze),
 • waga wózka- uzależniona głównie od stelaża wózka (najlżejszy jest stelaż aluminiowy),
 • system składania wózka- ważne, aby wózek można było szybko i w prosty sposób złożyć (na płasko lub w tzw. parasolkę), ma to znaczenia dla miejsca przechowywania wózka,
 • wiek dziecka- w zależności od wieku dziecka można wybrać wózek z rozkładanym siedziskiem czy regulowana budką,
 • odpowiednia rączka- powinna mieć możliwość regulacji, aby wózek mogły swobodnie prowadzić osoby o różnym wzroście, znaczenie ma również wariant zmiany pozycji rączki,
 • obracane siedzisko- ten element daje dziecku możliwość jazdy przodem do kierunku jazdy lub do rodzica,
 • hamulce- powinny być one na wszystkich kołach, a z pewnością na dwóch,
 • szerokie siedzisko- aby zapewnić dziecku komfort i wygodę, najlepiej z możliwością zdejmowania pokrowca i wyprania,
 • pasy bezpieczeństwa- najskuteczniejsze pasy to pięciopunktowe, które przekładane są przez krok i pachwiny,
 • regulowany podnóżek- ten element jest bardzo praktyczny, gdyż daje możliwość dopasowania do wzrostu dziecka
 • obszerna budka- powinna ona nie tylko zabezpieczać przed złą pogodą, ale tworzyć przyjazną przestrzeń dla dziecka,
 • zdejmowana barierka- taki element umożliwia swobodne wyjmowanie dziecka z wózka,
 • amortyzatory– nie powinny być ani za twarde ani za miękkie, aby skutecznie łagodzić wstrząsy.

Wózek spacerowy typu parasolka

Wózek spacerówka parasolka tolekki i wygodny rodzaj dla siedzących już maluchów. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, pewnie już siedzących. Te spacerówki charakteryzują się szybkim i prostym systemem składania i rozkładania. Są one wyjątkowo lekkie, niekiedy ich waga nie przekracza 5 kg. Po złożeniu zajmują naprawdę niewiele miejsca. Z reguły wyposażone są w tzw. uchwyt blokady, który zabezpiecza przed samowolnym rozłożeniem się wózka. Spełniają także pełne funkcje bezpieczeństwa (pasy, barierki czy odpowiednie hamulce). 

Jednak spacerówki parasolki nadają się bardziej do poruszania po mieście. Na trudniejszych trasach, jak lasy czy drogi gruntowe, mogą się nie sprawdzać. Z uwagi na ich lekkość przewieszenie dodatkowych przedmiotów (np. torby z zakupami) na rączce może doprowadzić do wywrócenia wózka. Dlatego należy zwrócić uwagę czy dodatkowym elementem jest koszyk na zakupy. Ten rodzaj nie do końca sprawdzi się na dłuższych spacerach. Jego wadą jest też brak budki, ochraniającej dziecko przed słońcem czy wiatrem.

Wózek spacerowy trójkołowy

Trójkołowe spacerówki charakteryzują się mniejszą wagą. Tym samym są często wygodniejsze dla mam do przenoszenia czy podnoszenia. Ich dużym atutem jest mniejszy rozmiar po złożeniu. Niektóre z modeli trójkołowych służą do biegania. Jest to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców. Kupując spacerówkę trójkołową należy pamiętać, aby skrętne przednie koło miało możliwość zablokowania podczas jazdy na wprost. Znacznie ułatwia to spacery. Wielu z rodziców uważa, iż wózki trzykołowe są bardziej zwrotne. Ale są też opinie, iż czterokołowe są bezpieczniejsze. Każdy musi rozważyć, w jaki sposób będzie z dzieckiem korzystał z wózka i zakupić odpowiedni dla dziecka i siebie. 

Każdy wózek spacerowy może być wyposażony w różne koła:

 • pompowane, które bardzo skutecznie amortyzują wstrząsy, ale narażone są na uszkodzenia mechaniczne (np. przebicia,)
 • żelowe(stosunkowa nowość), które wypełnione są w środku żelem zamiast dętki, co zmniejsza ryzyko przebicia,
 • piankowe, wykonane z czystej pianki lub pianki z kauczukiem, najlżejsze, jednak najbardziej narażone na uszkodzenia. 

Wybór kół w wózku trójkołowym zależy od oczekiwań rodziców w sposobie wykorzystywania wózka w czasie spacerów czy treningów. 

Od kiedy wózek spacerowy?

Przychodzi moment, gdy dzieci wyrastają z wózka głębokiego (tzw. gondoli). Maluchy zaczynają siadać i pozycja półleżąca jest już dla nich nie wystarczająca. Następuje to w 6-7 miesiącu życia. Kiedy zdecydować o kupnie wózka spacerowego? 

Kilka symptomów w zachowaniu dziecka wyraźnie na to wskazuje:

 • coraz większa chęć dziecka do spędzania czasu na siedząco,
 • częsty płacz w czasie spacerów, gdy maluch tylko leży,
 • wychylanie się przez boki gondoli (co stanowi dość duże niebezpieczeństwo),
 • niemożność bezpiecznego utrzymania dziecka bez szelek czy pasów bezpieczeństwa,
 • zbyt mała objętość gondoli dla dziecka.

To wszystko jasno wskazuje, iż wózek głęboki jest już nieodpowiedni i czas kupić spacerówkę. Warto jednak, aby nowy wózek miał rozkładane oparcie do pozycji przynajmniej półleżącej oraz odpowiednio usztywnione siedzisko. Spacerówka typu parasolka nie spełnia tych wymogów. 

Zawsze należy wypytywać w sklepie o wszystkie funkcje danej spacerówki. Pozwala to uniknąć błędów i dokonać właściwego zakupu.  

Czytaj:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!