Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jakie nawilżenie powietrza jest najlepsze dla zdrowia?

Jeśli dokucza nam zbyt suche powietrze w mieszkaniu, powinniśmy zacząć je nawilżać. Jakie są na to sposoby i jakie powinno być nawilżenie powietrza w pokoju?
Nawilżacz powietrza w mieszkaniu
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu obniża nie tylko komfort życia, ale może również przyczynić się do rozwoju kłopotów ze zdrowiem. Niedostateczna wilgotność powietrza w zamkniętym pomieszczeniu sprzyja rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza zapaleniu zatok czy gardła. Właśnie dlatego należy dbać o utrzymywanie wilgotności powietrza w mieszkaniu na optymalnym poziomie, który powinien wynosić od 40 do 50%. Gdy będzie on niższy, z pewnością zaczniemy to odczuwać. Nasza skóra i włosy staną się przesuszone, pojawi się chrypka i drapanie w gardle. 

Wilgotność powietrza można też zmierzyć. Służy do tego specjalne urządzenie, jakim jest higrometr (wilgotnościomierz). Warto pamiętać, że choć zbyt suche powietrze w mieszkaniu będzie dla nas szkodliwe, zbytnia wilgotność powietrza również nie będzie nam służyć. Co więcej, może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli więc postanowimy zakupić nawilżacz, warto zastanowić się nad modelem, który będzie mierzył wilgotność powietrza w mieszkaniu i dostosowywał do niego swoją pracę.

Reklama

Jak działa nawilżacz powietrza?

Sposób działania elektrycznego nawilżacza powietrza zależy od jego rodzaju, choć ich budowa zwykle jest podobna i każdy nawilżacz posiada:

  • pojemnik na wodę, 
  • układ zasilający, 
  • filtr, 
  • dyszę, przez którą wylatuje para wodna. 

W przypadku nawilżaczy parowych powstaje ona w wyniku podgrzania i zagotowania wody. Nawilżacze ewaporacyjne działają z kolei na zasadzie ewaporacji, czyli  naturalnego jej odparowywania. Znajdujący się w nawilżaczu wentylator wciąga suche powietrze, 
a następnie przepuszcza je przez zwilżoną matę wykonaną z higroskopijnego materiału, która pełni jednocześnie funkcje filtru. Nawilżacze ultradźwiękowe działają dzięki zamontowanym w środku urządzeniom wytwarzającym ultradźwięki. Rozbijają one cząsteczki wody na mniejsze części 
i wypychają je na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki. Niezależnie od tego jaki nawilżacz powietrza kupimy, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.

Jaki olejek do nawilżacza powietrza wybrać?

Wiele modeli elektrycznych nawilżaczy powietrza umożliwia dodanie do wody olejków eterycznych, dzięki którym możemy nie tylko poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, ale również wprowadzić do niego ulubiony zapach. Warto skorzystać przy okazji ze zdobyczy aromaterapii i dobrać go w taki sposób, by np. poprawić swój nastrój, dodać sobie energii czy się zrelaksować. 

Jeśli zależy nam na odprężeniu i wyciszeniu, zastosujmy olejek lawendowy lub pomarańczowy. Chcąc dodać sobie energii, skorzystajmy z olejku pieprzowego, rozmarynowego albo geraniowego. W okresie wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę warto sięgnąć z kolei po olejek eukaliptusowy, sosnowy, cyprysowy lub cynamonowy. Korzystanie z naturalnych olejków eterycznych będzie znacznie lepszym pomysłem niż zakup chemicznych odświeżaczy powietrza. Już kilka kropel olejku dodanych do wody pozwoli uzyskać delikatny aromat i podziała na nasze zmysły.

Reklama

Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Jeśli nie chcemy inwestować w elektryczny nawilżacz powietrza, możemy skorzystać z domowych sposobów nawilżania powietrza w mieszkaniu. Najprostsza, choć także najmniej estetyczna metoda to po prostu rozwieszenie na kaloryferach mokrych ręczników. Inny sposób zakłada wykorzystanie roślin doniczkowych. Wystarczy regularnie zraszać je letnią wodą przy użyciu spryskiwacza. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią być zraszane - warto więc ustawić na parapecie te, które za tym przepadają. 

Niektóre kwiaty można ustawić na podstawce wypełnionej cienką warstwą wody lub mokrym żwirem. Jeśli zależy nam na nawilżeniu powietrza, wybierzmy rośliny, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody, np. fikusa, bluszcz czy paproć. Będą one nie tylko nawilżać, ale również filtrować powietrze dzięki pochłanianiu substancji toksycznych. Mało kosztownym sposobem będzie również zakup najprostszego nawilżacza powietrza w postaci ceramicznego lub szklanego pojemnika do zawieszenia na grzejniku. Warto jednak pamiętać, że elektryczne nawilżacze powietrza posiadają szereg dodatkowych funkcji, które mogą okazać się przydatne w naszym domu. Mowa o oczyszczaniu powietrza z alergenów lub jego jonizacji.

Reklama

Nawilżenie powietrza w pokoju dziecka

Nawilżenie powietrza w pokoju dziecka powinno utrzymywać się na takim poziomie, jak w innych pomieszczeniach, czyli około 40-50%. Kupując nawilżacz do pokoju dziecka warto zainwestować w model z filtrem, który oczyści powietrze z roztoczy i pyłków. Alternatywą może funkcja jonizacji, która sprawi, że powietrze będzie rześkie i czyste, a duża liczba jonów ujemnych podziała korzystnie na samopoczucie maluszka. 

Niektóre nawilżacze powietrza posiadają funkcję kolorowego podświetlenia, co może okazać się dodatkową zaletą. Za podstawowy model zapłacimy około 150-200 zł. Ważne, by pochodził od sprawdzonego producenta i posiadał niezbędne atesty. Sprzęt powinien być ustawiony w centralnym punkcie pomieszczenia, nie bezpośrednio przy łóżeczku malucha i z dala od książek i dokumentów. Podłoże musi być równe i stabilne. Pamiętajmy też, że oprócz nawilżania, pokój dziecka należy regularnie wietrzyć.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Osa w czasie żądlenia
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!