ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jakie pieluchomajtki dla dorosłych wybrać?

Pieluchy dla osób dorosłych to podstawowy artykuł higieniczny dla pacjentów cierpiących z powodu nietrzymania moczu. Aby zapewnić odpowiedni komfort i dyskrecję, trzeba wybrać jak najlepsze pieluchomajtki. Pacjentom zależy na tym, aby pieluchy nie przeciekały, nie powodowały zaczerwienienia i były łagodne dla skóry.
Pieluchomajtki na nietrzymanie moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Pieluchomajtki dla dorosłych – co to jest?

Pieluchomajtki dla dorosłych to podstawowy artykuł higieniczny używany przez pacjentów z dolegliwością nietrzymania moczu, w tym wysiłkowego nietrzymania moczu, naglącego nietrzymania moczu, czy mieszanego nietrzymania moczu. Pieluchomajtki przydają się głównie w momencie wycieku moczu poza domem.

Z majtek chłonnych korzystają także osoby obłożnie chore, stale leżącymi w łóżku oraz cierpiącymi na schorzenia, które mogą wywoływać popuszczanie moczu (np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca).

Alternatywą dla pieluchomajtek są wkładki anatomiczne czy podkłady higieniczne.

Reklama

Jakie pieluchy dla dorosłych mam wybrać?

Jakie pieluchomatki wybrać? To zależy od konkretnej osoby, jej stylu życia, aktywności sportowej czy stopnia nietrzymania moczu. Aby zakupić odpowiedni produkt, należy zmierzyć obwód bioder. Dopasowane pieluchomajtki nie powinny być ani za ciasne, by nie uwierać pacjenta i nie wywoływać podrażnień oraz otarć naskórka. Ponadto pieluchomajtki powinny być wykonane z naturalnego i przewiewnego materiału. Ważnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę przy wyborze pieluchomajtek jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów.

Reklama

Pieluchomajtki dla dorosłych – cena

Cena pieluchomajtek dla dorosłychjest uzależniona od kilku czynników. Lekarze odradzają zakup tanich pieluch dla dorosłych, ponieważ ich jakość nie jest wystarczająca do zapewnienia czystości i komfortu. Pieluchomatki powinny nie przeciekać i skutecznie pochłaniać zapachów. 

Ile kosztują pieluchomajtki dla dorosłych? Zapłacimy mniej więcej 1-2 zł za sztukę. Samo opakowanie zawiera ok. 10-15 sztuk, ale można też znaleźć większe paczki oraz zamówić pojedyncze pieluchomajtki.

Reklama

Pieluchomajtki dla dorosłych – refundacja

Pacjent z dolegliwością popuszczania moczu moze wystąpić o zwrot pieniędzy za zakup pieluchomajtek do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieluchy podlegają refundacji obajemującej całą kwotę zakupu lub jej część. Przepisy wymagają, aby pacjent:

  • posiadał ubezpieczenie​ społeczne,
  • posiadał skierowanie na zakup pieluchomajtki od lekarza.

Pacjentom chorym na chorobę nowotworową przysługuje pelna refundacja, a refundacja częściowa (70%) wszystkim pozostałym chorym. Miesięczny limit na wykorzystanie tych środków wynosi 90 sztuk.

Reklama

Higiena osobista przy używaniu pieluchomajtek

Istotną kwestią przy nietrzymaniu moczu jest właściwa pielęgnacja. Higiena powinna obejmować podmywanie po każdym wycieku moczu i odpowiednie oczyszczanie stref intymnych i innych, które miały kontakt z moczem. Nie trzeba korzystać z zaawansowanych środków higienicznych, wystarczy woda i szare mydło. Gdy do popuszczenia moczu dojdzie poza domem pacjenta, zaleca się skorzystać z nawilżanych chusteczek czy pianki czyszczącej. 

Pozostałe kosmetyki do pielęgnacji miejsc intymnych to m.in.: kremy ochronne z tlenkiem cynku, emulsje, olejki czy protektor do skór. Kosmetyki pomogą nawilżyć, zabezpieczyć i zregenerować naskórek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nietrzymanie moczu
Dieta na nietrzymanie moczu – co jeść, a czego unikać?
Dieta na nietrzymanie moczu
Co na nietrzymanie moczu? Pieluchomajtki, pampersy, wkładki
Pacjentka cierpiąca na nietrzymanie moczu
Obłożnie chory z NTM – opieka nad chorym w domu
Opieka nad osoba chorą
Podobne artykuły
Próbki moczu
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Kobieta w uzdrowisku i sanatorium
Zabiegi w sanatoriach na nietrzymanie moczu – jakie?
Sport sposobem na nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia?
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny, rodzaje. Jak leczyć?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!