Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Nawilżacz powietrza dla dzieci - jak wpływa na zdrowie?

Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu to bardzo ważna kwestia. Zbyt suche powietrze może bowiem zwiększyć ryzyko zachorowanie na infekcje górnych dróg oddechowych, na które szczególnie podatne są dzieci. Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka będzie najlepszy?
Czarny nawilżacz powietrza
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jaka wilgotność w domu jest odpowiednia dla dziecka?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu, a co za tym idzie - także w pokoju dziecka - powinna wynosić od 45 do 50%. Organizm maluszka jest szczególnie narażony na konsekwencje zbyt suchego powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Wysuszona śluzówka prowadzi do większej podatności na infekcje takie jak zapalenie gardła czy zatok oraz do pojawienia się objawów takich jak chrypka, kaszel czy swędzące oczy. 

Aby nie dopuścić do ich powstania, konieczne jest monitorowanie poziomu wilgotności powietrza w pokoju dziecka. W tym celu warto zaopatrzyć się w higrometr, zwany też wilgotnościomierzem. Jeśli wskaże on wynik poniżej zalecanego poziomu to znak, że powinniśmy zainwestować w nawilżacz dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że z jego używaniem nie należy przesadzać - zbyt duża wilgoć w mieszkaniu może bowiem doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych pleśni i grzybów. Właśnie dlatego warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza, który będzie mierzył poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu i dostosowywał do niego swoją pracę, utrzymując go na odpowiednim, bezpiecznym dla dziecka poziomie.

Reklama

Nawilżacz powietrza dla dzieci - rodzaje

Nawilżyć powietrze w pokoju dziecka można domowymi sposobami, np. poprzez rozwieszenie mokrych pieluszek tetrowych na grzejnikach. Nie jest to jednak zbyt estetyczne. Najbardziej podstawowe nawilżacze powietrza to nic innego jak szklane lub ceramiczne pojemniki do postawienia na parapecie lub zawieszenia na kaloryferze, jednak elektroniczne nawilżacze posiadają szereg funkcji, które mogą okazać się przydatne. Należą do nich m.in. jonizacja i oczyszczanie powietrza. 

Do wyboru mamy trzy rodzaje nawilżaczy powietrza dla dzieci:

  • parowe- działają poprzez podgrzanie wody. Powstała w wyniku jej zagotowania para wydostaje się na zewnątrz specjalną dyszą. To jedne z najtańszych nawilżaczy powietrza na rynku. Są dość wydajne i można dodawać do nich olejki zapachowe. Niestety zużywają sporo energii i trzeba często je czyścić. Dodatkowo gorącą parą można się poparzyć, dlatego tego rodzaju urządzeń nie poleca się do pokoju dziecka;
  • ewaporacyjne- działają na zasadzie ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Znajdujący się w nawilżaczu wentylator wciąga suche powietrze, a następnie przepuszcza je przez zwilżoną matę wykonaną z higroskopijnego materiału, która pełni jednocześnie funkcje filtra. Zaletą tego typu urządzeń jest stosunkowo małe zużycie energii, wadą - niewielka wydajność i z reguły słyszalna praca urządzenia;
  • ultradźwiękowe- działają dzięki zamontowanym w środku urządzeniom wytwarzającym ultradźwięki. Rozbijają one cząsteczki wody na mniejsze części i wypychają je na zewnątrz 
    w postaci chłodnej mgiełki. Do zalet tego typu nawilżaczy zaliczamy przede wszystkim cichą pracę i małe zużycie energii. Wady to konieczność regularnych wymian filtra i częstego czyszczenia. Jeśli będziemy o nim pamiętać, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza dla dziecibędzie świetnym rozwiązaniem.

Nawilżacz powietrza dla dziecka - jaki będzie najlepszy?

Kupując nawilżacz dla dziecka zwróćmy uwagę na dodatkowe funkcje i kupmy sprzęt najlepiej odpowiadający naszym potrzebom i preferencjom. Warto wiedzieć, że wydajność urządzenia jest uzależniona od wielkości zbiornika wody oraz mocy urządzenia, która może sięgać nawet 400 W. 

Do podstawowych modeli nawilżaczy elektrycznych zwykle należy wlewać wodę destylowaną lub przegotowaną, dlatego jeśli będziemy chcieli korzystać z „kranówki”, będziemy musieli zakupić sprzęt z zamontowanym filtrem wapiennym. Niektóre modele nawilżaczy po wykorzystaniu zawartej w zbiorniku wody emitują dźwięk lub podświetlają się na czerwono, co mogłoby obudzić śpiące dziecko. Właśnie dlatego warto zainwestować w sprzęt, który wyłączy się automatycznie gdy wewnątrz nie będzie już wody.

Reklama

Dobry nawilżacz powietrza dla dziecka - ceny 

Wybierając nawilżacz powietrza dla dziecka warto zdecydować się na model z filtrem oczyszczającym powietrze z roztoczy i pyłków. Na czystość powietrza pozytywnie wpłynie także funkcja jonizacji. Dzięki niej, powietrze będzie rześkie, a to pozytywnie wpłynie na samopoczucie maluszka. Dobry nawilżacz powietrza dla dziecka będzie pochodzić od sprawdzonego producenta i posiadać wszelkie niezbędne atesty. 

Niektórenawilżacze powietrza dla dzieci posiadają funkcję kolorowego podświetlenia, co może być dodatkowym atutem w przypadku wyboru sprzętu do pokoju dziecka. Ważne, by pamiętać, że wybór miejsca, w którym postawimy urządzenie jest bardzo istotny. Dobrze, by znajdowało się ono w centralnym punkcie pomieszczenia, jednak nie tuż przy łóżeczku dziecka. Podłoże, na którym ustawimy nawilżacz powinno być równe i stabilne. W pobliżu sprzętu nie powinny znajdować się książki czy dokumenty.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Urządzenie koncentrator tlenu
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!